Dąbrowa Górnicza - budynki, ludzie, ulice

Dział ten poświęcony jest opisom całych miejscowości, także tym opuszczonym i już nieistniejącym
Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » niedziela 20 wrz 2015, 22:44

Tytułem wstępu. W zeszłym roku wpadłem na pomysł pewnego projektu. Pierwszy impuls dała klamerka tworząc Historię będzińskich żydów.
Marzyło mi się zrobić coś podobnego o Dąbrowie. Kilka dni kwitła we mnie ta myśl co dokładnie zrobić abym i ja był z tego zadowolony i robił to z chęcia i zarazem wnosiło to coś do obecnych opracowań miasta-żeby nie było przepisywaniem książek swoimi słowami :).
W końcu uznałem że zrobię dokładny spis wszystkich historycznych budynków w Dąbrowie-porobię zdjęcia, zbliżenia na detale architektoniczne(i ich opis), może jakieś historie mieszkańców, jakie sklepy się mieściły w tych budynkach itd.
Podczas powolnych prac nad tym uznałem że opisy będą dotyczyć wszystkiego-również bloków. Teraz nikogo to nie interesuje, ale za 50 lat...
Oczywiście żaden blok nie będzie aż tak dokładnie opisywany jak zabytkowe kamienice.
Do mojej "publikacji" o roboczym tytule "Budynki,ludzie,ulice" będą się tez włączać opisy całych dzielnic, zakładów pracy jak i ciekawych ludzi.
Jak na razie omijam w niej część dzielnic jak np. Strzemieszyce-jest o nich wiele książek i raczej nie będę w stanie zbyt dużo dodać. Tak samo sprawa tyczy się z np. Kopalnią "Paryż" Na jej temat wydano dwie ksiązki i sądze że wyczerpano każdy możliwy wątek.
Bardziej interesuje mnie to czym do tej pory nikt się porzadnie nie zajął.
Prace trochę zwolniły z powodu braku współpracy ze strony Sztygarki-przez ich olewanie straciłem zapał. Na szczęscie dzięki temu forum wróciłem do formy :)
Główna forma będzie taka-biorę jakąs ulicę po kolei opisuję każdy ciekawy budynek z lewej strony potem z prawej i jade z kolejną ulicą.
Będę również dopisywał to czego mi przy danym fragmenice brakuje. Jedyne czego nie będzie to obejmowało to ogłoszeń i fragmentów artykułów z starych gazet. Dodam je dopiero wtedy jak skończę przynajmniej dwa roczniki.
A czemu zdecydowałem się na publikację na zamkniętym forum? Praca nad każdym najmniejszym budynkiem zajmuje kupę czasu. Bardzo trudno cokolwiek znaleźć, zazwyczaj kończy się to fiaskiem.
Boję się po prostu żeby nikt mi tego nie ukradł.
A pozatym jeśli jest ktokolwiek kto potrafiłby mi pomóc lub poprawić błędy i pomyłki( o które łatwo bo nie raz znalazłem kilka dat dotyczących tego samego wydarzenia) to mają do tej części dostęp.
Więc zapraszam do pomocy w projekcie(mile widzianie również zdjęcia bo czasu mało a do urbexu cały czas mnie ciągnie :D).
Ostatnio zmieniony czwartek 04 maja 2017, 20:51 przez Eworu, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbowa Górnica-Budynki,ludzie,ulice

Postautor: Eworu » niedziela 20 wrz 2015, 22:47

Na sam początek Staszic. Brakuje mi zdjęć, kopalni które znajdowały się w lesie za Staszicem)które opiszę później) oraz nieco więcej o lini kolejowej(ukłon w stronę Dawid_FSO :) )
Staszic

Nazwa pochodzi od kopalni, która to została nazwana imieniem Stanisława Staszica.
Osiedle rozróżnia się na dwie poddzielnice nowy i stary Staszic. Stary Staszic to głównie małe domki skupione wokół huty szkła „Staszic”
Osiedle „Nowy Staszic” powstało w 1933 roku jako kolonia willowa według planów przywiezionych z Wiednia przez Zygmunta Cieplaka i Cezarego Uthke. Każdy dom posiadał przydomowy ogródek. Zamieszkiwała tu inteligencja Dąbrowy Górniczej przede wszystkim inżynierowie i urzędnicy. Każda z 35 działek budowlanych miała 1000-1100 m2. Metraż budynku zbliżał je do zabudowy willowej i wynosił średnio 110 m2. Były wyposażone we wszystkie instalacje sanitarne i wodno-kanalizacyjne oraz energię elektryczną. Jednak nie była to udana inwestycja. Warunki lokalowe w rzeczywistości dalece odbiegały od rzeczywistych. W sumie powstało tylko 24 domy jednak ich budowa się przedłużała. Nikt nie mógł wycofać się z najmu gdyż pieniądze zostały zamrożone. Początkowo chciano tam wybudować 300 domów jednakże Fundusz Pracy oraz Bank Gospodarstwa Krajowego odmówiły kredytu. Ta decyzja spowodowała wahania cen. Dom 4 izbowy miał kosztować 4,5 tysiąca ówczesnych złoty, a cena wzrosła do 6 tysięcy. 5 izbowy do 7 tysięcy, a nowa cena wynosiła od 11 tysięcy do 12 . 6 izbowy kosztował 9,2 tysięcy i wzrósł od 12 do 14 tysięcy. Dodatkowym powodem wzrostu cen była administracja-koszty wyniosły 20% całości.
W czasie wojny dzielnica nazywała się Neue Kolonie.
Jednym z mieszkańców był Zygmunt Cieplak-znana postać z Dąbrowy. Wtedy na Staszicu można było spotkać lwy ponieważ mąż córki Cieplaka był dyrektorem chorzowskiego ZOO i wychowywał niektóre zwierzęta w domu.
W latach 70-tych nastąpił gwałtowny rozwój. Zaczęło tutaj powstawać wiele nowych domów jednorodzinnych. Z zachowanego planu zagospodarowania wiemy iż władzom udało się wykonać plan przebudowy niemal całkowicie. Zabrakło jedynie boisk oraz mostu pod trasą szybkiego ruchu.
Koło 2004 roku miały tu miejsce dość głośne i uciążliwe protesty, które nie chciały pozwolić na oddzielenie dzielnicy ekranami dźwiękochłonnymi. Część ludzi-w tym najbardziej właściciele zajazdów i warsztatów nie chciała pozwolić na zabudowanie skrzyżowania z dzielnicą. Druga część oponowała jednak za ekranami, aby uchronić się od hałasu.

Budynki nowej koloni zbudowano według czterech schematów.
Pierwszy modernistyczny posiada około 20 budynków. Są to konstrukcje nieciekawe ale praktyczne. Na zdjęciu archiwalnym widać proces ich budowy
Drugi model posłużył do budowy trzech domów. One również są widoczne na zdjęciach archiwalnych. Wiadomo z nich że zostały ukończone i zamieszkane jako jedne z pierwszych
Kolejny projekt został wykorzystany przy budowie 10 budynków. Składa się z dwóch części. Części piętrowa jest identyczna do poprzedniego projektu. Różni się jedynie ryzalitem na jednym z końców. Zawiera on gzyms wykonany z przedłużenia dachu oraz delikatne fasety.
Część druga ułożona prostopadle jest kawałkiem zwykłego domu czterospadowego. Również posiada fasety.
Ostatni Projekt posłużył również dla 10 budynków. Główna konstrukcja opiera się na parterowym domu czterospadowym. Dobudowano do niego jednak szczyty na dachu tworząc piętra. Ozdobione są one jak w poprzednim przypadku gzymsami stworzonymi z przedłużenia dachu oraz fasetami. Dodatkowo posiadają balkon.


W 1957 budowano kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla.



Znajdowała się tutaj także stacja kolejowa kolei Dąbrowsko-Iwangrodzkiej.
Najpierw nazywała się Staszyc. Potem nazwę zmieniono na Zagórze a następnie Zagórze Sosnowiec. Przez stację niegdyś przechodziły bocznice DŻID i DŻWW - kolej dęblińska ze Strzemieszyc do kopalni Mortimer, wiedenka od stacji Ząbkowice. Stacja Staszyc miała również połączenie z Dąbrową Górniczą, rozebrane w latach 60. XX wieku oraz połączenie z dąbrowską kopalnią Reden. Podczas I wojny światowej Austriacy przekuli szerokotorową linię kolejową na szerokość europejską.
Cała bocznica została zlikwidowana a jej miejsce zajął autoterminal.
Zostały jedynie dwa tory-prowadzący do terminalu i Silmy w Sosnowcu sporadycznie wykorzystywane.
Budynek stacji służy jako mieszkania. Składa się z dwóch części z budowanych z czerwonej cegły. Część piętrowa ozdobiona jest przede wszystkim czterema symetrycznymi pilastrami. Każde malowane na zielono drewniane okno posiada również nadproże i ceglany parapet. Sam dwuspadowych dach nadal zrobiony jest z drewna. Piętro jest oddzielone gzymsem, a całość wieńczy oculus, który może być pozostałością po zegarze. Dodatkowo całą bryłę otacza lizena. Parterowa część również posiada nadproża, ceglane parapety i lizeny. Wejście z prawej strony zostało dobudowane w latach późniejszych. W czasach PRL-u bocznica była wykorzystywana przez wojsko. Żołnierze chodzili do pobliskiego kościoła więc można założyć że przez pewien czas zamieszkiwali budynki stacyjne.


Huta została założona na przełomie 1934/1935 rok w dzielnicy Staszic, przy ulicy Staszica nr f23 na terenach osuszonych dwóch stawów powstałych prawdopodobnie po cegielniach, przez Wacława Bajera i jego braci: Floriana i Jana. Warty uwagi jest fakt iż według gazety „Siedem groszy: z 26.03.1934 roku zmarł nagle na skutek udaru serca 58 letni Stanisław Bajera pod tym właśnie adresem. Do II wojny światowej zakład zatrudniał bezpośrednio przy produkcji butelek około 100 robotników. Jednymi z produkowanych wtedy butelek były dwa rodzaje półlitrowych brązowych butelek z Okocimia z beczką. Na denkach butelek był napis "STASZIC" DĄBROWA GÓR. Porterówka z Żywca posiada jedynie napis „STASZIC”
W czasie okupacji Bajer podpisał volkslistę. Wojenna przerwa trwała tylko tydzień.
Działania wojenne doprowadziły do wygaszenia wanny 27 stycznia 1945 roku, ale już 6-go lutego została ponownie uruchomiona. W tym czasie zakład zatrudniał 20 pracowników, a dzienna produkcja butelek wynosiła około 2000 sztuk Produkowano nie tylko butelki do alkoholi, lecz także apteczne.Huta została znacjonalizowana na podstawie orzeczenia Ministra Przemysłu i Handlu w 1948 roku. W latach 1947-48 zakład dostarczał krzemień sodu dla przemysłu chemicznego. Zakład funkcjonował na parku maszynowym jeszcze z przed wojny. Dopiero w 1951 roku wybudowano stację transformatorową i halę ciągowni, co dało możliwość zainstalowania nowej odprężarki. W efekcie praca stała się lżejsza a jakość wyrobów uległa polepszeniu. Na przełomie 1955 i 1956 roku w zakładzie dochodzi do większych zmian. Systematycznie wycofywano się z produkcji butelek, na rzecz produkcji balonów szklanych na wino. Wprowadzono kolejne zmiany technologiczne. Mechaniczne mieszanie i zsyp surowca do wanien produkcyjnych, zmechanizowany wywóz żużla, zmiana starych drewnianych szop na nowe wiaty, budowa bocznicy kolejowej i dróg dojazdowych, magazyn gotowych wyrobów, to tylko niektóre z poczynionych zmian. Kolejny etap rozbudowy to rok 1959. W miejsce starego drewnianego dachu, powstał nowy, metalowy. Po likwidacji sosnowieckiej huty szkła "Gzichów", zwiększono produkcję w dąbrowskim zakładzie. W 1965 roku zatrudnionych było 200 osób. W 1972 roku doprowadzono do zakładu gaz ziemny, co przyczyniło się do poprawienia warunków pracy jak i zwiększenia produkcji, a ponadto poprawiła się jakość wyrobów. Zakład jako jedyny w kraju, specjalizował się w produkcji balonów szklanych o pojemnościach od 5 do 60 litrów. W połowie lat 70-ch XX w, produkcja kształtuje się na poziomie około miliona balonów rocznie przy zatrudnieniu 350 osób.
Numer do Wacława Bayera (mieszkał przy Narutowicza 66,obecnie wojska polskiego)w 1939:68388 Budynek zachował się do dzisiaj.
Numer do huty w 1939: 68289
W budynkach huty mieściło się też przedsiębiorstwo budowlane Wawrzyńca Nawrockiego w okolicach 1938 roku pod adresem kol. Staszyc 32


Ogłoszenia
1930
– Piątek, Staszica 12-artykuły spożywcze
– Piątek J., Staszica 41–wędliny
1938
Branża kolonialno sprzedawca:
Pater Franciszek, Staszica
Gołąb Władysław, Staszica 2
Świerszcz Maria, Staszica
Buzoń Mieczysław, Staszica
------------------

68438 Drecki Adam, kierownik fabryki "Wibrobeton". Dąbrowa Górnicza, kolonia Staszica, Waryńskiego 1 1939

Brak zdjęć butelek z Huty szkła-dorzuć potem od gościa z browar.biz
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 753
Rejestracja: piątek 07 sie 2015, 00:38
Lokalizacja: Będzin

Re: Dąbowa Górnica-Budynki,ludzie,ulice

Postautor: Dawid_FSO » poniedziałek 21 wrz 2015, 10:47

Co do tematu kolejowego Staszica to sprawa ma się następująco. W wątku wyżej już praktycznie zostało wszystko opisane.
Ze stacji odchodzi również bocznica do pobliskiej bazy paliwowej (jest to pozostałość po łącznicy do Dąbrowy G.). Bocznica do silmy aktualnie jest już nieprzejezdna a cały teren stacji zarasta trawą.
Znajdowały się 2 nastawnie oraz niewielki peron ( dla pociągów służbowych ). Stacja w czasach świetności była zelektryfikowana.
Nazwy stacji to:
Staszyc,
Zagórze Dąbrowskie,
Sosnowiec Zagórze,
Na stacji formowane były pociągi z węglem z pobliskiej kopalni Czerwone Zagłębie (Porąbka-Klimontów).
Linia kolejowa ze stacji Sosnowiec Zagórze do Dąbrowy Górniczej powstała w 1909 roku a zamknięta w 1973 roku.
Fotorelacja ze stacji w wątku na naszym forum: viewtopic.php?f=231&t=2189
Ostatnio zmieniony piątek 25 wrz 2015, 18:45 przez Dawid_FSO, łącznie zmieniany 1 raz.
Zakaz wykorzystywania zdjęć bez zgody autora
Moja strona na FB dotycząca Kolei Piaskowych: https://www.facebook.com/kolejpiaskowa

Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » środa 23 wrz 2015, 00:02

Dąbrowskie cegielnie. Brak zdjęć pozostałości. Pilnie poszukuje jakichkolwiek informacji o cegielniach z ostatniego akapitu

W Dąbrowie przez lata działało mnóstwo większych lub mniejszych cegielni. Praktycznie po żadnej nie pozostał żaden ślad.

Cegielnia Braci Bilewicz
Założona został w 1898 roku przez spółkę braci Bilewicz. Jej adres był Narutowicza 80(obecnie wojska polskiego). Firma była zarejestrowana w sądzie. W 1912 roku pracowało tam 150 robotników. Maszyny miały wtedy moc 100KM. W 1915 liczba robotników pozostała niezmieniona, lecz w 1920 po wojnie było to już tylko 58 osób, Do wojny około 50% załogi stanowiły kobiety. W 1915 roku zakład wypracował 7000 rubli, a w 1920 produkcja wyniosła około 410 ton
W 1912 Dyrektorem Zarządzającym był Józef Kozłowski, który pozostał nim do 1939 roku.
Kierownikiem technicznym Jan Lesiecki
Numer do zakładu to 68051
Ich wyrobami były: cegła maszynowa, normalna, okładzinowa, radialno-kominowa, modelowa, glazurowana, klinkier brukowy i wysokogatunkowa cegła ogniotrwała.
Po II wojnie światowej zakład znacjonalizowano. Po krótkim czasie produkcja została zaprzestana z powodu wyczerpania się surowców. Tereny po cegielni przyłączono do Dąbrowskich Zakładów Naprawczych Przemysłu Węglowego”. Obecnie na jej terenie znajduje się firma Termo Glass oraz Real.

Po zakładzie pozostał prawdopodobnie tylko jeden budynek na placu. Pozostałe nie są oznaczone na mapach, chociaż wydaje mi się że jeszcze jeden z nich ma ponad 60 lat

Cegielnia A Zielińskiego została założona w 1899 roku. Również posiadała własne źródło surowców.


Cegielnia Jana Piechulka powstała w 1880. Również posiadał własne źródło surowca. Produkowano cegłę ogniotrwałą hutniczą i zwykłą.

FABRYKA CEGŁY OGNIOTRWAŁEJ
WACŁAWA LESIECKIEGO powstała w 1876 roku, a czynna od 1877. Zakład był wyposażony w maszynę parową o mocy 10KM. Do wypalania cegły posiada piece belgijskie. Wyrabiano tu cegłę ogniotrwałą zwykłą i fasonową, gonty, tygle, naczynia ogniotrwałe oraz glinkę ogniotrwałą mieloną i surową. Poza tym dachówki i płyty cementowe Na wystawie przemysłowej zaprezentował on również mufle, blaty i klinkiery
Zakład dysponował kapitałem 20 tysięcy rubli. Corocznie wyrabia do 500 tysięcy sztuk również na eksport. W 1912 zatrudniał jedynie 12 robotników. Mieściła się gdzieś na Redenie

Według map było tu jeszcze kilka innych. Jedna niewielka znajdowała się gdzieś na obecnym osiedlu Mydlice. Kolejny niewielki zakład mieścił się na obecnym Morcinku, między blokami. Zakład składający z 6 budynków mieścił się na Staszicu w lesie. Pozostałością po nim jest staw na biegu linii energetycznej. Największe nagromadzenie było na Podlesiu. W tutejszym lesie działały trzy zakłady. Pierwszy składający się z jednego budynku pozostawił po sobie mały stawik. Zaraz za nim znajdowała się cegielnia składająca z 7 budynków. Ostatnia z 9 budynkami była na terenie stawu Rynas oraz trasy e75
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » środa 23 wrz 2015, 19:38

Mapka do Staszica
Pierwszy projekt domów nie został uwzględniony bo trudno go rozróżnić od współczesnych konstrukcji-były to zwykłe kostki.
Drugi projekt to żółte kropki
Trzeci projekt to zielone kropki
Czwarty projekt to czerwone kropki
Obrazek
Gdyby ktoś miał zdjęcia tych domów-chętnie przyjmę
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Karolina Kot » środa 23 wrz 2015, 19:59

Mam taką ciekawostkę zauważoną na ścianie domu przy ulicy Jana Ziemby 10.
Na tabliczce ostała się nazwa z poprzedniej epoki: Iwana Koniewa.
Załączniki
ul. Jana Ziemby 10 (1).jpg
ul. Jana Ziemby 10 (1).jpg (62.43 KiB) Przejrzano 24827 razy
ul. Jana Ziemby 10 (2).jpg
ul. Jana Ziemby 10 (2).jpg (75.44 KiB) Przejrzano 24827 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » niedziela 27 wrz 2015, 21:22

Tym razem porcja dokumentów znalezionych w jednym z domów na terenie Dąbrowy.
Co prawda to pogwałcenie zasad a same dokumenty jeszcze trochę by tam wytrzymały jednak uznałem że w perspektywie coraz większej dziury w suficie oraz popularności u geocachingu warto je uratować.
Na początek nic związanego z Dąbrową ale biorac pod uwagę jakość wykonania zasługuje to by się tu znaleźć
Obrazek
Co to jest nie mam pojęcia-jakieś sugestie?
Obrazek
Następny blankiet-to już raczej z PRL-u?
Obrazek
Obrazek
Książeczki na przymusowe roboty. "Zgłosić się na koloni Albert z nożem do wycinania......"? Co jest dalej? 1942r
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Fragmenty zeszytów. Zwróćcie uwagę na dbałość o szczegóły. A rysunków w tych zeszytach jest o wieeeele więcej. 1938r
Obrazek
Obrazek
Następnie książka Jehowych "Wyzwolenie" -lata 30-te. Myślicie że ma to jakąś wartość( nie, nie mam zamiaru sprzedawać jestem po prostu ciekaw bo to jedyna ksiązka jaką tam znalazłem)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Koperta
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jeszcze z Lwowa
Obrazek
Rysunki-trochę to przypomina postument pomnika
Obrazek
Było tam kilka numerów "Przyjaźni" w idealnym stanie
Obrazek
Obrazek
Raport z przesłuchania
Obrazek
Kwit
Obrazek
Kolejny dokument
Obrazek
Długo się rowerem nie nacieszył-przynajmniej nie musiał go chyba spłacać do końca
Obrazek
Kolejna książka
Obrazek
To jest chyba bardzo cenna ksiązka. Jej autorem jest Dąbrowianin! Sądze że zachowane egzemplarze można policzyć na palcach. porzy okazji adres nieznanej drukarni na 3 Maja-wszystko robione lokalnie :)
Obrazek
Obrazek
I tajemnicza ksiązka-macie pomysł co to było?
Obrazek
Obrazek
Co to za kwity?
Obrazek
Obrazek
Jak dokończę skanowanie wrzucę resztę
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Karolina Kot » niedziela 27 wrz 2015, 21:44

Ponieważ wiem, o który budynek chodzi, uważam, że postąpiłeś bardzo słusznie. Te materiały przepadłyby, gdyby nie Twoja decyzja. Do dziś wyrzucam sobie, że nie ocaliłam kilku rzeczy z podobnych miejsc.
Jedna rada: od razu kataloguj takie znaleziska. Pewnie i tak to robisz.
Chodzi o to, by wszystko wsadzić w pudło, papierowa teczkę, w coś bezpiecznego i opisanie daty i miejsca dokonania znaleziska.
Może się zdarzyć, że za dziesięć lat nie przypomnisz sobie, gdzie co zostało odnalezione. A za sto lat, kiedy ktoś odkryje Twoje zbiory na kolejnym strychu ;) , będzie mógł odtworzyć miejsce, skąd pochodziły.

Sama popełniałam błąd i chociaż skrupulatnie notowałam, owijałam w gazety i pakowałam w pudła swoje znaleziska, z lenistwa nie opisałam swego czasu kilku partii moich skamieniałości. I dziś nie pamiętam już dokładnie, gdzie je znalazłam, chociaż wówczas rękę bym sobie dała uciąć, że mnie pamięć nie zawiedzie.
A obiekt bez punktu zaczepienia pozbawiony jest części swej historii.

Powodzenia!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » niedziela 27 wrz 2015, 22:03

Popełniłem już ten błąd podczas spisywania informacji z książek-teraz nie wiem która jest z której książki.
Wszystko jest już bezpiecznie pochowane w koszulki i w pudełku-mam nadzieję że przetrwa do czasu aż zmieni się kierownictwo w "Sztygarce" i zechcą się tym zainteresować (nadal jestem na nich cięty :D ).
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: kusmanek » poniedziałek 28 wrz 2015, 12:31

Eworu pisze:Książeczki na przymusowe roboty. "Zgłosić się na koloni Albert z nożem do wycinania......"? Co jest dalej? 1942r

Tam chyba napisano "Zgłosić się na koloni Albert z nożem do wycinania habin w lesie". Chabinki to potocznie cienkie gałązki, tu ktoś chyba był trochę na bakier z ortografią.
Rewelacyjne materiały.
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe miejscowości i ich historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości