Zimna Wódka -12 DROP

Moderator: warschauer44

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Zimna Wódka -12 DROP

Postautor: Eworu » sobota 26 mar 2016, 22:20

Pewnego marcowego dnia, w drodze do głównego gwoździa wyprawy zaplanowałem na rozgrzewkę pewną bazę rakietową. Obiekt który początkowo zakładałem na szybkie pół godzinki okazał się nie wiele gorszy od głównego celu ...
Jadąc w stronę Wrocławia autostradą A4 mało kto zdaje sobie sprawę że na wysokości Strzelców Opolskich mija dosłownie o kilka metrów dawną jednostkę rakietową. Wystarczy poświęcić 10 minut nadprogramowej jazdy aby znaleźć się na terenie bazy...
W bazie stacjonował 12 Dywizjon Rakietowej Obrony Powietrznej wchodzący w skład 13 Dywizji Artylerii Obrony Powietrznej Kraju (OPK) im. Powstańców Śląskich, z siedzibą w Bytomiu-numer JW 1049 kryptonim "Taras".
Jej zadaniem była ochrona GOP-u oraz pobliskich zakładów chemicznych w Zdzieszowicach.
Formowanie jednostki rozpoczęto w 1962 roku i wtedy , patrząc również po stylu koszar, wybudowano infrastrukturę bazy.
Dowódcy
kpt. Zbigniew Olejnik – 1962–1967
mjr Józef Dyrlaga – 1967–1970
ppłk Czesław Urban – 1970–1975
ppłk Bronisław Wajda – 1975–1976
ppłk Eugeniusz Półka – 1976–1990
kpt. Zbigniew Mizia – 1990–1993
ppłk Ireneusz Zaguła – 1993–1998
W drugiej połowie lat 60. zastępcą ds. politycznych - mjr Jan Puzio. W okresie drugiego dowódcy w jednostce służył ppor. Jan Lipka, którego żona, Regina Pisarek, była wówczas dość znaną piosenkarką. W latach dowódcy Mizi, służyli w niej wtedy kpt. Malinowski i sierż. Kęsicki.
Pierwsze strzelania bojowe, na poligonie w Aszułuku w byłym ZSRR, dywizjon odbył w 1962 roku, ocena 4,00. Kolejne strzelania bojowe dywizjon odbył w roku:
1967, dowódca mjr Zbigniew Olejnik, ocena 5,00;
1972, dowódca ppłk Czesław Urban, ocena 4,78;
1977, dowódca ppłk Eugeniusz Pułka, ocena 5,00;
1981, dowódca ppłk Eugeniusz Pułka, ocena 3,92;
1996, dowódca ppłk Ireneusz Zaguła, ocena 4,75.
Początkowo jednostka została wyposażona w "Dźwiny" zamienione później na "Wołchowy"
Do właściwej części kompleksu można wjechać w szkieletkowym stylu autem, choć my woleliśmy mniej inwazyjną metodę ;)
Pierwsze co napotkamy będąc w bazie to sporych rozmiarów wały ziemne które stanowiły punkt uzbrojenia rakiet.
Następnie w samym środku dojdziemy do zrujnowanej stacji naprowadzania. W ukrytym pod ziemnym nasypem budynku znajdowała się stołówka, sala dowodzenia, pomieszczenia do odpoczynku załogi, komory do odkażania, elektrownia z agregatami polowymi, kabiny dowodzenia oraz magazyn części zapasowych. To co zwraca największą uwagę to 6 ogromnych garaży. Niegdyś każdy z nich, zaopatrzony w kilkumetrowe stalowe bramy, mieścił wspomniane kabiny. W pierwszym pomieszczeniu znajdowała się kabina systemu dowodzenia "Wektor", w drugim pomieszczeniu, przy kabinie "U" siedział oficer naprowadzania, a także operatorzy ręcznego śledzenia, technik kabiny, żołnierz z baterii startowej i dowódca dywizjonu przy ruchomym wskaźniku stacji radiolokacyjnej. Wszystko to było połączone setkami metrów różnej grubości kabli i przewodów. Kabiny były mobilne po podłączeniu ich do samochodu typu "KRaz". Jako ciekawostkę napiszę, iż podobno w każdym garażu znajdowała się siekierka. W razie pożaru, zamiast wyrywać wtyczki z każdego pojedyńczego gniazdka żołnierz miał przeciąć je brutalnie siekierą, a następnie wypchnąć kabiny z garażu.
Wokół stacji w otoczonych ziemnymi wałami stanowiskach utwardzonymi płytami typu "Jumbo" znajdowało się sześć gotowych do wystrzału rakiet. W każdej baterii zestawu "Wołchow" jednostka ognia składała się z 12 sztuk rakiet. W ciągu jednej minuty obsługa była w stanie wystrzelić dwie rakiety. Oprócz samych wyrzutni zestaw składał się ze stacji naprowadzania rakiet SNR-75 W, radiolokacyjnej stacji wstępnego poszukiwania P-18 i wysokościomierza PRW-13.
Dodatkowo koło stanowisk znajdowały się trzy baaardzo prymitywne schrony dla załogi-w praktyce były to około 20 metrowy korytarz przysypany ziemią i wyłożony betonowymi płytami.Znaleźliśmy również mały budyneczek otoczony wałami-wyglądał na magazyn amunicji, oraz prostokątne, równe pole bez żadnych drzewek mające po dwóch stronach niskie wały ziemne-wyglądało to na strzelnicę. Na LIDAR-e widać również okopy w liczbie 3 sztuk.
Niestety podczas naszej wycieczki nie odnaleźliśmy podziemnej części bazy tj. komór odkażania i agregatów. Część dowodzenia również była zamurowana i niedostępna. Wejść można do garaży, części dla żołnierzy, magazynu części, schronów dla obsługi rakiet i czegoś co wygląda na wspomnianą stację radiolokacji.
Baza
Obrazek
LIDAR
Obrazek
Widok z bazy na "główną bramę". Widoczna w tle wieżyczka to pozostałość systemu wartowniczego bazy, dziś zaadaptowana przez myśliwych.
Obrazek
Stanowisko PKM-2
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Podjazd dla sprzętu?
Obrazek
Strzelnica?
Obrazek
Magazyn amunicji?
Obrazek
Magazyn podręczny
Obrazek
Schron, zamurowany
Obrazek
Na pierwszym planie zakopany schron, w tle stanowisko rakiet
Obrazek
Właściwa część bazy
Obrazek
Garaż
Obrazek
Z drugiej strony
Obrazek
Z góry, zamurowana część
Obrazek
Obrazek
Betonowe płyty na górze?
Obrazek
Chyba część wypoczynkowa, na ścianach szafki na broń
Obrazek

Po drugiej stronie lasu znajdziemy oddalony o około 800 metrów magazyn rakiet. Całkowicie pusty.
Rakiety z magazynu na miejsce wystrzelenia były transportowane ciężarówkami z przyczepkami MMZ
Wyładowywano je za pomocą zaprojektowanych i produkowanych w Polsce dźwigów samobieżnych ŻSH-6,3. Montażu rakiet w ładunki dokonywano na specjalnych wózkach montażowych TST-115Je.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A teraz przechodzimy do części "A"-czyli koszar.
Tam znajdziemy 4 budynki-dwa koszarowe, magazyn i garaż dla aut.
Obrazek
Na początek magazyn z garażem. Przed nimi plac defiladowy znany ze zdjęć archiwalnych. W środku prawie pusty, można się jedynie domyślać przeznaczenia pomieszczeń. Jedyne co jest pewne to magazyn ślepej amunicji, amunicji świetlnej(?) oraz żywności.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Koszary. Budynek po prawej mieścił na parterze stołówkę i kuchnię, górę zajmowały pokoje.
Wszystkie pomieszczenia są niemal w 100% puste-wszystko zabrało wojsko
.Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W budynku numer dwa( a według oznaczeń wojskowych 1) znajdował się sklepik, sala konferencyjna i prawdopodobnie dowództwo.
Jedyne co zachowało się w środku to jeden jedyny stojak na broń-kompletny.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Piętro
Obrazek
Zwróćcie uwagę na nadal wytyczone krzewami alejki
Obrazek
Obrazek
Krzewy vol.2
Obrazek

Rozformowywanie jednostki rozpoczęło się w 1996 roku, a baza całkowicie opuszczona została w 1998. Teren byłych koszar wykupiła krakowska firma z zamiarem wybudowania centrum kongresowego.. Jak do tej pory, poza fazą projektową, nic nie ruszyło w tym temacie. Jedynym plusem tamtej sytuacji był fakt dozorowania jednostki przez ochroniarza. Będąc tam na miejscu nie stwierdziliśmy jego obecności, aczkolwiek na pewno ktoś od czasu do czasu zagląda w to miejsce-nie wszystkie pomieszczenia są dostępne. Nie udało się wejść do "stróżówki", w której wszędzie wiszą firanki w oknach, oraz do kuchni i stołówki.Nie wiem jedynie gdzie podziała się kotłownia-chyba że znajdowała się w którejś z niedostępnych części jednostki.
Archiwalne
Zdjęcia ze świetnej strony http://infowsparcie.net/wria/o_autorze/ ... dr_op.html Zdjęcia przesłane przez Przemysława Łaskawca, pochodzą z archiwum prywatnego st. chor. sztab. rez. Mariana Łaskawca służącego w 12. dr OP w Olszowej jako dowódca plutonu łączności.

Dzień Wojska Polskiego (koniec lat 80-tych XX wieku).

Obrazek
Kadra i żołnierze służby zasadniczej 12. dr OP m. Olszowa w gotowości do uroczystego apelu z okazji Dnia Wojska Polskiego.
Obrazek
Meldunek o gotowości 12. dr OP m. Olszowa do uroczystego apelu składa dowódcy ppłk. Eugeniuszowi Półko, szef sztabu dywizjonu mjr Gryka.
Obrazek
Przegląd wojsk podczas uroczytego apelu z okazji Dnia Wojska Polskiego w 12. dr OP m. Olszowa.
Obrazek
Kadra 12. dr OP m. Olszowa w trakcie trwania uroczystego apelu w Dniu Wojska Polskiego.
Obrazek
12. dr OP m. Olszowa, Dzień Wojska Polskiego, dowódca dywizjonu wręcza medale i nominacje, od lewej: mjr Józef Mucha, chor. Jan Bogusz, chor. Marian Łaskawiec, chor. ??? i sierż. Jan Zmysłowski.
Obrazek
Uroczysty apel z okazji Dnia Wojska Polskiego w 12. dr OP m. Olszowa kończy defilada.

Zwykłe zdjęcia
Obrazek
Obrazek
Kolejne dwa zdjęcia pochodzą z archiwum prywatnego bomb. rez. Romana Pakalnickiego (z poboru jesień 87). Wcześniej pokazane zdjęcia mogą więc pochodzić z października 1988 r.
Obrazek
Uroczysty apel z okazji Dnia Wojska Polskiego w 12. dr OP m. Olszowa. Trzeci od lewej żołnierz służby zasadniczej to Roman Pakalnicki.
Obrazek
W dywizjonie nie tylko były rakiety i parady. Ciepła woda i ciepło w zimie zapewniała kotłownia dywizjonu. Do kotłowni dotarł Roman Pakalnicki (na zdjęciu).

Na podstawie: http://fakty.interia.pl/prasa/odkrywca/ ... 38,nPack,1
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1011
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 00:19
Lokalizacja: Pschow in Preussen

Re: Zimna Wódka -12 DROP

Postautor: Markov » niedziela 27 mar 2016, 00:25

Zacne meijsce :)
Do środka głównego schronu z garażami da się wejść. Jedno z bocznych wyjść ewakuacyjnych zamurowane pustakami, ale ktoś wybił kilka i można się przecisnąć. Ktoś kto nie wie gdzie szukać może owej nory nie znaleźć. Wnętrze oczywiście wypatroszone.
Zdjęcia sprzed czterech lat.
Załączniki
4f2ea8d2d0955bbd.jpg
4f2ea8d2d0955bbd.jpg (69.53 KiB) Przejrzano 22372 razy
45b336aafe73ec0c.jpg
45b336aafe73ec0c.jpg (78.49 KiB) Przejrzano 22372 razy
74ef0d72eb2c6993.jpg
74ef0d72eb2c6993.jpg (54.56 KiB) Przejrzano 22372 razy
61849de8f30dcc6d.jpg
61849de8f30dcc6d.jpg (128.42 KiB) Przejrzano 22372 razy
a34a6c95a3fed947.jpg
a34a6c95a3fed947.jpg (60.98 KiB) Przejrzano 22372 razy
aa2e1a8747e1f933.jpg
aa2e1a8747e1f933.jpg (37.82 KiB) Przejrzano 22372 razy
b8cdefebede1470e.jpg
b8cdefebede1470e.jpg (96.71 KiB) Przejrzano 22372 razy
da4e9f11c3442307.jpg
da4e9f11c3442307.jpg (46.34 KiB) Przejrzano 22372 razy
e4194eaf88d9f3f5.jpg
e4194eaf88d9f3f5.jpg (36.17 KiB) Przejrzano 22372 razy
ecd7086269bdd99f.jpg
ecd7086269bdd99f.jpg (68.18 KiB) Przejrzano 22372 razy

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Zimna Wódka -12 DROP

Postautor: Eworu » niedziela 03 kwie 2016, 23:53

Skontaktowałem się z autorem strony http://infowsparcie.net/wria/index.html i mogę się pochwalić że moje zdjęcia uzupełniły zasoby strony :). Do obejrzenia tutaj: http://galeria.infowsparcie.nazwa.pl/obiekty12dr/
Pan Zbigniew to świetny facet z pasją, dlatego na pewno postaram się zdobyć dla niego zdjęcia z innych baz. W tej chwili poszukuje: 13. dr OP m. Lubliniec, 72. dr OP m. Lędziny, 73. dr OP m. Bujaków i 75. dr OP m. Przezchlebie.
Jak i pewnie chętnie przyjmie zdjęcia z pozostałych jednostek.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1011
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 00:19
Lokalizacja: Pschow in Preussen

Re: Zimna Wódka -12 DROP

Postautor: Markov » wtorek 12 kwie 2016, 21:21

Jeżeli jednostka w Lublińcu to ta o której myślę, czyli ta położona między Lublińcem a Krupskim Młynem to może być problem. Teren jednostki jest zdaje się prywatny, otoczony ogrodzeniem z tablicami informującymi o ochronie obiektu, ale co najważniejsze nie wygląda to na opuszczone. Przynajmniej zza płota.

Posty: 2
Rejestracja: sobota 14 maja 2016, 22:33

Re: Zimna Wódka -12 DROP

Postautor: okar » sobota 14 maja 2016, 22:50

Witam! Służyłem w tej jednostce od 09.95 do 09.96. Kotłownia była tuż za budynkiem ze stołówką, a nad stołówką był sztab. Po wejściu na piętro pierwsze pomieszczenie po lewej to była centrala telefoniczna potem była kancelaria oficera szkoleniowego ,a na końcu kancelaria dowódcy.Na przeciwko centrali była kancelaria oficera wychowawczego kapitana a potem majora Malinowskiego (bardzo miły gość, dawał nam papierosy). Ja byłem w plutonie łączności i obsługiwałem centrale....

Posty: 1011
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 00:19
Lokalizacja: Pschow in Preussen

Re: Zimna Wódka -12 DROP

Postautor: Markov » niedziela 15 maja 2016, 13:17

Witaj :) Musi być chyba przykro oglądać miejsce w którym spędziło się kawałek młodości w takim stanie.

Posty: 2
Rejestracja: sobota 14 maja 2016, 22:33

Re: Zimna Wódka -12 DROP

Postautor: okar » poniedziałek 16 maja 2016, 20:14

W filmie Tytanik były takie ujęcia kiedy sceny obecnego stanu statku przechodziły w sceny z czasów rejsu. Tak samo jest zemną. Oglądając te zdjęcia widzę tam żołnierzy funkcjonującą stołówkę. Stojąc w oknie centrali, codziennie przysłuchiwałem się meldunkom składanych na przywitanie wodza ( bo kadra zawodowa przyjeżdżała służbowym autobusem ze Strzelec Opolskich). Na jednym zdjęciu jest pokazana zaniedbana klatka schodowa, ta sama którą jako młody żołnierz szorowałem zgodnie z zaleceniami mojego "starego" ;)

Posty: 1011
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 00:19
Lokalizacja: Pschow in Preussen

Re: Zimna Wódka -12 DROP

Postautor: Markov » wtorek 17 maja 2016, 11:03

Doskonale Cie rozumiem. Ostatnio sam mam coś takiego, odkąd udało mi się dostać na teren mojego poprzedniego zakładu pracy, obecnie wyburzanego gdzie spędziłem kawał życia. Szybko, przerażająco szybko znika pod ciosami koparek.
Zimna Wódka na szczęście jest przyczajona na uboczu w lesie. Ale jak długo to będzie trwało?
Trzeba odwiedzać takie miejsca, tak często jak się da.

Posty: 1
Rejestracja: niedziela 24 lip 2016, 02:59

Re: Zimna Wódka -12 DROP

Postautor: mariusz » niedziela 24 lip 2016, 03:07

Bylem w tej jednostce bazantem w roku 82. Dojezdzalem z Opola i Srzelec Ooplskich razem z kadra. Juz w Autobuie gralo sie w 66. Przebieralem sie w mundur i udawalem sie do kanciapy oficerskiej gdze pilo sie czysta oraz kontynuowalismy 66. Od czasu do czasu sierzant kazal mi sprawdzac czy w koszarach ok

Posty: 4
Rejestracja: wtorek 25 lip 2017, 20:20

1976-1977 jesień

Postautor: marek » wtorek 25 lip 2017, 20:28

zimna -wódkaolszowa 12 dywizjon wopk byłem ta m służyłem od wiosny 1976 do jesieni 1977 w baterii radiotechnicznej


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Dawne bazy i jednostki wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości