Plomby młynarskie

Dział poświęcony młynom wodnym, elektrycznym, wiatrowym i innym
Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Plomby młynarskie

Postautor: Karolina Kot » piątek 27 sty 2017, 20:26

Z dawnym młynarstwem związane są różnorakie pamiątki. Jedną z nich są tzw. plomby młynarskie, czyli ołowiane krążki służące do plombowania worków ze zmieloną mąką.
Umieszczano na nich często nazwę młyna oraz rodzaj tak zapakowanej mąki.

Nie miałam wcześniej pojęcia o istnieniu tego typu reliktów przeszłości i dopiero rozmowa z pracownikami chorzowskiego Skansenu uzmysłowiła mi, że coś takiego istnieje.
A dziś dotarło do mnie, że posiadam tego typu zabytek w swoich zbiorach.
Znalazłam toto jakieś 15 lat temu, podczas którejś z wypraw. Niestety, nie potrafię sobie już przypomnieć miejsca, z którego prezentowana plomba pochodzi, na pewno jednak był to Śląsk.*

Na krążku z poniższych zdjęć widnieje literka N. oraz cyfra "0", oznaczająca najgrubszy przemiał mąki.
Więcej na ten temat: blog Odcisk Czasu

* Prawdopodobnie chodzi o okolice młyna Budnego w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach.
Załączniki
Plomba młynarska (2).JPG
Plomba młynarska (2).JPG (27.03 KiB) Przejrzano 7806 razy
Plomba młynarska (1).JPG
Plomba młynarska (1).JPG (87.83 KiB) Przejrzano 7806 razy
Plomba młynarska (3).JPG
Plomba młynarska (3).JPG (52.71 KiB) Przejrzano 7806 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Plomby młynarskie

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 16 wrz 2019, 00:03

W szklanej gablocie, znajdującej się w budynku dawnej synagogi w Żarkach (powiat myszkowski), zauważyłam takie oto dziwne artefakty, znalezione w okolicy.
Jestem przekonana, że przynajmniej część z tych ołowianych placków to nic innego, jak plomby młynarskie. W okolicy młynów nie brakowało.
Wypadałoby jednak - przed wydaniem jednoznacznej opinii - obejrzeć rewersy tych zabytków.
Załączniki
Żarki - w dawnej synagodze (3).JPG
Żarki - w dawnej synagodze (3).JPG (61.37 KiB) Przejrzano 5961 razy
Żarki - w dawnej synagodze (2).JPG
Żarki - w dawnej synagodze (2).JPG (46.9 KiB) Przejrzano 5961 razy
Żarki - w dawnej synagodze (1).JPG
Żarki - w dawnej synagodze (1).JPG (58.27 KiB) Przejrzano 5961 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Plomby młynarskie

Postautor: Karolina Kot » piątek 27 sty 2023, 00:19

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.
Na wystawie prezentowana jest plomba z hebrajskimi literami, zabezpieczająca pierwotnie worek z materiałami sypkimi. Bardzo możliwe, że z mąką.
Załączniki
z Muzeum w Bielsku - Białej.jpg
z Muzeum w Bielsku - Białej.jpg (44.03 KiB) Przejrzano 1972 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Młyny i wiatraki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości