Dąbrowa Górnicza - budynki, ludzie, ulice

Dział ten poświęcony jest opisom całych miejscowości, także tym opuszczonym i już nieistniejącym
Posty: 1880
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » piątek 09 paź 2015, 17:33

Kolejne skany
Prośba o przyjęcie do Szkoły Handlowej im. Łabudzińskiej
Obrazek
Legitymacja
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I chyba najcenniejsze(przynajmniej dla mnie)-rozkład jazdy z 1943. Jeśli dobrze pamiętam ma ponad 20 stron
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Karolina Kot » piątek 09 paź 2015, 19:02

Kapitalne materiały!
Oczy mi wylazły z orbit! Takich rzeczy po prostu NIE WOLNO zostawiać na walących się strychach.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1880
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » piątek 09 paź 2015, 19:24

A nadal leży tam jeszcze trochę tych papierów. Podręczniki, spisy materiałów, zeszyty, trochę gazet PRl-owskich itp. Większość tych "lepszych" wzięliśmy ale sądzę że jakaś pojedyńcza sztuka jeszcze by się znalazła. Tylko ja już niestety nie mam miejsca.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Karolina Kot » piątek 09 paź 2015, 20:10

Na mnie nie licz. :-)
Awersja mi się zrobiła do opuszczonych budynków.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1880
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » niedziela 18 paź 2015, 14:25

W ramach "Repertuaru Dąbrowskiego" rozpoczynam serię filmików o Dąbrowie. Na razie jeden odcinek
https://www.youtube.com/watch?v=HAZWC3rxJd0
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1880
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » niedziela 18 paź 2015, 23:12

Kamienica Sienkiewicza 1. Choć może dziś nie wygląda już tak pięknie jak kiedyś to budynek ma ciekawą historię. Ten narożny budynek został otynkowany w 2013 roku i czeka na pomalowanie.
Od razu w oczy rzuca się mała attyka. Kolejne kondygnacje oddzielone są gzymsami. Tam gdzie się urywa były przed remontem ślepy balkon. Na obu skrzydłach istnieją dwa pilastry. Wspomniana attyka została prawdopodobnie dobudowana podczas remontu kiedy to podwyższono budynek o około 6 rzędów cegieł. W narożniku w miejscu okna znajdowało się kiedyś wejście do biblioteki J.Rowińskiego. W fasadzie nastapiło przez te 100 lat wiele zmian. Usunięto listwy znad okien ,a sam budynek był nieco niższy.Jeszcze wcześniej istniały trójkątne i półkoliste ozdoby nad oknami. Wraz z nimi zniknęły drewniane okiennice oraz drewniana wystawa księgarni Z pocztówek wynika iż budynek już stał w 1902 roku, a bardzo prawdopodobne że już w 1898.
Artykuł z czasopisma "Świat" nr 10 z 1926
Jedną z największych księgarń, która zaspakajała ówczesne potrzeby, była księgarnia p. J. J. Ringman w Dąbrowie Górniczej. Księgarnia ta założona w 1898r. przez p. Kazimierza Koszczyńskie’go w 1908 r., została nabytą przez p. J. Ringmanównę i Elżanowską. W 1917 r. spółkę rozwiązano i księgarnia przeszła na własność p. J. Ringman, zaś p. Elżanowska w między czasie otworzyła własną księgnrnię przy tej samej ulicy, która z nieznanych powodów jest obecnie zamkniętą. Księgarnia p. J. Ringman jest największą księgarnią sortymentową w Zagłębiu Dąbrowskim — posiada na składzie bogaty wybór książek, podręczników i pomocy szkolnych. P. J. Ringman była kilkoletnią kierowniczką księgarni p. Rowińskiego w Sosnowcu - posiada duże wiadomości fachowe w tej dziedzinie, to też oddaje poważne usługi księgarskie mieszkańcom Dąbrowy i okolic.
żródła zdjęć:fotposlka.eu;dawnadabrowa.pl
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1880
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » niedziela 18 paź 2015, 23:15

Budynek ten znajduje się na ulicy 1 maja 32(dawnej Preczowska) w dzielnicy Reden.Prawdopodobnie pamięta jeszcze czasy powojenne pojawił się na zdjęciu z 1919 roku. Jego fasada pozostała niezmieniona. Nadal możemy podziwiać delikatne zdobienia.Każde okno posiada ceglany parapet i nadproże. Co ciekawe złożone jest z dwóch warstw cegieł. Parapety na piętrze podparte są konsolami a rogi budynku oraz klatka schodowa są zaznaczone pilastrami. Standardowo kondygnacje są oddzielone gzymsem. Uwagę zwraca także interesujący 5-piętrowy wzorek(faseta). Ciekawe są również drzwi-rzeźbione w drewnie, dwuszkrzydłowe.Do tego są na dość znacznej wysokości. Nie wiem niestety czy były do nich dobudowane kiedyś schodki czy aż tak bardzo obniżył się poziom ulicy. Chętnie przyjmę zdjęcia klatki schodowej.
Obrazek
Zielona strzałka to charakterystyczny budynek na Wojska Polskiego 35 a czerwone kółko zaznacza omawianą kamienicę. Żółta linia oddaje persepktywę zdęcia która mogłaby być dość myląca.
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1880
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » niedziela 18 paź 2015, 23:19

Aleja tadeusza Kościuszki 34. Kolejna przedwojenna kamienica. Elewacja frontowa jest prawie pozbawiona ozdobień-raczej była to kamienica robotnicza. Widać jedynie pilastry wyznaczające klatkę schodową oraz ozdobny grzyms pod dachem (faseta). Uwagę zwracają liczne kotwy ściągające przeciwległe ściany-zazwyczaj są ukryte w murach. Za to bardzo ciekawa jest klatka schodowa która jest nadal drewniana. Rzeźbione drzwi, drewniane schody i balustrady. Niestety nie znalazłem jej na archiwalnych zdjęciach. Za to wiemy że w 1934 mieściła się tam Fabryka Śrub i Nitów
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1880
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Eworu » niedziela 18 paź 2015, 23:21

Kolejny budynek z ulicy Sienkiewicza. Możliwe że powstał w latach 30-tych. Wskazuje na to modernistyczny styl architektury.
Pierwszy udokumentowany wpis o tym budynku pochodzi z książki telefonicznej "Spis abonentów sieci telefonicznych Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów w Katowicach na 1939"
Możemy tam znaleźć taką notkę
68491 Danilewicz Władysław, dr, Dąbrowa Górnicza, Sienkiewicza 14a
Gabinet lekarski prawdpodobnie mieścił się na którymś z pięter. Dość ciekawe jest wejście do budynku. Zostało wyodrębnione dwoma kolumnami a same drzwi otacza betonowy pas.
Taki sam znajduje się wokół okna sklepu(pomalowany na zielono). Na środku nad wejściem zachowała się stara latarenka z adresem domu. Ciekawe są również półkoliste balkony oraz gzyms pod linią dachu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zastanawiam się czy to co widac po prawej stronie budynku nad piwniczką to LSR. Ekspercie :D ?
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnica - budynki, ludzie, ulice

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 19 paź 2015, 21:48

Tak, znam ten budynek. :)
Tyle razy przyglądałam się jego ścianom, aż mnie miejscowniki zaczęły wypytywać, czy czegoś nie zgubiłam.
Niestety, mimo pięknego tynku szlachetnego na elewacji tej ciekawej kamienicy z dwudziestolecia międzywojennego, nie udało mi się dostrzec strzałek LSR. Niestety, to tylko zaciek, ale podoba mi się Twoja inwencja. ;)
Właśnie skończyłam oglądanie w powiększeniu prawej framugi drzwi z Twojego wcześniejszego postu. :mrgreen:
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe miejscowości i ich historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości