Dąbrowa Górnicza - nieistniejąca linia kolejowa

Moderatorzy: Jarek, Dawid_FSO

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza - nieistniejąca linia kolejowa

Postautor: Eworu » środa 03 lut 2016, 16:18

Gdy spojrzymy na stare mapy zobaczymy coś co wygląda jak przygotowanie pod nową linię kolejową. Na mapie z 1930 roku widać przygotowany nasyp. Jest to pozostałość po odnodze trasy Warszawsko-Wiedeńskiej do stacji Zagórze
Obrazek
Trasa przebiegu jest dość czytelna w terenie-wypadałoby ja kiedyś przejść w całości od początku do końca, ktoś chętny na wędrówkę ze mną ?
Tak to wygląda obecnie
Obrazek
Najbardziej charakterystycznym punktem na całej trasie, zdradzającym że to rzeczywiście miała być linia kolejowa jest niedokończony wiadukt kolejowy na Jamkach
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - nieistniejąca linia kolejowa

Postautor: kusmanek » czwartek 04 lut 2016, 14:31

Przyjrzałem się mapom i odkryłem ciekawostkę. Na austro-węgierskiej mapie, wydanej w 1914 roku, przebieg tej linii jest już zaznaczony (choć zachodni kraniec nieco się różni). Ciekawy jest liniowy znak topograficzny, którego użyto do zobrazowania kolei. Różni się wyraźnie od tradycyjnego, biało -czarnego symbolu. W legendzie mapy znajdziemy wyjaśnienie: "Kolej wąskotorowa w budowie". Zatem moje pytanie: Czy to miała być wąskotorówka?
kolej_1914.jpg
kolej_1914.jpg (222.63 KiB) Przejrzano 15650 razy
Born to make history

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza - nieistniejąca linia kolejowa

Postautor: Eworu » czwartek 04 lut 2016, 14:41

Czyli wychodzi na to że wybuch wojny spowodował przerwanie inwestycji która nigdy nie została dokończona-do dziś pozostał nasyp. Trzeba by go przejść w całości.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - nieistniejąca linia kolejowa

Postautor: kusmanek » czwartek 04 lut 2016, 14:42

I jeszcze druga kwestia. Wydaje mi się, że przed wybuchem I Wojny Światowej linia była ukończona.
Poniższe zdjęcie przedstawia zniszczony wiadukt nad naziemną kolejką linową kopalnii Flora, biegnącą do szybu Albert. Wyraźnie widać wiszące szyny kolejowe i podkłady:
Obrazek

Drugie ze zdjęć przedstawia wiadukt w okolicy Sulna w 1940 roku. Tory już wtedy musiały być zdemontowane. To by tłumaczyło, dlaczego na mapie wstawionej przez Eworu już ich nie zaznaczono:
Obrazek
Born to make history

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - nieistniejąca linia kolejowa

Postautor: Karolina Kot » czwartek 04 lut 2016, 18:57

Ciekawa sprawa...
W świetle tych faktów ruiny naszego wiaduktu są bardzo ciekawym reliktem przeszłości!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza - nieistniejąca linia kolejowa

Postautor: Eworu » piątek 05 lut 2016, 23:01

W terenie potwierdziliśmy że była to wąskotorówka. Część pozostałości nasypu jest nadal widoczna. Najczęściej padało pytanie "po jaką cholerę tutaj wąskotorówka". Pierwsze zapytanie jest takie w jaki sposób przekładali towary-na Stacji Zagórze pewnie mieli do tego możliwości. Ale w okolicach Tworznia, jak rozwiązali ten problem?
Cały przebieg dawnej trasy jest usiany różnymi betonowymi rzeczami.
Obrazek
Obrazek
Betonowy mostek, wygląda na stary
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jeden z wielu betonów po drodze
Obrazek
Resztki nasypu
Obrazek
Obrazek
Większa część
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 755
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Dąbrowa Górnicza - nieistniejąca linia kolejowa

Postautor: pasqudek » niedziela 07 lut 2016, 18:55

To dorzucę swoje 3 grosze:
Obrazek
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - nieistniejąca linia kolejowa

Postautor: kusmanek » poniedziałek 08 lut 2016, 09:31

To ja trochę rozwinę temat. Na mapie, którą wstawił Pasqudek, zaznaczono interesującą Nas linię. I tu rozwiewają się wątpliwości Eworu. Kolej nie kończyła się na Tworzniu, tylko biegła dalej na północ, do stacji Ząbkowice. Tam też znajdziemy jej opis: "Pocz. bocznicy do kop. Ignacy [Zagórze]". To w zasadzie już sporo mówi o tej inwestycji. Kopalnia Ignacy to późniejszy Mortimer. Jeśli linia faktycznie była wąskotorówką, to ruiny wiaduktu w Lesie Zagórskim byłyby również jej pozostałością.
Born to make history

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza - nieistniejąca linia kolejowa

Postautor: Eworu » wtorek 16 lut 2016, 17:55

W miejscu gdzie przebieg linii zaczyna się pokrywać z trasą szybkiego ruchu natrafiłem na sporą ilość betonowych płyt. Materiał z których zostały wykonane nie przypomina PRL-owskiego wytworu dlatego zastanawiam się czy nie są pozostałościami "naszej" linii. Jeśli uważacie inaczej dajcie znać to je usunę żeby nie zaśmiecać wątku.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Relikty nieistniejących linii kolejowych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości