Dąbrowa Górnicza - budynki, ludzie, ulice

Dział ten poświęcony jest opisom całych miejscowości, także tym opuszczonym i już nieistniejącym
Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » środa 17 lut 2016, 12:04

Zdjęcia do budynku powyżej zostały zaktualizowane bo znalazłem je w końcu na dysku.
3 Maja 27
Niewielkie,niczym nie odznaczające się kamieniczki. Adres o dziwo jest taki samo jak budynku powyżej
Próżno szukać o nich wzmianki w księgach-patrząc na bryłę budynku na myśl przychodzą mi jedynie funkcje mieszkaniowe.
Obecnie parter zajmuje Pub Eleonora, na górze znajdują się mieszkania
W niższym budynku z zapiekankami nad dwoma oknami nadal znajdują się ceglane nadproża ze zwornikiem
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » środa 17 lut 2016, 13:02

Dąbrowskiego 5
Choć większość budynków z PRL to nudna kwadraciaki to czasami możemy wśród nich znaleźć perełki-takie jak ta.
Chodzą słuchy że w budynku tym przed laty znajdował się komisariat policji-ktoś potwierdzi?
W budynku przede wszystkim odznacza się klatka schodowa-ciągnący się przez cały pion oszklony fragment budynku.
Poza tym każde okno posiada niewielką "ramkę" z poziomo ułożonych pasków-dzięki odpowiedniemu malowaniu na pewno udałoby się to wydobyć z bryły budynku.
Budynek należał kiedyś do KWK "Paryż", nazwę "Generał Zawadzki" niestety zamalowano.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » środa 17 lut 2016, 13:29

Dąbrowskiego 3
Jeden z najbardziej tajemniczych budynków. Wygląda naprawdę ciekawie, wręcz jak mała willa. Dlatego powinna się znaleźć jakaś wzmianka o nim w historii, tymczasem nie występuje nawet na mapach. Pojawia się na nich dopiero w 1992 roku...
Jest to budynek na planie kwadratu z czterospadowym dachem namiotowym.Podmurówka budynku jest wykonana z ciosanych bloków kamiennych. Posiada bardzo reprezentatywne wejście charakterystyczne dla willi podmiejskich . Zwężające się ku wejściu schody otoczone kamiennymi eliptycznymi poręczami którymi dochodzimy do niewielkiej werandy. Ta zaś jest otoczona kamienną rzeźbioną balustradą z dwoma kolumnami. Identyczna znajduje na balkonie powyżej. Balkon znajduje się również z drugiej strony budynku, niestety brak zdjęcia. Z każdej strony na dachu znajduje się szczyt, najciekawszy z półkolistym oknem znajduje się od frontu. Warto zauważyć że dach jest nieco wysunięty od ściany-dzięki temu wydaje się większy niż w rzeczywistości. Z boku znajdują się dodatkowe, o wiele mniejsze schodki do wewnątrz. Czyżby wejście dla służby? Nawet mur wraz z siatką otaczający posiadłość, dziś kompletny tylko z przodu powinien zwrócić naszą uwagę. Jest wykonany z wapienia.
Jest jeszcze jedna rzecz która sprawia że budynek jest tak tajemniczy. Spójrzcie na niego. A potem na Hubertusa. Są niemal kopiami, wszystko wygląda niemal identycznie poza materiałem wykorzystany do budowy. Musiały powstać w tym samym okresie, tylko czemu są tak od siebie oddalone i czemu o obydwóch nic nie wiadomo, a ten nawet nie widnieje na mapach...
W 1939 roku pod tym adresem mieszkał Jan Winicki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Karolina Kot » środa 17 lut 2016, 13:38

Będę trochę monotematyczna, ale nie byłabym sobą, gdybym nie dodała, iż na ścianie tej pięknej willi zachowały się do dziś dobrze czytelne strzałki LSR, wskazujące schron przeciwlotniczy, który musiał mieścić się w czasie II Wojny Światowej w piwnicy domu.
Strzałki pochodzą najpewniej z roku 1944.
Załączniki
LSR.JPG
LSR.JPG (61.83 KiB) Przejrzano 15623 razy
LSR (1).JPG
LSR (1).JPG (102.79 KiB) Przejrzano 15623 razy
LSR (2).JPG
LSR (2).JPG (117.77 KiB) Przejrzano 15623 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » środa 17 lut 2016, 14:08

Ależ właśnie miałem Cię o to prosić na priv :)
Dzięki temu przynajmniej na 100% wiemy że budynek powstał tak jak myślałem przed wojną-choć nadal nie wiem jak wytłumaczyć fakt jego braku na mapach.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » środa 17 lut 2016, 21:43

Dąbrowskiego 1
Kamienica-od ulicy modernizm, w podwórku hmm nazwałbym to "delikatnym eklektyzmem"-czy poprawnie?
Frontowa fasada jest prosta aż do bólu-jedyne co może zwrócić naszą uwagę jest niepasująca do reszty wapienna podmurówka oraz przedwojenne balustrady balkonowe. Za to w tym przypadku powinniśmy wyjątkowo zwrócić uwagę na coś innego-cegły. Pierwszorzędną sprawą jest ich zdrowy i czysty kolor. Po drugie-cegły z parteru mają odmienny kolor od tych z 1 piętra i poddasza. Ciekawe jest też widoczne "wycięcie" po prawej stronie bramy. Wygląda tak jakby kiedyś do środka budynku prowadziła druga brama. Powiedziałbym że została zacegłowana w późniejszym okresie-tylko że wyraźnie widać że również podmurówka z wapienia została "wycięta" a później uzupełniona. Ktoś przykładałby aż taką wagę do estetyki kamienicy? A jeśli nawet-to po co znajdowała się tam druga brama?
Teraz zwróćmy uwagę na prawą stronę gdzie czeka kolejna zagadka- u góry, na pierwszym piętrze jest coś co wygląda jak stara tablica/reklama. Ale nie była metalowa bo widać jak na dłoni że została "przerwana". Zaś o reklamie robionej z tynku nigdy nie słyszałem... Ponadto wygląda to tak ktoś zaczął tynkować i tworzyć gzymsy oraz przerwał lub odwrotnie-skuwał z całej kamienicy i nie skończył? Patrząc na wspomnianą reklamę bardziej prawdopodobna wydaje się druga opcja, zaś na logikę-skoro ktoś zaczął skuwać to czemu nie dokończył? Aż tak dużo pracy to nie jest w stosunku do reszty budynku a znacząco wpływa na estetykę.
Przejdźmy teraz na podwórko :)
Tutaj wszystkie ściany zostały otynkowane. Ciekawa jest jedynie klatka schodowa, a konkretnie jej zakończenie pod dachem oraz skomplikowane, przedwojenne okna.
Kamienica nie występuje na mapie z 1926 roku
W 1938 roku pod tym adresem znajduje się wytwórnia wód gazowanych J. M. Cuglewskiego-czyżby to było wytłumaczenie zaślepionej bramy?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » środa 17 lut 2016, 21:59

Doszedłem do końca więc czas na porównanie
W końcówce XIX wieku cały ten kwadrat jaki reszta centrum była pokryta identycznymi domkami górniczymi po których nie ma już śladu.
Obrazek
W 1926 roku widzimy że znajduje się tu już całkiem sporo kamienic. Te z lewej strony istnieją niemal wszystkie do dziś, z prawej żadna.
Obrazek
Na mapie z lat 50-tych nie widać dużych zmian, przy budynku z 3 maja 33 znajduje się skrót "szpital".
Obrazek
Wyjątkowo podrzucam mapę z lat 90-tych która wyjaśnia kamienicę z 3 maja 27. Widać wyraźnie że rzeczywiście znajdowała się tam niegdyś piekarnia co tłumaczy dziwny kształt budynku w którym znajduje się dziś Eleonora.
Obrazek
Oraz foto współczesne.
Obrazek
Widok 3D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela 04 wrz 2016, 21:47 przez Eworu, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 30
Rejestracja: wtorek 01 gru 2015, 14:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: andrzejsiejenski » czwartek 18 lut 2016, 10:24

Eworu pisze:Dąbrowskiego 3
Jeden z najbardziej tajemniczych budynków. Wygląda naprawdę ciekawie, wręcz jak mała willa. Dlatego powinna się znaleźć jakaś wzmianka o nim w historii, tymczasem nie występuje nawet na mapach. Pojawia się na nich dopiero w 1992 roku...
(…).
W 1939 roku pod tym adresem mieszkał Jan Winicki.


Ogrodzenie jest przedwojenne (a przynajmniej w takim stylu utrzymane). W Sosnowcu na starych fotografiach można takie spotkać.

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » środa 30 mar 2016, 22:34

Smutna wiadomość-dzięki uprzejmości Łukasza Zięby
Za pewien czas wyburzą kamienicę na ulicy Henryka Dąbrowskiego 13-opisywaną tu http://www.straznicyczasu.pl/viewtopic. ... t=50#p7586
Mieszkańcy zostali wysiedleni około 2 tygodni temu, wszystkie wejścia zamurowane, nawet te nad komórkami.
W środku kamienicy z 1901 mieściła się kafelkowa posadzka-możliwe że po usunięciu szafek z korytarzy ujawniła się sygnatura.
Jeśli ktokolwiek zauważy wybicie dziury w cegłach lub rozbiórkę proszę mnie niezwłocznie poinformować.
Według niepotwierdzonych informacji to samo czeka kamienicę na 3 maja 21-opisaną tu http://www.straznicyczasu.pl/viewtopic. ... =100#p8783
Załączniki
1 (19).jpg
1 (19).jpg (72.67 KiB) Przejrzano 11666 razy
1 (18).jpg
1 (18).jpg (111.35 KiB) Przejrzano 11666 razy
1 (21).jpg
1 (21).jpg (104.22 KiB) Przejrzano 11666 razy
1 (20).jpg
1 (20).jpg (142.75 KiB) Przejrzano 11666 razy
1 (22).jpg
1 (22).jpg (85.08 KiB) Przejrzano 11666 razy
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » czwartek 31 mar 2016, 22:58

Przejdźmy teraz do kolejnego kwadratu dąbrowskiego centrum. Tym razem mam zamiar przeanalizować fragment ograniczony:Struga, 3 Maja, Legionów Polskich oraz Dąbrowskiego.
Większość starej zabudowy została zastąpiona blokami, ale parę starych kamienic da się wciąż znaleźć.
Niestety zdjęć kamienicy z numerem Dąbrowskiego 11 nie posiadam, odłożę ja na później.
Następny jest budynek z numerem 17.
Jest to dwupiętrowa kamienica z pozoru nie warta chwili uwagi.
Dobre oko zauważy jednak dwa symetrycznie ułożone pilastry mniej więcej w połowie frontowej fasady. Dzięki nim zwykła dwupiętrowa kamienica jakich wokół wiele wydaje się o wiele wyższa i "wyniosła". Nieco mniejsze pilastry zastosowano na rogach. Cały budynek usiany jest prostokątnymi kotwami-sztuk 16. Fasada boczna z jednej strony została pomalowana na ohydne jaskrawe kolory. Z tyłu nie znajdziemy nic ciekawego-jedynie gładką ścianę.
Klatka schodowa również została kilka lat temu wyremontowana i pomalowana.
Brak numeru 17 w dawnych książkach adresowych-w zasadzie nie jestem zaskoczony.
Załączniki
1 (175).jpg
1 (175).jpg (82.88 KiB) Przejrzano 11680 razy
1 (176).jpg
1 (176).jpg (92.51 KiB) Przejrzano 11680 razy
1 (177).jpg
1 (177).jpg (82.42 KiB) Przejrzano 11680 razy
1 (178).jpg
1 (178).jpg (76.71 KiB) Przejrzano 11680 razy
1 (179).jpg
1 (179).jpg (44.42 KiB) Przejrzano 11680 razy
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe miejscowości i ich historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości