Sosnowiecki truciciel z ulicy Rybnej

Dział przeznaczony dla pisemnych i przekazywanych słownie ciekawych relacji regionalnych
Posty: 27858
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Sosnowiecki truciciel z ulicy Rybnej

Postautor: Karolina Kot » czwartek 01 paź 2015, 22:45

W sosnowieckiej dzielnicy Pogoń, przy ulicy Rybnej, do dziś podziwiać możemy zgrabny i ciekawy architektonicznie budynek, będący w okresie międzywojennym nieźle prosperującą Fabryką Guzików.
Przed II Wojną Światową jej właścicielem był mieszkający przy tej samej ulicy inżynier Paweł Grzeszolski, handlowca związany dodatkowo z lokalną spółką akcyjną wodociągów i kanalizacji oraz fabryką Hulczyńskiego. "Na ulicy Rybnej, pod numerem trzecim, zabił pan Grzeszolski żonę z dwójką dzieci" - śpiewano w Sosnowcu na dziadowską nutę.
Seria tajemniczych i tragicznych wydarzeń, związanych z domem Grzeszolskiego, rodziną i nim samym, swego czasu wywołała sensację, która przez długie miesiące nie schodziła z ust mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, a nawet szerokim echem odbiła się po całym kraju.
Rozwikłanie zagadki zgonów z ulicy Rybnej napędziło jedną z najgłośniejszych spraw karnych II Rzeczypospolitej, a wraz z nią dała prawo bytu rozlicznym doniesieniom medialnym.

Była druga połowa stycznia roku 1933. W domu Grzeszolskich nie rozwiał się jeszcze do końca nastrój dopiero co minionych świąt. Nic nie zapowiadało rodzinnej tragedii.
Pewnego dnia żona pana inżyniera, Anna, matka dwójki dzieci – szesnastoletniego chłopczyka i piętnastoletniej dziewczynki - niespodziewanie zaniemogła. Doznała objawów silnego rozstroju żołądkowo – jelitowego, po którym omdlała i wkrótce potem, mimo starań najbliższych, zmarła.
Lekarz stwierdzający jej zgon jako przyczynę śmierci wyszczególnił "otłuszczenie serca", co w zasadzie nie wzbudziło początkowo żadnych podejrzeń – pani Grzeszolska była bowiem osobą mocno korpulentną, jeśli nie powiedzieć – otyłą - i przy tym niezbyt atrakcyjną.

Po tym smutnym wydarzeniu owdowiały pan inżynier samotnie zajął się wychowaniem dwójki swoich dzieci. Pomagały mu w tym siostra zmarłej - pani Kuczalska - oraz służąca, niejaka panna Maria Cabajówna.
Powoli życie w domu przy ulicy Rybnej zdawało się z wolna wracać do normy, a sam pan Grzeszolski nabrał animuszu i nawet bywał niejednokrotnie widywany na ulicach Sosnowca w towarzystwie pięknej i niemal pół wieku od siebie młodszej panny Pelagii Staciwińskiej, uczennicy seminarium nauczycielskiego. Fakt ten nie uszedł uwagi jego potomstwa, mocno niezadowolonego, iż ktoś inny, niż nieboszczka matka zajmuje teraz umysł i serce ojca.

Mocno niezadowolona z niego była także pani Kuczalska, która czyniła wyraźne starania o to, by zając miejsce swej nieżyjącej siostry u boku pana inżyniera.
Chwile względnego spokoju na Rybnej miały się wkrótce zakończyć. Pewnego grudniowego popołudnia roku 1933, po skończonym obiedzie, dzieci pana Grzeszolskiego, Lucynka i Jurek, niespodziewanie zasłabli, doznając silnego rozstroju żołądkowo – jelitowego z towarzyszącymi niepokojącymi objawami neurologicznymi, jak żywo przypominającymi chorobę, która poprzedziła śmierć ich matki.
Podobne objawy nawracały w kolejnych dniach, coraz bardziej osłabiając rodzeństwo.
Dodatkowy niepokój wzbudził fakt rozchorowania się tryskającej dotąd niespożytą energią i zdrowiem służącej Cabajówny. Ciotka dzieci (a siostra zmarłej żony pana inżyniera), zaczęła wówczas podejrzewać, że coś jest nie tak z jedzeniem podawanym na stół: a to smak jej się nie zgadzał, a to na dnie talerza znajdowała resztki jakiejś tajemniczej substancji.

Pan Grzeszolski zdecydowanie ucinał jednak wszystkie spekulacje rodzinne i stanowczo uciszał głosy insynuujące, iż ktoś jego pociechy mógłby próbować otruć.
Nie zgodził się na przy tym na przesłanie próbek potraw do laboratorium, podobno nawet opóźniał kontakt chorych domowników z lekarzami.
Tymczasem stan dzieci pogarszał się z dnia na dzień. Jurek musiał przerwać naukę w szkole – czuł się zbyt słabo, miał silne bóle i nie mógł chodzić. Podobne objawy, nieco mniej tylko nasilone, prezentowała jego siostra, a także służąca Maria.
Jedynymi zdrowymi osobami w otoczeniu pozostawała ciotka oraz głowa rodziny, pan inżynier Paweł.

W marcu 1934 roku doszło do kolejnej rodzinnej tragedii. Wśród dziwnych i niepokojących objawów zmarł syn Grzeszolskiego, Jurek. Wkrótce jego siostra, Lucyna, również mocno podupadająca na zdrowiu i przerażona ciągłymi, podsycanymi przez ciotkę podejrzeniami o zatruwaniu jedzenia, w geście rozpaczy podjęła dramatyczną decyzję o przeprowadzce z osnutego przekleństwem domu przy ulicy Rybnej do krewnych swej nieżyjącej matki.
Zatroskany, załamany ojciec nie wyrzekł się jednak swej schorowanej córki. Codzienne, z ogromnym zapałem, przynosił jej pyszne, domowe obiadki, które krewni dziewczyny, będący ludźmi niezbyt majętnymi, przyjmowali z ogromną ulgą i błogosławieństwem, skrupulatnie serwując je chorej...

Lucynka zmarła w maju 1934 roku.
Służąca Maria Cabajowna, widząc co się dzieje i odnajdując u siebie podobne objawy chorobowe, jakie obserwowała u zmarłego rodzeństwa, śmiertelnie wystraszona i doprowadzona do ostateczności, wkrótce porzuciła na dobre progi domu przy ulicy Rybnej i wyjechała do swej rodziny, na wieś. Rozsądna ta decyzja prawdopodobnie uratowała jej życie.

Tymczasem po serii zagadkowych zgonów w domu inżyniera Grzeszolskiego w sosnowieckiej dzielnicy Pogoń zawrzało. Przekazywana z ust do ust plotka rosła z każdą godziną i z każdym dniem przybierała na sile, aż wreszcie została podchwycona przez żądnych sensacji dziennikarzy, którzy rozdmuchali sensacyjne wydarzenia na cała Zagłębie Dąbrowskie i Rzeczpospolitą.

Pod presją opinii publicznej i wśród nacisku doniesień prasowych władze przeprowadziły ekshumację ciał rodzeństwa. Zwłoki poddano wnikliwym badaniom z zakresu medycyny sądowej. Już pierwsze wyniki i obserwacje, zwłaszcza wobec poprzedzających śmierć objawów, rozwiały wszelakie wątpliwości – dzieci zostały otrute!
Okazało się, że specjalistyczne badania potwierdziły w ich tkankach śmiertelne dawki talu. Znacznie mniejsze dawki tej trucizny stwierdzono także w organizmie służącej Marii, która z dala od Sosnowca powoli wracała do zdrowia. Co ciekawe, nie udało się jednoznacznie potwierdzić obecności śmiercionośnego pierwiastka w zwłokach matki dzieci, ale tłumaczono to ich daleko posuniętym rozkładem gnilnym.

Wobec powyższych faktów pan Grzeszolski został aresztowany i oskarżony o zamordowanie swych dzieci – Lucynki i Jurka - oraz o próbęotrucia panny Marii Cabajowej, służącej. Rozpoczął się pełen sensacyjnych zwrotów proces, którym żyła wówczas cała Polska. Wysłuchano zeznań aż 132 świadków. Rozprawa sądowa, obfitująca w szereg niezwykle emocjonujących momentów, zakończyła się wyrokiem skazującym Grzeszolskiego na karę śmierci z zamianą tej kary na mocy amnestii na dożywotnie więzienie.
Pikanterii wszystkiemu dodał fakt, iż wkrótce trudnej obrony oskarżonego inżyniera podjął się sam wybitny adwokat Zygmunt Hofmokl - Ostrowski, któremu udała się rzecz niewiarygodna: wybronił on Grzeszolskiego od zarzutów sprawiając, iż wobec przytoczonych przez niego niepodważalnych argumentów sąd drugiej instancji był zmuszony do podważenia wyroku Sądu Okręgowego w Sosnowcu. Właściciel Fabryki Guzików został więc ostatecznie... uniewinniony!

Już w dwa miesiące po ogłoszeniu szokującego dla opinii publicznej wyroku w Sosnowcu i całej Rzeczypospolitej ponownie zawrzało. Ku zaskoczeniu wszystkich pan inżynier Paweł poślubił swą nową wybrankę, młodziutką pannę Pelagię Staciwińską, osóbkę, która od wielu miesięcy krążyła w pobliżu Grzeszolskiego. Zrobił to, jak sam twierdził, głównie po to, by uciąć spekulacje i ochronić ją przed moralnymi zarzutami, jakoby to ona właśnie była przyczyna otrucia rodziny.
Dramatu to jednak nie był jeszcze koniec.
Ogromna nagonka opinii publicznej, wszędobylskie plotki i społeczny ostracyzm nie pozwalały parze świeżo poślubionych małżonków na szczęśliwe, normalne życie.
Grzeszolscy w tajemnicy opuścili więc dom przy ulicy Rybnej i wyjechali z Sosnowca, przenosząc się wciąż z miejsca na miejsce, nie mogąc nigdzie zaznać spokoju i borykając się z coraz bardziej rosnącymi kłopotami finansowymi.

Finał tragicznej historii z Fabryką Guzików w tle rozegrał się w Krakowie, w kamienicy przy ulicy Floriańskiej 42, w słynnym "Hotelu Polskim". To tutaj, w pokoju pod numerem 7, Paweł i Pelagia (którą Grzeszolski w recepcji przedstawił jako swoją córkę) podjęli wspólnie samobójczą próbę, zażywając Luminal.
Młoda kobieta przeżyła epizod targnięcia się na swoje życie prawdopodobnie z powodu zbyt małej dawki przyjętego leku (przypuszczalnie wyliczył ją właśnie w taki sposób pan Paweł). Inżynier Grzeszolski odszedł z tego świata na zawsze, zabierając ze sobą prawdę do grobu. Pozostawione przez niego listy pożegnalne do rodziny zawierały jednoznaczne zapewnienia, iż ze śmiercią swych dzieci nigdy nic wspólnego nie miał.
Wyznania te, spisywane w chwili, gdy pan Paweł nic więcej do stracenia nie miał, rzuciły nowe światło na wydarzenia z Sosnowca - trudno nie dać wiary człowiekowi będącemu na łożu śmierci.

Nigdy nie udało się jednak udowodnić, iż to pani Kuczalska, ciotka dzieci, wzgardzona przez inżyniera z Rybnej, miałaby je otruć w akcie zemsty. Po latach okazało się jednak, iż to właśnie ona i jej rodzina odziedziczyli Fabrykę Guzików po tragicznie zmarłej rodzinie Grzeszolskich.
Sosnowiecka zagadka kryminalna za zawsze miała pozostać nierozwiązana. Po wielu latach pamięć o niej przygasła i zarówno nazwiska jej bohaterów, jak i gustowny budyneczek fabryczki powoli popadły w zapomnienie...

Lokalizacja Fabryki Guzików
Obecna lokalizacja grobu ofiar "Truciciela z Sosnowca"
Powyższy tekst umieściłam w październiku 2013 roku na portalu mapakultury.pl
Załączniki
Fabryka Guzików - zdjęcie archiwalne.JPG
Fabryka Guzików - zdjęcie archiwalne.JPG (58.51 KiB) Przejrzano 20374 razy
Fabryka Guzików współcześnie.jpg
Fabryka Guzików współcześnie.jpg (55.03 KiB) Przejrzano 20374 razy
Fabryka Guzików..jpg
Fabryka Guzików..jpg (38.04 KiB) Przejrzano 20374 razy
Fabryka Guzików.jpg
Fabryka Guzików.jpg (49.66 KiB) Przejrzano 20374 razy
Tablica nagrobna rodziny Grzeszolskich - matki i dwójki dzieci.jpg
Tablica nagrobna rodziny Grzeszolskich - matki i dwójki dzieci.jpg (104.55 KiB) Przejrzano 20374 razy
Anna Grzeszolska, pierwsza żona inżyniera Pawła Grzeszolskieg - medalion nagrobny.jpg
Anna Grzeszolska, pierwsza żona inżyniera Pawła Grzeszolskieg - medalion nagrobny.jpg (46.9 KiB) Przejrzano 20374 razy
Jurek Grzeszolski - medalion nagrobny.jpg
Jurek Grzeszolski - medalion nagrobny.jpg (43.1 KiB) Przejrzano 20374 razy
Lucynka Grzeszolna - medalnion nagrobny.jpg
Lucynka Grzeszolna - medalnion nagrobny.jpg (47.03 KiB) Przejrzano 20374 razy
Proces Pawła Grzeszolskiego - oskarżony widoczny jest w drugim rzędzie.JPG
Proces Pawła Grzeszolskiego - oskarżony widoczny jest w drugim rzędzie.JPG (46.96 KiB) Przejrzano 20374 razy
Pogrzeb Pawła Grzeszolskiego.JPG
Pogrzeb Pawła Grzeszolskiego.JPG (68.74 KiB) Przejrzano 20374 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27858
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sosnowiecki truciciel z ulicy Rybnej

Postautor: Karolina Kot » środa 18 lis 2015, 16:02

Okazuje się, że podoba historia mogła mieć miejsce i współcześnie. Na szczęście tym razem do tragedii nie doszło.
Oto interesujące doniesienie prasowe z grudnia 2014 roku:

Trutka na szczury w mleku. Chciał otruć rodzinkę

Mieszkaniec Zawidowic wsypał do mleka trutkę na gryzonie. Różowe granulki w mleku odkryła córka, która wezwała policję. Mężczyzna został aresztowany

Rodzinna tragedia wstrząsnęła niewielkimi Zawidowicami.
Wiele nie brakowało, a cała rodzina mogła się zatruć trucizną na gryzonie, którą wsypał do mleka senior rodziny przed sobotnim śniadaniem.
Z informacji, które uzyskała ,,Gazeta Pleszewska’’ od Prokuratora Rejonowego Antoniego Ulatowskiego wynika, że córka mieszkańca Zawidowic w mleku wyjętym z lodówki znalazła różowe granulki.
Mleko chciała, jak zwykle, ugotować rodzinie na śniadanie. Jak mówi prokurator, pomyślała, że ,,ktoś może chcieć rodzinę otruć’’, dlatego wezwała policję.

Policja zatrzymała ojca kobiety, który się przyznał.

Irena Kuczyńska, Gazeta Pleszewska

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż dzisiaj już nie stosuje się do trucia gryzoni talu, tak jak to miało miejsce za czasów sprawy Pawła Grzeszolskiego.
Obecnie w granulacie znajdują się najczęściej środki przeciwkrzepliwe, powodujące masywne krwotoki, pojawiające się w kilka dni po przyjęciu przez zwierzę dawki preparatu.
Co ciekawe - substancję tę, zwaną warfaryną, z powodzeniem stosuje się we współczesnej medycynie w leczeniu i profilaktyce choroby zakrzepowo - zatorowej.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27858
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sosnowiecki truciciel z ulicy Rybnej

Postautor: Karolina Kot » sobota 21 lis 2015, 22:14

W rodzinnym grobowcu Grzeszolskich pochowani są także członkowie rodziny Bugajów, z których wywodziła się Anna Grzeszolska.
Spoczywa w tym miejscu także ojciec Anny, a teść Pawła Grzeszolskiego, Wincenty Bugaj.

Uświadomiłam sobie z przykrością, że pani Anna i jej syn, Jerzy, wybitnie nie zaznali szczęścia po śmierci. Ich zwłoki były ekshumowane aż dwukrotnie - za pierwszym razem celem przeprowadzenia sekcji i badań toksykologicznych (w ciele Jurka znaleziono wówczas tal, którego obecności nie potwierdzono u jego matki), a po raz kolejny - z powodu przebudowy i poszerzenia ulicy Małobądzkiej, mającej miejsce po II Wojnie Światowej.

Pierwotną lokalizację grobu, tuż przy wschodnim murze cmentarza, można zobaczyć na zdjęciu zamieszczonym w archiwalnej gazecie z 1936 roku.
O ekshumacji i przeniesieniu członków rodziny Bugajów i Grzeszolskich świadczy także zamiana tablic nagrobnych - można to dziś rozpoznać po napisie umieszczonym pod nazwiskami, różniącego się od typowych inskrypcji tego typu. Brzmi on aktualnie: "Racz im dać Panie wieczne odpoczywanie"
Załączniki
Archiwalna gazeta.jpg
Archiwalna gazeta.jpg (66.27 KiB) Przejrzano 20132 razy
Rodzina Grzeszolskich (3).JPG
Rodzina Grzeszolskich (3).JPG (240.77 KiB) Przejrzano 20132 razy
Rodzina Grzeszolskich (2).JPG
Rodzina Grzeszolskich (2).JPG (119.51 KiB) Przejrzano 20132 razy
Rodzina Grzeszolskich (1).JPG
Rodzina Grzeszolskich (1).JPG (115.37 KiB) Przejrzano 20132 razy
Wincenty Bugaj.JPG
Wincenty Bugaj.JPG (92.96 KiB) Przejrzano 20132 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27858
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sosnowiecki truciciel z ulicy Rybnej

Postautor: Karolina Kot » niedziela 22 lis 2015, 23:04

Dzisiaj miałam możliwość obejrzenia miejsca, w którym rozegrał się ostatni punkt dramatu rodziny Grzeszolskich.
Oto budynek historycznego "Hotelu Polskiego" w Krakowie, znajdującego się przy ulicy Floriańskiej 42. Dziś przybytek ten bardzo się rozrósł, rozbudował w głąb podwórza i zaanektował sąsiednie kamieniczki. Wejście główne i recepcja zlokalizowane są obecnie od strony ulicy Pijarskiej.
Jednak w lutym 1937 roku, kiedy zameldował się tu Paweł Grzeszolski ze swoją młodą żoną, przedstawiając się jako Antonii Woźniak z córką, do "Hotelu Polskiego" wchodziło się od strony ulicy Floriańskiej, właśnie przez widoczne na zdjęciach drzwi ponad którymi widniał charakterystyczny wizerunek białego orła.

Paweł Grzeszolski zmarł w dniu 13 lutego 1937 roku, w hotelowym pokoju z numerem 7. Jego żonę, Pelagię (z domu Staciwińską), udało się uratować.
Załączniki
Hotel Polski (1).JPG
Hotel Polski (1).JPG (47.19 KiB) Przejrzano 20088 razy
Hotel Polski (2).JPG
Hotel Polski (2).JPG (57.84 KiB) Przejrzano 20088 razy
Hotel Polski (3).JPG
Hotel Polski (3).JPG (62.4 KiB) Przejrzano 20088 razy
Hotel Polski (5).JPG
Hotel Polski (5).JPG (38.57 KiB) Przejrzano 20088 razy
Hotel Polski (4).JPG
Hotel Polski (4).JPG (56.41 KiB) Przejrzano 20088 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Sosnowiecki truciciel z ulicy Rybnej

Postautor: Eworu » piątek 04 mar 2016, 10:44

Hmm w styczniu 1935 inaczej napisali jego nazwisko
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Sosnowiecki truciciel z ulicy Rybnej

Postautor: Eworu » piątek 04 mar 2016, 10:54

Ciąg dalszy
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

paw
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 26 lut 2017, 00:54

Re: Sosnowiecki truciciel z ulicy Rybnej

Postautor: paw » sobota 04 mar 2017, 16:25

"Na ulicy Rybnej, pod numerem trzecim, zabił pan Grzeszolski żonę z dwójką dzieci"
autorem znalezionej na fotopolska.eu foty z 2013 roku jest mir242. "Trójka" to budynek bliższy.
Załączniki
Sosnowiec, ul. Rybna 3 , autor foty mir242 , fotopolska.eu.JPG
Sosnowiec, ul. Rybna 3 , autor foty mir242 , fotopolska.eu.JPG (77.66 KiB) Przejrzano 19034 razy

Posty: 408
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 15:03

Re: Sosnowiecki truciciel z ulicy Rybnej

Postautor: cezar borgia » piątek 17 sty 2020, 09:16

Jeszcze kilka słów o Grzeszolskim....

https://klubzaglebiowski.wordpress.com/ ... -scriptum/ :idea:
Każdy z nas ma swoje demony....

Posty: 30
Rejestracja: wtorek 01 gru 2015, 14:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Sosnowiecki truciciel z ulicy Rybnej

Postautor: andrzejsiejenski » piątek 17 sty 2020, 12:12

Fabryka guzików to tzw. kaczka dziennikarska. Później gazety już pisały, że był właścicielem Warsztatów mechanicznych (zajmował się spawaniem rur, co było zgodne także z miejscem jego codziennej pracy czyli Rurkownią Huldczyńskiego). Fabryki guzików nie ma także w żadnym z informatorów o firmach z tamtego okresu, jest natomiast fabryka pod tym adresem.

"Na ulicy Rybnej, pod numerem trzecim, zabił pan Grzeszolski żonę z dwójką dzieci"
Tu także jest nieścisłość. Grzeszolski mieszkał w kamienicy Bugajów na Rybnej ale pod numer 8 a nie 3, to była kamienica przylegająca do jego warsztatów. Wyburzona ale widać jej fragment na pierwszym zdjęciu (w pierwszym poście) a ja zamieszczam jeszcze zdjęcie z gazety z widokiem całości.
Załączniki
kamienica bugajow.png
kamienica bugajow.png (233.29 KiB) Przejrzano 13859 razy

Posty: 27858
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sosnowiecki truciciel z ulicy Rybnej

Postautor: Karolina Kot » sobota 18 sty 2020, 11:36

O podmianie numerów i kaczce dziennikarskiej teraz to ja wiem już od dawna, ale kiedy zainteresowałam się tą historią, na długo przed pojawieniem się książki pana profesora Białasa, nabrałam się na Fabrykę Guzików dokumentnie! :D
Fabryczka tak została zresztą podpisana na zdjęciach Narodowego Archiwum Cyfrowego, czyli NAC też się nabrało.

W sumie dobrze wyszło, bo zaglądając pod numer trzeci (czyli ten z rymowanki) natknęłam się swego czasu na inną postać z książki profesora Zbigniewa Białasa.
Tylko trzeba było spojrzeć pod nogi.
Załączniki
Sosnowiec, ul. Rybna 3.jpg
Sosnowiec, ul. Rybna 3.jpg (89.27 KiB) Przejrzano 13824 razy
Sosnowiec, ul. Rybna 3 (1).jpg
Sosnowiec, ul. Rybna 3 (1).jpg (121.83 KiB) Przejrzano 13824 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Historyczne opowieści, miejscowe przekazy oraz legendy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość