Etnograficzna zagadka

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Etnograficzna zagadka

Postautor: Karolina Kot » wtorek 21 lut 2017, 22:32

Do rozpoczęcia tego wątku skłoniła mnie moja niedawna wizyta w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Spędziłam w tym rewelacyjnym miejscu bite trzy godziny, absolutnie się nie nudząc, za to co krok odkrywając dawno już zapomniane prawdy, zwyczaje, wierzenia oraz przedmioty, których nazw i przeznaczenia bez pomocy tabliczek z objaśnieniami nie potrafiłabym sama określić.

Chciałabym, byśmy wspólnymi siłami, w formie zabawy - zgadywanki, odkurzyli z niebytu kilka z takich zapomnianych sprzętów codziennego użytku.
Na początek chciałabym zaprezentować coś lekkiego, małego, wręcz służącego zabawie.
Cóż to takiego?
Załączniki
Zagadka etnograficzna 1.JPG
Zagadka etnograficzna 1.JPG (22.05 KiB) Przejrzano 11720 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 306
Rejestracja: czwartek 02 kwie 2015, 19:59

Re: Etnograficzna zagadka

Postautor: PL_Sheep » środa 22 lut 2017, 13:17

Na tym ustrojstwie się gra. Chyba gdzieś mam takowe. Lecz możecie mnie zabić nazwy nie pamiętam.

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Etnograficzna zagadka

Postautor: Karolina Kot » środa 22 lut 2017, 13:40

Tak jest, na tym czymś się gra. Trochę podobnie, jak na liściu.
Wzmianka o takim instrumencie pojawiła się w tekście jednej z piosenek Anny Marii Jopek.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Etnograficzna zagadka

Postautor: Karolina Kot » czwartek 20 kwie 2017, 00:32

Joszko z piosenki pani Jopek grał na liściu i na drumli. To właśnie jest drumla. Osobiście byłam bardzo zaskoczona jej skromnym, minimalistycznym wręcz wyglądem.

Czas na kolejną zagadkę.
Do czegóż te dwie listewki mogły służyć?
Załączniki
Jak to ze z tym było.JPG
Jak to ze z tym było.JPG (45.87 KiB) Przejrzano 11574 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Etnograficzna zagadka

Postautor: Karolina Kot » sobota 24 cze 2017, 23:53

Zapomniałam sobie o zagadkach na amen! :mrgreen:
Chyba należy się wszystkim mała podpowiedź. Prezentowane wyżej narzędzie używano do pracy przy tej roślinie:
Załączniki
Użyteczna roślina.JPG
Użyteczna roślina.JPG (59.56 KiB) Przejrzano 11366 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 755
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Etnograficzna zagadka

Postautor: pasqudek » poniedziałek 26 cze 2017, 21:21

Czyżby do cięcia/koszenia?
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Etnograficzna zagadka

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 26 cze 2017, 21:46

Bardziej do miętolenia. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: Etnograficzna zagadka

Postautor: Franek D. » poniedziałek 26 cze 2017, 22:34

Chociaż jestem leń - po takiej podpowiedzi - chętnie przytoczę fragment znanej mi z dzieciństwa bajki Marii Konopnickiej:
"...Królu, panie! Toć-ci jest owo złoto, które z owego siemienia, com ci je dał, wyróść miało. Kazałeś go topić? Dobrześ uczynił, bo jego łodyżki w wodzie odmięknąć muszą. Kazałeś go z wody precz cisnąć? Dobrześ uczynił, bo go trzeba suszyć. Po moknięciu owym kazałeś go kijami z paździerzy obić? Dobrześ uczynił, bo tę złą paździerz obić trzeba z łodygi. Kazałeś je między kijami zmiędlić? I toś dobrze uczynił, bo do trzeciej skóry międlić go trzeba, żeby do włókna się dostać..."
Załączniki
Tarlica oraz międlica.jpg
http://www.paz.most.org.pl/len/uprawa.html
Tarlica oraz międlica.jpg (54.07 KiB) Przejrzano 11333 razy

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Etnograficzna zagadka

Postautor: Karolina Kot » środa 28 cze 2017, 23:54

Brawo!
"I toś dobrze uczynił, bo do trzeciej skóry międlić go trzeba"

Na moim zdjęciu przedstawiona została właśnie międlica.
Na tu mamy inne urządzenia do obróbki lnu, pochodzące ze zbiorów krakowskiego Muzeum Etnograficznego:
Załączniki
Grzebień do czesania lnu.JPG
Grzebień do czesania lnu.JPG (15.31 KiB) Przejrzano 11279 razy
Cierlica.JPG
Cierlica.JPG (32.06 KiB) Przejrzano 11279 razy
Rafa do lnu.JPG
Rafa do lnu.JPG (44.24 KiB) Przejrzano 11279 razy
Kijanka do obtłukiwania głowek lnu.JPG
Kijanka do obtłukiwania głowek lnu.JPG (16.46 KiB) Przejrzano 11279 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zagadki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości