Kołobrzeg - zapora/twierdza/elektrownia/młyny/ czyli 4 w 1

Posty: 17
Rejestracja: wtorek 11 gru 2018, 18:52

Kołobrzeg - zapora/twierdza/elektrownia/młyny/ czyli 4 w 1

Postautor: dinictis felina nr.2 » poniedziałek 17 gru 2018, 08:21

Kiedy 45 lat temu po raz pierwszy odwiedziłem miasto Kołobrzeg od razu moją uwagę przykuł osobliwy obiekt hydrotechniczny na Parsęcie przy ul.Młyńskiej.Wyglądał tak jak na tych zdjęciach:
batardeau3.jpg
batardeau3.jpg (51.34 KiB) Przejrzano 5218 razy

batardeau5.jpg
batardeau5.jpg (51.79 KiB) Przejrzano 5218 razy

batardeau9.jpg
batardeau9.jpg (50.01 KiB) Przejrzano 5218 razy

Początkowo uznałem że to stara elektrownia wodna lub młyn bo do budynku obok prowadził zamulony kanał z charakterystyczną kratą ochronną i jazem.Wkrótce odkryłem w górze rzeki suchą odnogę prowadzącą do parku im.Dąbrowskiego.Dalej do odnogi wpadał mały ciek wodny (rzeczka Stramniczka) a całość znikała w podwójnym przepuście przy ul.Budowlanej.Nad przepustem wznosił się budynek (jeden z wielu) to musiał być stary młyn wodny przerobiony na dom mieszkalny!Z drugiej strony był wylot do kanału prowadzącego do Parsęty poniżej opisanej zapory.A więc dużą zapora przy Młyńskiej spiętrzała wodę także dla drugiego młyna...
Potem dowiedziałem się że ta zapora przy Młyńskiej to BATARDEAU zabytkowy obiekt forteczny będący częścią pruskiego systemu fortów broniących miasto.Opuszczenie jazów powodowało zalanie terenów za miastem co było przeszkodą dla wrażych wojsk.Jest w necie wspaniała strona TWIERDZA KOŁOBRZEG gdzie podano mnóstwo ciekawych szczegółów n/t - ja tylko dodam że faktycznie pod koniec XIX wieku zbudowano tam elektrownię (działała jeszcze w latach 50-tych XX) a przy Młyńskiej i Budowlanej były 3 młyny wykorzystujące spiętrzenie do celów gospodarczych.
Mapa z 1910. ( A-Batardeau,B,C,D młyny wodne)
kolbergbatterdauuslim1.jpg
kolbergbatterdauuslim1.jpg (220.78 KiB) Przejrzano 5218 razy

Młyn przy Budowlanej /B/"za Niemca"(widok od strony pn.)
252962.jpg
252962.jpg (241.94 KiB) Przejrzano 5218 razy

Młyn przy Budowlanej dzisiaj (widok od strony pd.)

Pozostałości po młynach /C,D/ i mostek
mlynska-most.3_f.jpg
mlynska-most.3_f.jpg (88.13 KiB) Przejrzano 5218 razy

mlynska-most.5_f.jpg
mlynska-most.5_f.jpg (82.62 KiB) Przejrzano 5218 razy

Niestety BATARDEAU już nie istnieje.Poważnie uszkodzony przez saperów podczas wysadzania lodu na Parsęcie został rozebrany i (wbrew deklaracjom) nigdy nie odbudowany.
Budynek elektrowni przetrwał ale za radosnego kapitalizmu prywatny inwestor oszpecił go barbarzyńską nadbudówką a potem porzucił rozbabraną inwestycję.Nowy się nie znalazł a całość potem wyburzono.Polska ochrona zabytków w pigułce...
BATARDEAU przed wojną.Po lewej elektrownia.
elektrownia2.jpg
elektrownia2.jpg (45.51 KiB) Przejrzano 5218 razy

Resztki po wysadzonym BATARDEAU
xl.jpg
xl.jpg (60.96 KiB) Przejrzano 5218 razy

Oszpecony budynek elektrowni.
elektrownia6.jpg
elektrownia6.jpg (71.93 KiB) Przejrzano 5218 razy

To co pozostało z całego kompleksu do dzisiaj...






ps.jeśli ktoś z Kołobrzegu to czyta bardzo proszę o uzupełnienie /fotografie,fakty,informacje/.

Posty: 17
Rejestracja: wtorek 11 gru 2018, 18:52

Kołobrzeg - zapora/twierdza/elektrownia/młyny/ czyli 4 w 1

Postautor: dinictis felina nr.2 » poniedziałek 17 gru 2018, 12:37

Uzupełnienie:

Młyn przy Budowlanej dzisiaj (widok od strony pd.)
MB.jpg
MB.jpg (234.42 KiB) Przejrzano 5208 razy

To co pozostało z całego kompleksu do dzisiaj...
ruiny_f.jpg
ruiny_f.jpg (82.38 KiB) Przejrzano 5208 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo zachodniopomorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości