Piekary - pałac "grozy"

Posty: 251
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Piekary - pałac "grozy"

Postautor: Gatoma » poniedziałek 09 lip 2018, 06:49

Gdy patrzy się z opactwa w Tyńcu na Wisłę, można po przeciwnej stronie rzeki zobaczyć ciekawą wieżę wyłaniająca się zza drzew. Wieża należy do pięknego pałacu w miejscowości Piekary niedaleko Liszek, w powiecie krakowskim. Pałac jest jedną z najpiękniejszych budowli neogotyckich w Polsce. A raczej był.

Wzniesiono go w latach 1857-1865, na zlecenie ówczesnego właściciela Piekar, znanego polityka, Alfreda Milieskiego. Autorem projektu był znany krakowski architekt Filip Pokutyński. Pałac w Piekarach zaprojektowano we włoskim stylu neogotyckim z elementami neorenesansu. Bryła budynku ma kształt nieregularny. Ożywiona jest ponadto ryzalitami i piękną ośmioboczną wieżą w jednym z narożników. Budowlę wzbogacają tarasy oraz wieńczący całość krenelaż z małymi wieżyczkami. Plan pałacu był bardzo przemyślany a wykonanie odznaczało się dużą starannością. Również wnętrze pałacu przyciągało uwagę dbałością o detale i bogactwem elementów, poczynając od ozdobnych stropów, wsporników, balustrad, drzwi po wykończenie obramień okien.

Rezydencja w Piekarach już u współczesnych wzbudzała zachwyt i nazywana była„ ozdobą okolicy”. Niestety teraz nie można o niej tego powiedzieć, ponieważ jest opuszczona i niszczeje na potęgę. I robi się coraz bardziej...tajemnicza. Niczym duch zamczyska z powieści grozy.

Spadkobiercy Alfreda Milieskiego, w wyniku zadłużenia przez niego majątku z powodu prowadzenia rozrzutnego trybu życia, zmuszeni byli go sprzedać w roku 1934 rodzinie Braunów. Nowi właściciele przeznaczyli pałac na szpital dla nerwowo chorych.

W czasie wojny majątek został przejęty przez okupanta a po wojnie znacjonalizowany. Decyzja o nacjonalizacji mogła być także podyktowana tym, że podejrzewano rodzinę Braunów o kolaborację z Niemcami. Po przejęciu budynku umieszczono w nim szkołę a później inne instytucje, m.in. szpital psychiatryczny.

Powojenni użytkownicy nie dbali o zabytek, który ulegał dewastacji.

W 1995 roku, w kilka lat po opuszczeniu go przez szpital psychiatryczny, pałac wraz z parkiem i budynkami towarzyszącymi został sprzedany przez gminę Liszki w ręce prywatne. Decyzję o sprzedaży obiektu zaskarżyła jednak rodzina Braunów, spadkobiercy przedwojennych właścicieli. W 2001 roku sprzedaż została unieważniona.
Obecnie toczy się proces o odszkodowanie dla prywatnych nabywców posiadłości, których umowa sprzedaży została unieważniona.

Obawiam się, że zanim Sąd rozstrzygnie spór przedmiot tego sporu przestanie istnieć! :evil:

Obok pałacu niszczeją także budynki gospodarcze, w tym ładny, murowany spichlerz.
Załączniki
Piekary 1.JPG
Piekary 1.JPG (186.85 KiB) Przejrzano 579 razy
Piekary 2.JPG
Piekary 2.JPG (247.83 KiB) Przejrzano 579 razy
Piekary 3.JPG
Piekary 3.JPG (213.34 KiB) Przejrzano 579 razy
Piekary  4.JPG
Piekary 4.JPG (189.28 KiB) Przejrzano 579 razy
Piekary 5.JPG
Piekary 5.JPG (102.73 KiB) Przejrzano 579 razy
Piekary 6.JPG
Piekary 6.JPG (95.33 KiB) Przejrzano 579 razy
Piekary 7.JPG
Piekary 7.JPG (138.54 KiB) Przejrzano 579 razy
Piekary 8.JPG
Piekary 8.JPG (149.36 KiB) Przejrzano 579 razy
Piekary 9.JPG
spichlerz
Piekary 9.JPG (174.66 KiB) Przejrzano 579 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość