O Gdowie słów kilka, czyli Gdów dawniej i dziś

Dział ten poświęcony jest opisom całych miejscowości, także tym opuszczonym i już nieistniejącym
Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: O Gdowie słów kilka, czyli Gdów dawniej i dziś

Postautor: Franek D. » poniedziałek 27 mar 2017, 21:22

Na pierwszych zdjęciach rozpoczynających wątek (str. 1) - listonoszem jest p. Karol Kapała - późniejszy właściciel prezentowanego budynku. Dziś w miejscu przedwojennej poczty/powojennego domu Karola Kapały stoi nowy budynek. (cdn)
Załączniki
Gdów - dawniej - ok. 1940 r..jpg
Gdów - dawniej - ok. 1940 r..jpg (55.09 KiB) Przejrzano 15775 razy
Gdów - dziś.JPG
Gdów - dziś.JPG (82.94 KiB) Przejrzano 15775 razy

Posty: 2
Rejestracja: wtorek 18 kwie 2017, 20:15

Re: O Gdowie słów kilka, czyli Gdów dawniej i dziś

Postautor: Archivarius » wtorek 18 kwie 2017, 20:22

Czy mogę prosić o podanie tytułu i autora książki, z której cytowane są wspomnienia partyzantów z oddziału Szczerbiec? Jako archiwista staram się namierzyć szlak bojowy jednego z żołnierzy tego oddziału: Edwarda Jagły ps. Rybski. Jagła działał później w partyzantce antykomunistycznej w Wielkopolsce i tam został zabity w 1945 roku.

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: O Gdowie słów kilka, czyli Gdów dawniej i dziś

Postautor: Franek D. » wtorek 18 kwie 2017, 23:37

Jacek Bełtowski "Wspomnienia z pobytu w oddziale partyzanckim Narodowej Organizacji Wojskowej - Armii Krajowej Szczerbiec" lipiec 1944 - styczeń 1945
Opracowanie liczy 29 stron. W podsumowaniu autor pisze: "W swojej monografii umieściłem głównie opis własnych przeżyć i sytuacji, które miały miejsce w czasie mojego pobytu w oddziale. Umieściłem też relacje kolegów..."

Oddział "Szczerbiec" (składający się w dużej mierze z partyzantów przybyłych z Wielkopolski) w czasie Rzeczpospolitej Raciechowickiej wchodził w skład zgrupowania Kamiennik – Łysina. W czasie Akcji Burza, oprócz włączenia się do walk w rejonie Pasma Łysiny (bitwa z żandarmerią pod Lipnikiem) zapisał się zdobyciem wagonu z bronią na stacji kolejowej w Bochni, zdobyciem kasy Wehrmachtu w Nowym Wiśniczu, rozbrojeniem plutonu Niemców w Bochni, rozbrojeniem pięciu oficerów niemieckich nad Rabą w Marszowicach, zdobyciem magazynu żywności w Niepołomicach oraz nieudaną akcją na kwaterujący w Domu Ludowym w Gdowie oddział Wehrmachtu.

Po wojnie dowódca i założyciel "Szczerbca", por. Jerzy, został skazany przez Polską Władzę Ludową na 15 lat wiezienia, a potem jeszcze na kolejne 6 lat. Po wyjściu z więzienia czynił starania, by doprowadzić do spotkania żołnierzy swojego oddziału w Gdowie. W roku 1978 osiągnął swój cel - w domu Hanki - Anny Stopy w Podolanach k. Gdowa odbyło się pierwsze spotkanie byłych partyzantów. Później, coroczne ich spotkania stały się tradycją...

Jacek Bełtowski podaje następujący skład Oddziału Partyzanckiego NOW-AK "Szczerbiec" (od lipca 1944 do stycznia 1945) :

Jerzy - komendant oddziału - por. Lech Masłowski (po wojnie torturowany oraz wiele lat więziony)
Michał - z-ca komendanta - plut. pchor. Stanisław Mierzwiński – rozstrzelany przez UB w 1948 r.
Włodek - d-ca drużyny - kpr. pchor. Józef Czerkawski
Stanisław - d-ca drużyny - kpr. pchor. Jan Pazoła
Zbigniew - d-ca drużyny - kpr. pchor. Franciszek Szymański
Maciek - d-ca drużyny - kpr. pchor. Karol Jakubowski
Spokojny - celowniczy CKM – plut. Stefan Daniec
Stefan – radiooperator – kpr. Jacek Bełtowski
Świerk - Drucik – radiooperator – st. strzelec Bogdan Radkowski
Murzyn – kierowca sam. - st. strzelec Tadeusz Puchała
Toni – kierowca sam. - st. strzelec NN
Hanka – sanitariuszka/ łączniczka Anna Stopa
Lucyna – łączniczka Lucyna Kotas
Wala - łączniczka Waleria Pajdak
Teściowa – zaopatrzenie - strzelec Antoni Grzelak - poległ w walkach z Niemcami
Wojnar – zaopatrzenie – st. strzelec Leon Wujec
Traper – kontrwywiad - st. strzelec Stanisław Zagul
Przemek – wywiad – kpr. pchor. Kazimierz Szpytman
Sokół – wywiad - strzelec Zbigniew Kotaś - poległ w walkach z Niemcami
Stefan – wywiad - strzelec Jerzy Ludwikowski
Roman – wywiad - strzelec Adolf Romański
Komar – st. strzelec Stanisław Kowal
Honoraty – strzelec Marian Michałowski - poległ w walkach z Niemcami
Danek – strzelec Andrzej Budkowski - poległ w walkach z Niemcami pod Lipnikiem
Dan – strzelec Bogdan Budkowski (brat Andrzeja)
Jędrek – strzelec Włodzimierz Łęgowski - poległ w walkach z Niemcami
Wydrowski – st. strzelec Fryderyk Zagul
Wiesiek – st. strzelec Bronisław Brodziński
Myśliwiec – strzelec NN
Góral – st. strzelec Józef Olesiak - żołnierz wyklęty/poległ po wojnie walcząc z Władzą Ludową
Wyrwidąb – strzelec Jan Rachwalski
Artur – st. strzelec Edward Chachlica
Wiktor – strzelec Władysław Gałka - poległ w walkach z Niemcami
Cieszyniak – strzelec NN
Wilk – st. strzelec Ryszard Ciepiela
Janek – st. strzelec Jan Mazur
Zjawa – st. strzelec Witold Rychter
Rybski – strzelec NN
Zemsta -strzelec NN
Zyga – strzelec Zygmunt Maciejewski
Kara – łączniczka NN
Pantera – strzelec NN
Załączniki
Spotkanie po latach w byłej Rzeczpospolitej Raciechowickiej - ze zbiorów p. Alicji Salamon.jpg
Spotkanie po latach w byłej Rzeczpospolitej Raciechowickiej - ze zbiorów p. Alicji Salamon.jpg (53.53 KiB) Przejrzano 15649 razy
Szczerbiec - fragment tablicy pamięci.JPG
Szczerbiec - fragment tablicy pamięci.JPG (115.26 KiB) Przejrzano 15649 razy

Posty: 2
Rejestracja: wtorek 18 kwie 2017, 20:15

Re: O Gdowie słów kilka, czyli Gdów dawniej i dziś

Postautor: Archivarius » wtorek 25 kwie 2017, 00:26

Rybski to Edward Jagła, zabity podczas próby ujęcia przez ubecję 15.09.1945 we wsi Skiereszewo pod Gnieznem (dziś w granicach miasta). Zagulowie to prawdopodobnie jego kuzyni. Jestem zainteresowany nabyciem kopii wspomnianej monografii (skan, ksero). Proszę o kontakt w wiadomości prywatnej. Dziękuję z góry :)

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: O Gdowie słów kilka, czyli Gdów dawniej i dziś

Postautor: Franek D. » poniedziałek 01 maja 2017, 22:53

Do Archivariusa: Właśnie udało mi się pozyskać "Wspomnienia" Jacka Bełtowskiego. Postaram się je stopniowo przesłać pocztą elektroniczną - proszę mi podać swój adres mailowy w prywatnej wiadomości tego forum.
Jacek Bełtowski prawdopodobnie przekręcił pseudonim, bo w swoim opracowaniu wspomina niejakiego Rylskiego..?
Załączniki
Wstęp.jpg
Wstęp.jpg (117.38 KiB) Przejrzano 15491 razy
Fragment ze str 6.jpg
Fragment ze str 6.jpg (131.72 KiB) Przejrzano 15491 razy

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: O Gdowie słów kilka, czyli Gdów dawniej i dziś

Postautor: Franek D. » wtorek 02 maja 2017, 00:41

Znalazłem również Kronikę Szczerbca "Pro Memoria" - oto zdjęcie Oddziału z Rybskim (stoi 3 od lewej) oraz wybrany fragment tekstu:
Załączniki
Pro Memoria - Szczerbiec.jpg
Pro Memoria - Szczerbiec.jpg (190.88 KiB) Przejrzano 15479 razy
Pro Memoria - fragment.jpg
Pro Memoria - fragment.jpg (194.44 KiB) Przejrzano 15479 razy

Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 13 lut 2017, 22:36
Lokalizacja: Gdów

Re: O Gdowie słów kilka, czyli Gdów dawniej i dziś

Postautor: Magdalena76 » piątek 05 maja 2017, 09:51

cyt."Jak widać, przy Młyńskiej nadal sto stary dom Zagólów. W czasie okupacji mieszkający w nim bracia Maniek i Józek Zagólowie nosili do siebie w worku po ziemniakach ukrywającego się młodego Żydka. Podczas okupacji, w domu naprzeciwko polska rodzina ukrywała żydowskiego chłopca Mariana Grünfelda. Zagólowie zaprzyjaźnili się z nim i w tajemnicy przynosili go w worku do swojego domu, gdzie grywali z nim w karty. Chłopak przeżył Holocaust i po wojnie wyjechał do Palestyny."

To i ja wrzucę swoje 3 grosze, dotyczące tego domu. Nie dalej, jak 3 maja 2017, spacerując ową ulicą, mój wzrok przyciągnął ten stary dom, a że uwielbiam takie miejsca, owiane historią i kocham fotografię, nie mogłam się oprzeć. Poniżej prezentuję 1 z 10 zdjęć, resztę możecie obejrzeć na mojej stronie, pod tym linkiem: https://www.facebook.com/FotoswiatMagda ... 0246890186

Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 13 lut 2017, 22:36
Lokalizacja: Gdów

Re: O Gdowie słów kilka, czyli Gdów dawniej i dziś

Postautor: Magdalena76 » piątek 05 maja 2017, 09:58

I jeszcze kilka migawek z Bilczyc. Zakochałam się w tym domu. Może wiecie coś o nim ;-)

Reszta jego zdjęć, pod tym linkiem: https://www.facebook.com/FotoswiatMagda ... 2593915618

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: O Gdowie słów kilka, czyli Gdów dawniej i dziś

Postautor: Franek D. » sobota 06 maja 2017, 14:00

Piękne zdjęcia - pozwalają zachować historię naszej Ojcowizny.
Pan Józef Zagól lat 89 jest moim sąsiadem. Dużo mi opowiedział o dawnym Gdowie oraz o tym, że w wieku 15 lat był łącznikiem w oddziale partyzanckim Narodowej Organizacji Wojskowej - Armii Krajowej Szczerbiec". Nosił przez Rabę zaopatrzenie. Brał też udział w akcji w Nowym Wiśniczu.
Załączniki
1. Dom Zagólów 2006 r. - fot. szkieletek.jpg
1. Dom Zagólów 2006 r. - fot. szkieletek.jpg (119.39 KiB) Przejrzano 15379 razy
1. Dom Zagólów 2017 r..JPG
1. Dom Zagólów 2017 r..JPG (89.38 KiB) Przejrzano 15379 razy
2. Dom Zagólów 2017 r..JPG
2. Dom Zagólów 2017 r..JPG (101.6 KiB) Przejrzano 15379 razy
3. Dom Zagólów 2017 r..JPG
3. Dom Zagólów 2017 r..JPG (42.79 KiB) Przejrzano 15379 razy

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: O Gdowie słów kilka, czyli Gdów dawniej i dziś

Postautor: Franek D. » sobota 06 maja 2017, 14:15

Na ul. Młyńskiej wiele się już zmieniło - oto przykład dawnej chałupy, utrwalonej na zdjęciu Karoliny.
Załączniki
Na Młyńskiej - 22 październik 2006 r..jpg
fot. Karolina Kot
Na Młyńskiej - 22 październik 2006 r..jpg (71.48 KiB) Przejrzano 15408 razy
Na Młyńskiej - 6 maja 2017 r..JPG
Na Młyńskiej - 6 maja 2017 r..JPG (65.46 KiB) Przejrzano 15408 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe miejscowości i ich historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości