Glów - cmentarz wojenny nr 209

Moderator: Markov

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Glów - cmentarz wojenny nr 209

Postautor: Karolina Kot » sobota 16 sty 2016, 00:24

We wsi Glów (w powiecie tarnowskim, w gminie Radłów), nieopodal wału przeciwpowodziowego na Dunajcu, znajduje się niewielki cmentarzyk. Odwiedziliśmy go późną nocą - głównie dlatego, że się uparłam.

O ile udało nam się dobrze ocenić, nekropolia ma kształt wieloboku. Otacza ją ogrodzenie złożone z betonowych słupków, między którymi nasadzono (co z przyjemnością zauważyliśmy - równiutko przycięte) krzaki ligustrowego żywopłotu.
Na teren obiektu można się dostać otwierając cmentarną furtę.
Centralnym elementem założenia jest zwieńczony krzyżem obelisk. Umieszczona u jego podstawy tablica głosi:

„GETREU IN NOT
SELIG IM TOD”


Na cmentarzu spoczywa 27 żołnierzy austro-węgierskich, 16 niemieckich i 14 rosyjskich.
Całość zaprojektował Robert Motka.
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam latem 2012 roku.

P.S. Gdyby nie "długie" Archimedesa, pewnie pozabijalibyśmy się o nagrobki w ciemnościach.
Załączniki
Glów - nieczytelna tablica.jpg
Glów - nieczytelna tablica.jpg (76.42 KiB) Przejrzano 7820 razy
Glów - furta.jpg
Glów - furta.jpg (83.34 KiB) Przejrzano 7820 razy
Glów - obelisk.jpg
Glów - obelisk.jpg (62.85 KiB) Przejrzano 7820 razy
Glów - krzyż lotaryński.jpg
Glów - krzyż lotaryński.jpg (112.34 KiB) Przejrzano 7820 razy
Glów - groby.jpg
Glów - groby.jpg (110.87 KiB) Przejrzano 7820 razy
Glów - groby 2.jpg
Glów - groby 2.jpg (98 KiB) Przejrzano 7820 razy
Glów.jpg
Glów.jpg (123.32 KiB) Przejrzano 7820 razy
Glów - rzędy grobów.jpg
Glów - rzędy grobów.jpg (87.88 KiB) Przejrzano 7820 razy
Getreu in Not.jpg
Getreu in Not.jpg (87.37 KiB) Przejrzano 7820 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 5
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2015, 17:18
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Glów - cmentarz wojenny nr 209

Postautor: Johan1968 » poniedziałek 02 sty 2017, 16:30

Cmentarz-plakat, jak się niechlujnie robi remont, jak nadzór niejednokrotnie nie dba o to, jak się to robi.
Załączniki
DSC04457_sm.JPG
DSC04457_sm.JPG (232.16 KiB) Przejrzano 7649 razy
DSC04458_sm.JPG
DSC04458_sm.JPG (219.74 KiB) Przejrzano 7649 razy
DSC04465_sm.JPG
DSC04465_sm.JPG (244.02 KiB) Przejrzano 7649 razy
Viribus Unitis

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Glów - cmentarz wojenny nr 209

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 02 sty 2017, 20:04

No tak... to prawda.
Mamy tu kolejny przykład pozamienianych znaków nagrobnych.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 5
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2015, 17:18
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Glów - cmentarz wojenny nr 209

Postautor: Johan1968 » poniedziałek 02 sty 2017, 21:11

Mam nadzieję / ufam że... Autorka tematu, który postowałem, dla mnie osobiście przewodniczka i mentorka wielu eksploracji i wizyt w ważnych i cudownych miejscach, nie odbierze mojego wpisu jako jakiejś negacji czy ataku. Chodziło tylko - przy okazji tego tematu - jako mocno emblematycznego - o zasygnalizowanie nierzadkiej, choć obecnie coraz mniej prawdopodobnej ZŁEJ ROBOTY wyrządzanej wszystkim mniej czy więcej obytym z tematem eksploratorom-miłośnikom szerokiego tematu cmentarzy I-wszo wojennych przez wałkoni i nierobów, którzy przyjmują zlecenia na realizacje remontów różnych zabytkowych lub kulturalnie wartościowych obiektów, biorą za to KASĘ - ci co walą takie byki na ogół państwową lub samorządową - czyli Twoją, Twoją i moją, a potem ze zwykłego lenistwa, bo tu o niewiedzy nie było raczej mowy, oddają społeczności takie kobyły. I nie chodzi bynajmniej o pana Jasia z kielnią i wiadrem zaprawy, o zresztą jemu to kapną ochłapy z pańskiego stołu. Myślę że dobrze wiemy kogo miałem na myśli.
Odwiedziłem ten cmentarz po raz pierwszy w deszczu i chłodzie, jako jeden z grupy kilku okolicznych, pośpiesznie jak to u mnie - zygzakiem pomiędzy zawodowymi obowiązkami i terminami. Wydał mi się tak piękny ( jeśli można tak pisać o cmentarzu ) w tym zakątku pod wałem rzeki, tak wyraziście obrazujący dynamikę i napięcie zdarzeń, które wywołały jego powstanie. A w trakcie zwiedzania - nie pierwszego w końcu w moim życiu - I-wszo wojennego obiektu z "galicyjskiej 400-setki" takie zdziwienie, niedowierzanie - o co chodzi z tymi krzyżami na nagrobkach. Przecież nigdy się nie mylili w tej sprawie, tyle pracy przy ewidencji, próbach ustalania personaliów poległych. Cmentarz z pochówkami żołnierzy pułków pruskich - szczególna uwaga i dbałość o sprawę identyfikacji i oznakowania z powodu "zobowiązań sojuszniczych" i wizytacji pruskich oficerów-delegatów przy KGA Krakau, a tu taka sytuacja.
I powrót do domu, a przy przeglądaniu dotyczących takich tematów artykułów i wypowiedzi - informacja o czasie i autorstwie aktualnie tam panującego porządku. Siadł i zapłakał. To bardzo dobrze, że w ostatnich latach nadeszła - WRESZCIE - moda na porządkowanie, kontynuację choć podstawowej opieki, a przynajmniej powstrzymanie się od niszczenia tych pamiątek oraz na większe lub mniejsze konieczne remonty. Ale jak patrzę na efekty, a także nierzadko na samą sytuację w czasie prac remontowych, to czasami myślę, że lepiej by było żeby partacze i hurradziałacze ten temat nadal szerokim łukiem omijali.
Jak nie obrażą SZKIELETKA 9 i Moda) te moje uwagi-wypociny, to tezę powyższą spróbuję udokumentować dodając wpis w innym wątku na tym forum ( np. Cm.woj. nr 325 Wola Batorska-Sitowiec k. Niepołomic, ten obecnie pod resztkami pnia Królewskiego Dębu ).
Viribus Unitis


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości