Warszawa - drewniak Burkego

Moderator: Eworu

Posty: 27858
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Warszawa - drewniak Burkego

Postautor: Karolina Kot » wtorek 15 gru 2015, 20:40

Na warszawskiej Starej Pradze, przy ulicy Kawęczyńskiej, pod numerem 26, w głębi podwórka, znajduje się relikt dawnej Szmulowizny - drewniany, piętrowy budynek mieszkalny, wzniesiony jako czynszówka dla Edmunda Burkego około roku 1890.
W tym okresie na Pradze nie wolno było jeszcze budować kamienic murowanych.
Do dziś w opuszczonym już budynku urzekają swym pięknem zdobione elementy stolarki.
Niestety, mimo swego sędziwego wieku i wielkiej wartości architektonicznej, obiekt przez wiele lat nie znalazł się na liście zabytków stolicy.
Od strony ulicy umieszczono na ścianie drewniaka tabliczkę informacyjną. Spod niej przebija się tajemniczy napis.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w maju 2015 roku, na co wskazuje dobitnie kwitnący kasztan. ;)

Na Pradze zachowały się jedynie dwa mieszkalne budynki wykonane z drewna, zdjęcia drugiego z drewniaków zamieszczę na Forum, o ile uda mi się je odszukać. Fotografowałam ten obiekt na początku 2011 roku.
Załączniki
Drewniak Burkego (1).JPG
Drewniak Burkego (1).JPG (71.27 KiB) Przejrzano 6168 razy
Drewniak Burkego (2).JPG
Drewniak Burkego (2).JPG (75.99 KiB) Przejrzano 6168 razy
Drewniak Burkego (3).JPG
Drewniak Burkego (3).JPG (67.71 KiB) Przejrzano 6168 razy
Drewniak Burkego (4).JPG
Drewniak Burkego (4).JPG (76.46 KiB) Przejrzano 6168 razy
Drewniak Burkego (5).JPG
Drewniak Burkego (5).JPG (73.61 KiB) Przejrzano 6168 razy
Drewniak Burkego (6).JPG
Drewniak Burkego (6).JPG (86.8 KiB) Przejrzano 6168 razy
Drewniak Burkego (8).JPG
Drewniak Burkego (8).JPG (85.45 KiB) Przejrzano 6168 razy
Drewniak Burkego (9).JPG
Drewniak Burkego (9).JPG (64.11 KiB) Przejrzano 6168 razy
Drewniak Burkego (7).JPG
Drewniak Burkego (7).JPG (92.42 KiB) Przejrzano 6168 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo mazowieckie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość