Poznań - cerkiew św. Mikołaja

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Poznań - cerkiew św. Mikołaja

Postautor: Karolina Kot » czwartek 24 wrz 2015, 21:11

Poznańska cerkiew pod wezwaniem Świętego Mikołaja znajduje się przy zbiegu ulic Marcelińskiej i Wojskowej.
Budynek, pierwotnie drewniany, był wcześniej... pruskimi stajniami.
Został przebudowany i w 1924 roku konsekrowany.
W latach 70. XX wieku świątynia przeszła kolejną przebudowę - drewniane ściany obmurowano, dokonując ponownej konsekracji w 1982 roku.

Cerkiew jest nietypowa - charakteryzuje się prostą bryłą, posiada dwie nawy boczne i prezbiterium, które, wyjątkowo, nie jest lokowane w kierunku wschodnim. Dwuspadowy dach wieńczą dwie wieżyczki z "cebulastymi" hełmami.

Cytuję za Wikipedią:
Konostas pochodzi z XVIII wieku. Drzwi królewskie zdobi sześć medalionów przedstawiających (po lewej od góry) św. Mateusza, archanioła Gabriela, św. Marka oraz (po prawej od góry) św. Łukasza, Bogurodzicę Maryję oraz św. Jana Ewangelistę. Drzwi diakońskie zajmują ikony archaniołów: prawych Michała zaś lewe Gabriela. Resztę ikonostasu uzupełniają ikony (od lewej): św. Piotra i św. Pawła, patronów rzymskokatolickiej archidiecezji poznańskiej oraz miasta Poznania, Matka Boska Hodigitria, Ostatnia Wieczerza (nad drzwiami królewskimi), św. Cyryla i św. Metodego oraz Chrystusa Pantokratora. Powyżej wyżej wymienionych ikon i drzwi znajduje się kolejny pas ikon: w części centralnej Wniebowstąpienie Pańskie oraz sześć ikon przedstawiających apostołów. Na ikonostasie, powyżej Ostatniej Wieczerzy zawieszona jest ikona Matki Boskiej Poczajowskiej.

W części za ikonostsem znajduje się ołtarz z tronem bożym za którym stoi siedmioramienny świecznik oraz witraż przedstawiający Zmartwychwstałego Chrystusa. Na prawo od ołtarza znajduje się ikona św. Mikołaja (patrona cerkwi) i św. Michała.

Kolejne cenne ikony znajdują się na ścianach naw: po lewej, od ikonostasu: Ukrzyżowanie, św. Maria Magdalena, Zdjęcie z Krzyża i św. Dymitr. Powyżej zaś św. Cyryl i św. Metody. Po prawej św. Mikołaj z Miry, Matka Boska Opiekuńcza, Pantokrator, Matka Boska Ornatka i Matka Boska Częstochowska a powyżej św. Jan Złotousty, Bazyli Wielki i Grzegorz z Nysy.

Całość świątyni zamyka od wejścia chór muzyczny, nad którym znajduje się witraż przedstawiający Bogarodzicę wraz z św. Mikołajem z Miry i Hiobem.


Wokół cerkwi rosną drzewa porośnięte jemiołą. Wypatrzyłam wśród nich coś, co przypomina prawosławny pochówek, chociaż proboszcz, z którym rozmawiałam, zapewniał, iż cmentarz prawosławny znajduje się w Miłostowie, dzielnicy Poznania.

Miałam szczęście. Dane mi było zwiedzić wnętrze cerkwi.
Nie pozwolono jednak na zrobienie zdjęć.
Jak mi tłumaczono, w środku trwał remont (rzeczywiście, prace szły pełną parą), przez co świątynia nie prezentowała się, jak należy.

Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2010 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Widok ogólny.jpg
Widok ogólny.jpg (94.91 KiB) Przejrzano 4766 razy
Widok od strony prezbiterium.jpg
Widok od strony prezbiterium.jpg (84 KiB) Przejrzano 4766 razy
Widok z boku.jpg
Widok z boku.jpg (79.26 KiB) Przejrzano 4766 razy
Nad wejściem głównym.jpg
Nad wejściem głównym.jpg (71.04 KiB) Przejrzano 4766 razy
Malowidła na szczycie prezbiterium.jpg
Malowidła na szczycie prezbiterium.jpg (64.52 KiB) Przejrzano 4766 razy
Drzwi boczne.jpg
Drzwi boczne.jpg (65.79 KiB) Przejrzano 4766 razy
Ściana boczna.jpg
Ściana boczna.jpg (82.77 KiB) Przejrzano 4766 razy
Grób....jpg
Grób....jpg (85.7 KiB) Przejrzano 4766 razy
Napis.jpg
Napis.jpg (60.84 KiB) Przejrzano 4766 razy
Tablica informacyjna.jpg
Tablica informacyjna.jpg (70.29 KiB) Przejrzano 4766 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Cerkwie prawosławne i unickie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość