Chociw/Kanice - drogowy odcinek lotniskowy

Lotniska i lądowiska, także te opuszczone i zapomniane
Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Chociw/Kanice - drogowy odcinek lotniskowy

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 04 gru 2017, 20:57

Kiedy pewnego grudniowego dnia ja i mój pojazd, Archimedes, wyruszaliśmy rankiem z domu, życzono nam "szerokiej drogi". No i okazało się, że - chociaż pogoda mocno nie dopisała - droga okazała się być naprawdę szeroka. Przynajmniej w pewnych jej fragmentach. :)

Jadąc nieproporcjonalnie szeroką szosą zorientowałam się, że coś mi tu nie pasuje i że widziałam już kiedyś podobny obiekt, między innymi pod Kłobuckiem. Machnęłam na szybko kilka zdjęć przez przednią szybę auta, a po powrocie do domu sprawdziłam to miejsce.
Wszystko stało się jasne: pomiędzy wsiami Chociw i Kanice (powiat tomaszowski) znajduje się jeden z kilku istniejących w naszym kraju drogowy odcinek lotniskowy, czyli długi i prosty odcinek asfaltowej drogi publicznej, mogący służyć w czasie wojny jako lotnisko polowe. Na obu końcach drogi startowej znajdują się boczne poszerzenia, czyli tzw. stojanki, przeznaczone do nawracania, tankowania i obsługi samolotów.
DOL może być użytkowany także w czasie pokoju jako awaryjne lądowisko dla samolotów cywilnych (oczywiście po wcześniejszym zamknięciu ruchu dla samochodów).

Warto zwrócić uwagę na tę nietypową szosę, będąc w pobliżu. Jest ona dwa razy szersza niż normalna jezdnia, a na moich zdjęciach widać jeszcze przebijającą się spod współczesnego malowania starą, podwójną linię przerywaną, wyznaczającą środek pasa startowego.
Lokalizacja
Ponieważ podczas wizyty w tej okolicy wiało niemiłosiernie i zachodziła uzasadniona obawa, że za chwilę wraz z autkiem oderwiemy się od jezdni i odlecimy sobie gdzieś na pola, zwinęliśmy się z tego prowizorycznego lotniska czym prędzej, nie omieszkawszy jednak sfotografować znajdującej się w sąsiedztwie wieży triangulacyjnej. ;)
Załączniki
Drogowy odcinek lotniskowy (1).JPG
Drogowy odcinek lotniskowy (1).JPG (34.39 KiB) Przejrzano 5748 razy
Drogowy odcinek lotniskowy (2).JPG
Drogowy odcinek lotniskowy (2).JPG (37.41 KiB) Przejrzano 5748 razy
Drogowy odcinek lotniskowy (3).JPG
Drogowy odcinek lotniskowy (3).JPG (38.29 KiB) Przejrzano 5748 razy
Stojanka południowa - widok z Geoportalu.jpg
Stojanka południowa - widok z Geoportalu.jpg (50.88 KiB) Przejrzano 5748 razy
Stojanka północna - widok na Geoportalu.jpg
Stojanka północna - widok na Geoportalu.jpg (50.33 KiB) Przejrzano 5748 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Lotniska”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość