Mikołów - grób żołnierza z I Wojny Światowej

Moderator: Markov

Posty: 27952
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Mikołów - grób żołnierza z I Wojny Światowej

Postautor: Karolina Kot » środa 22 mar 2017, 21:45

Spacerując po cmentarzu ewangelickim w Mikołowie natknęłam się dziś na skromną, ale niezwykle ciekawą mogiłę.
Został w niej pochowany mistrz rymarski, Paul Cyron.
Na tablicy epitafijnej napisano, iż zmarł on w wieku 36 lat, w dniu 16 października 1918 roku "jako żołnierz".

Niestety, nic więcej nie wiem o tym człowieku, ani o okolicznościach, w jakich zmarł lub zginął. Nie wiem też, czy został pochowany samotnie, czy wraz z innymi współtowarzyszami niedoli.
Gdyby komuś udało się dotrzeć do informacji na temat tego grobu, serdecznie proszę o kontakt lub uzupełnienie wątku.

Zdjęcia wykonałam w marcu 2017 roku.
Załączniki
Paul Cyron (3).JPG
Paul Cyron (3).JPG (92.31 KiB) Przejrzano 3826 razy
Paul Cyron (2).JPG
Paul Cyron (2).JPG (73.56 KiB) Przejrzano 3826 razy
Paul Cyron (1).JPG
Paul Cyron (1).JPG (92.6 KiB) Przejrzano 3826 razy
Paul Cyron (4).JPG
Paul Cyron (4).JPG (67.16 KiB) Przejrzano 3826 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27952
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Mikołów - grób żołnierza z I Wojny Światowej

Postautor: Karolina Kot » środa 22 mar 2017, 21:52

Ale to nie wszystko. Ten grób kryje jeszcze jedną ciekawostkę.

Zawsze mi się wydawało, że paskudny zwyczaj wtórnego wykorzystywania dawnych płyt nagrobkowych do nowych celów pojawił się dopiero po II Wojnie Światowej.
W Mikołowie przekonałam się, że ten nieuczciwy proceder, zabarwiony negatywnie z uwagi na brak szacunku dla zmarłych, kwitnął sobie w najlepsze także dawniej. Nasz Paul posiada na rewersie nagrobka fragment starszego epitafium innej osoby!
Czyżby tablicę poświęconą żołnierzowi - rymarzowi wykonano np. ze środków społecznych, po kosztach? Takich niuansów historii chyba nie sposób już dziś odtworzyć.
Załączniki
A tymczasem na rewersie.. (2).JPG
A tymczasem na rewersie.. (2).JPG (49.16 KiB) Przejrzano 3825 razy
A tymczasem na rewersie.. (1).JPG
A tymczasem na rewersie.. (1).JPG (72.27 KiB) Przejrzano 3825 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość