Olkusz - okolice cenna wiedza-oddam w dobre ręce

Dział przeznaczony dla pisemnych i przekazywanych słownie ciekawych relacji regionalnych
Posty: 3
Rejestracja: środa 19 lip 2017, 12:44

Olkusz - okolice cenna wiedza-oddam w dobre ręce

Postautor: byłemwidziałem » czwartek 20 lip 2017, 12:25

Witajcie!
Jako pasjonat historii przez wiele lat zgromadziłem dużo ciekawych informacji które będą "wodą na młyn" dla zainteresowanych.
oczywiście informacje to dodatek do miejsc które chciałbym wskazać komuś kto pociągnie temat i sprawi, że historia nie zostanie zapomniana. Ja niestety nie mam czasu i lepiej nie będzie.
Chodzi o okolice Olkusza.
mogę wskazać miejsca + zdobytą wiedzę
* Grób żołnierza w lesie (może i wielu) pozostał tylko krzyż, był hełm
* Miejsce w którym był młyn (XVI w) jest grobla, w ziemi odkryłem części mechanizmu (??? kieratu)
* Kopce co do których jestem pewien iż to kurhany
* Transzeje, okopy (II wś)
* może ktoś chce porozmawiać z Panią która przeżyła Oświęcim. Jest świadkiem historii którą zabierze. Dzisiaj żyje.

.....
itd

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Olkusz - okolice cenna wiedza-oddam w dobre ręce

Postautor: kusmanek » poniedziałek 24 lip 2017, 10:41

Witamy na Forum :)
Cieszę się, że udało się Panu zalogować.
Ocalenie historii przed zapomnieniem jest istotą tego portalu. Wszystkie informacje wydają się bardzo ciekawe. Sam nie wiem od czego zacząć, nie chciałbym za bardzo takim miejscom zaszkodzić. Forum mogą czytać także domorośli "archeowandale" i kolekcjonerzy militariów, bez skrupułów w rozkopywaniu mogił.
Dopytam więc o młyn. Próbował Pan potwierdzić to miejsce na archiwalnych mapach? Ciekaw jestem, czy owe pozostałości "kieratu" zachowały się do dzisiaj. Chętnie poznam lokalizację tych obiektów.
Born to make history

Posty: 3
Rejestracja: środa 19 lip 2017, 12:44

Re: Olkusz - okolice cenna wiedza-oddam w dobre ręce

Postautor: byłemwidziałem » wtorek 25 lip 2017, 11:12

kusmanek pisze:Witamy na Forum :)
Cieszę się, że udało się Panu zalogować.
Ocalenie historii przed zapomnieniem jest istotą tego portalu. Wszystkie informacje wydają się bardzo ciekawe. Sam nie wiem od czego zacząć, nie chciałbym za bardzo takim miejscom zaszkodzić. Forum mogą czytać także domorośli "archeowandale" i kolekcjonerzy militariów, bez skrupułów w rozkopywaniu mogił.
Dopytam więc o młyn. Próbował Pan potwierdzić to miejsce na archiwalnych mapach? Ciekaw jestem, czy owe pozostałości "kieratu" zachowały się do dzisiaj. Chętnie poznam lokalizację tych obiektów.


Witam,
dziękuję za zainteresowanie tematem.
Otóż, miejscowość o której mowa to Olewin koło Olkusza ( tutaj się wychowałem)
Jedyne informacje o młynie jakie udało mi się ustalić pochodzą z zapisków dot historii miejscowości i są śladowe:

"W miejscu, gdzie dziś znajduje się leśniczówka, kiedyś stała karczma (zachowały się po niej fundamenty). Podczas powstania styczniowego najechali ją Kozacy. Akurat byli tu wtedy powstańcy, którzy nie chcąc, by kasa powstańcza dostała się w ręce wrogów, wrzucili ją do studni. Państwo Jaroszowie, którzy gospodarzyli tu przez wiele lat, wspominają, że musiał tu się też znajdować młyn, „...bo skąd groble na łące?”. To o tym miejscu pisał Wiatrowski w 1938 r., jako o sporej, piaszczystej płaszczyźnie, zwanej tu „rzeką, na której niegdyś stał młyn”. Synem p. Jaroszów, który spędził tu dzieciństwo, nim rodzina przeniosła się do Żurady, jest poeta Łukasz Jarosz, laureat Międzynarodowej Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Obecnie w leśniczówce znajduje się siedziba Koła Myśliwskiego „Sokół” z Olkusza."

W załączniku znajdują się mapy na których zaznaczyłem czerwonymi strzałkami groble a czerwonym okręgiem pozostałości fundamentów i kawałki murowanych kamiennych ścian. Działka jest mocno zarośnięta krzakami. Obok znajdują się elementy kół zębatych (ok 20-30 cm pod ziemią) Dzięki temu jeszcze nie zostały wykopane przez "archeozłomiarzy". W razie potrzeby otrzymania zgody na eksplorację - dobrze znam właściciela.
Na mapie zaznaczyłem na niebiesko obecny budynek leśniczówki. W cytowanym powyżej tekście mowa o karczmie.... Łukasz Jarosz to mój rówieśnik który mieszkał w tym budynku.
z tamtych czasów pamiętam, że na ścianie podczas moich u kolegi wisiały szable i inne elementy białej broni które znalezione zostały w ogródku.
Oczywiście jest też legenda o kosztownościach ukrytych w ostatnich chwilach przed spaleniem karczmy w studni.... studnie są dwie- zasypane

pozdrawiam
Jacek
Załączniki
olewin.jpg
olewin.jpg (85.69 KiB) Przejrzano 8957 razy
olewin1.jpg
olewin1.jpg (149.48 KiB) Przejrzano 8957 razy

Posty: 3
Rejestracja: środa 19 lip 2017, 12:44

Re: Olkusz - okolice cenna wiedza-oddam w dobre ręce

Postautor: byłemwidziałem » wtorek 25 lip 2017, 11:29

kusmanek pisze:Witamy na Forum :)
Cieszę się, że udało się Panu zalogować.
Ocalenie historii przed zapomnieniem jest istotą tego portalu. Wszystkie informacje wydają się bardzo ciekawe. Sam nie wiem od czego zacząć, nie chciałbym za bardzo takim miejscom zaszkodzić. Forum mogą czytać także domorośli "archeowandale" i kolekcjonerzy militariów, bez skrupułów w rozkopywaniu mogił.
Dopytam więc o młyn. Próbował Pan potwierdzić to miejsce na archiwalnych mapach? Ciekaw jestem, czy owe pozostałości "kieratu" zachowały się do dzisiaj. Chętnie poznam lokalizację tych obiektów.



W obawie o "archeozłomiarzy" proszę nie udostępniać mojego wpisu na forum dostępnym dla przypadkowych gości.
Z góry dziękuję w imieniu historii :-))

Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 13 lis 2017, 08:23

Re: Olkusz - okolice cenna wiedza-oddam w dobre ręce

Postautor: Jura12 » poniedziałek 13 lis 2017, 09:28

Olewinski młyn pojawia się chociażby na mapach kwatermistrzowskich z ok.1850 r. Co do pomysłu udostępniania tematu na forum, to był on bardzo słaby. W obecnych realiach to raczej poszukiwacze ze Śląska i Zagłębia prędzej zlupia Pana okolice. Nie ma się co oszukiwać - tamte tereny nie obfitują w takie miejsca, a kilkadziesiąt km to w obecnych warunkach nic. Szczęście w nieszczęściu takie, że młyn znajdował się w obecnie dosyć ruchliwym miejscu - obroni się sam. Pozdrawiam.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Historyczne opowieści, miejscowe przekazy oraz legendy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości