Dąbrówka - dwór jak nowy

Posty: 236
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Dąbrówka - dwór jak nowy

Postautor: Gatoma » niedziela 05 sie 2018, 19:04

Niedaleko Wadowic w miejscowości Dąbrówka, tuż nad " nowym" jeziorem ;) , powstałym w wyniku zalania zbiornika Świnna Poręba, stoi sobie bardzo nietypowy dwór. Powstał niczym " feniks z popiołów" w 2015 roku. Jest bowiem...rekonstrukcją. Ale ma swoją długą historię.

Pierwotny dwór w Dąbrówce powstał w XVII - wieku z inicjatywy rodziny Strzałów. Około połowy XVIII wieku został on częściowo przebudowany przez ówczesnego właściciela Antoniego Wilkońskiego. Na początku XIX wieku majątek z dworem został zakupiony przez Józefa Gorczyńskiego a następnie, jako wiano wnuczki Józefa Rozalii, Dąbrówka z dworem przeszła na własność rodziny Łubieńskich herbu Pomian. Łubieńscy przeprowadzili kolejną przebudowę dworu podwyższając go o drewnianą kondygnację i dobudowując dwie wieże. Własnością tej rodziny dwór pozostał do roku 1945, gdy cały majątek został upaństwowiony a dwór przeznaczono na prywatne mieszkania.

Kres czasowego istnienia dworu nastąpił w 1997 roku, gdy w związku z budową zapory w Świnnej Porębie, mieszkańców wykwaterowano a dwór rozebrano. Drewniane części zmagazynowano, z zamiarem ich ponownego zamontowania w przyszłości, a kamienną kondygnację zniszczono :( .

" Poskładany" dwór przeleżał w magazynie 18 lat :shock: , aż do ponownego odtworzenia, ale już w innym miejscu wsi.

Rekonstrukcja zawiera jedynie 40 % pierwotnej, drewnianej konstrukcji. Reszta, uszkodzona przez korniki, nie nadawała się już do użytku. Kamienna podstawa też jest nowa.

Na razie dwór jest w tzw. stanie " deweloperskim", ponieważ nie ma pieniędzy na wykończenie i urządzenie wnętrz. Dodatkowo jego zagospodarowanie utrudnia spór pomiędzy Urzędem Gminy Stryszów a Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie o to, kto będzie dworem i okolicznymi terenami zarządzać. Dwór został bowiem zrekonstruowany na bardzo atrakcyjnym terenie zwanym Grodziskiem, skąd rozpościera się piękny widok na jezioro.

Przyszli włodarze obiektu prowadzą spór a dwór czeka sobie spokojnie, co z tego wyniknie. Niestety po rekonstrukcji budynek pozbawiony jest, tak charakterystycznego dla każdego szanującego się dworu, towarzystwa starych drzew i wygląda nieco zbyt samotnie wśród pól :( .
Załączniki
Dabrowka dwor zdjecie ze zbiorow UG Stryszow.jpg
widok dworu przed demontażem
Dabrowka dwor zdjecie ze zbiorow UG Stryszow.jpg (87.16 KiB) Przejrzano 443 razy
Dabrowka dwor widok ogolny.JPG
Dabrowka dwor widok ogolny.JPG (202.55 KiB) Przejrzano 443 razy
Dabrowka dwor elewacja frontowa po rekonstrukcji.jpg
Dabrowka dwor elewacja frontowa po rekonstrukcji.jpg (64.02 KiB) Przejrzano 443 razy
Dabrowka dwor elewacja tylna.JPG
Dabrowka dwor elewacja tylna.JPG (132.67 KiB) Przejrzano 443 razy
Dabrowka widok od  jeziora.JPG
Dabrowka widok od jeziora.JPG (209.61 KiB) Przejrzano 443 razy
Dabrowka dwor panorama.jpg
Dabrowka dwor panorama.jpg (171.65 KiB) Przejrzano 443 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość