Strona 1 z 1

Warszawa - Pałac Kazimierzowski

: piątek 29 sty 2016, 23:44
autor: Franek D.
Siedziba Rektoratu Uniwersytetu Warszawskiego - Krakowskie Przedmieście 26/28 - zajmuje leżący w głębi uniwersyteckiego kompleksu, okazały, XVII w. pałac króla Jana Kazimierza.

Tu przez jakiś czas mieściła się Szkoła Rycerska, w której kształcił się Tadeusz Kościuszko.

Re: Warszawa - Pałac Kazimierzowski

: sobota 30 sty 2016, 21:03
autor: Mario
Dodam, że w miejscu Pałacu Kazimierzowskiego stał wcześniej, wzniesiony w latach 1637-41 przez starszego syna Zygmunta III Wazy - króla Władysława IV - barokowy, letni "Pałac Władysławowski". Tak naprawdę to pałac ten zwany był "Villa Regia". Jego model wystawiony jest dziś w holu Pałacu Kazimierzowskiego.

W tym roku, w dniu 19 listopada, Uniwersytet Warszawski będzie obchodził 200 lecie swojego istnienia.
(Warto więc przypomnieć, że w 1816 r. car Aleksander I - zarazem król Polski - na prośbę Stanisława Kostki Potockiego i Stanisława Staszica, założył w kompleksie pałacowym przy Krakowskim Przedmieściu tzw."Królewski Uniwersytet Warszawski").

Moje zdjęcia zostały wykonane w maju 2014 r. - wieczorową już porą.

Neobarokową bramą przy Krakowskim Przedmieściu wchodzi się na teren kompleksu pałaców "Centralnego Kampusu UW". Z perspektywy bramy nie widać najważniejszego z gmachów "Pałacu Kazimierzowskiego". Jest on zasłonięty budynkiem dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej, obecnego Collegium Novum.