Chorzowski skansen - spotkanie miłośników młynarstwa tradycyjnego

Strażnicy Czasu i ich roześmiane buzie na żywo
Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Chorzowski skansen - spotkanie miłośników młynarstwa tradycyjnego

Postautor: Karolina Kot » środa 07 gru 2016, 20:29

Szanowni Państwo,
W dniu 20.12.2015 r. o godzinie 15:00, w naszym skansenie, organizujemy nieformalne spotkanie przy kawie i cieście, miłośników młynarstwa tradycyjnego. Spotykamy się po raz pierwszy, aby wspólnie przedyskutować losy młynów na Górnym Śląsku. Spotkanie będzie dobrą okazją wymiany informacji o młynach, możliwościach ochrony, a także przedyskutowania różnych inicjatyw związanych z tą tematyką. Wszystkich Państwa, którym leży na sercu dziedzictwo kulturowe, zapraszamy bardzo serdecznie.Wstęp darmowy. Zgłoszenia prosimy przesyłać na poniższe adresy e-mail:
roszak-kwiatek@muzeumgpe-chorzow.pl
adamczak@muzeumgpe-chorzow.pl

www.facebook.com/SkansenChorzowPW

Miło nam poinformować, że Strażnicy Czasu także zostali zaproszeni na spotkanie. Zespół Administracyjny naszego Forum postara się godnie je reprezentować (a póki co szlifujemy sobie na szybko podstawowe wiadomości o budowie młynów, żeby nie palnąć jakiegoś głupstwa w tak zacnym gronie ;) ).
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chorzowski skansen - spotkanie miłośników młynarstwa tradycyjnego

Postautor: Karolina Kot » wtorek 20 gru 2016, 23:34

Spotkanie odbyło się w co prawda skromnym ilościowo, ale bardzo zaszczytnym gronie, które początkowo mocno mnie onieśmieliło.
Z panem Pawłem Roszak - Kwiatkiem dane mi było poznać się już wcześniej, a dziś miałam przyjemność uścisnąć dłoń pana Damiana Adamczyka oraz samego pana dyrektora Skansenu, Andrzeja Sośnierza.

Muszę przyznać, że po spotkaniu jestem podbudowana i zmotywowana do dalszego łażenia po krzakach. Okazuje się, że tak naprawdę opuszczonych młynów oraz miejsc po nich nikt w terenie raczej nie kataloguje, a celem zachowania pamięci o tych miejscach oraz uratowania materialnych i niematerialnych pamiątek po zanikającym zawodzie młynarza, byłoby bardzo wskazane dotarcie to tego typu obiektów, sfotografowanie ich, wykonanie pomiarów, oględzin i zebranie możliwie dokładnego wywiadu terenowego.
Do tego typu działań zobowiązałam się osobiście wobec pana dyrektora w imieniu całego naszego Forum i własnym przede wszystkim. Tym samym serdecznie proszę Forumowiczów oraz osoby przeglądające nasze wpisy o każdą możliwą pomoc w tym zakresie.
Może się okazać, że nasze wspólne, na razie jeszcze amatorskie poszukiwania, ostatecznie przydadzą się nauce i posłużą szczytnemu celowi ocalenia części dziedzictwa kulturowego województwa śląskiego.

Kolejne spotkanie zaplanowane zostało wstępnie na styczeń.
Mam nadzieję, że będę mogła zaprezentować wówczas przynajmniej kilka nowych lokalizacji.
Załączniki
Spotkanie miłośników młynarstwa.JPG
Spotkanie miłośników młynarstwa.JPG (41.7 KiB) Przejrzano 11379 razy
Z tej mąki wyjdzie nam dobry chleb.JPG
Z tej mąki wyjdzie nam dobry chleb.JPG (30.01 KiB) Przejrzano 11379 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chorzowski skansen - spotkanie miłośników młynarstwa tradycyjnego

Postautor: Karolina Kot » wtorek 10 sty 2017, 22:51

Otrzymałam ze Skansenu wiadomość o kolejnym spotkaniu miłośników młynarstwa.
Wstępnie zostało ono zaplanowane na środę, 1 lutego 2017 roku, na godz. 17:00.

Zostanie w tym dniu m.in. omówiony projekt upoważnień dla Strażników Czasu, który podobno jest już przygotowany i zaakceptowany przez Dyrektora. :)
Z mojej strony mam ogromną prośbę do wszystkich chętnych i zainteresowanych tematyką młynów (także osób niezalogowanych i jedynie obserwujących Strażników) o pojawienie się - oczywiście w miarę możliwości - na wspomnianym posiedzeniu.

Dla Forum to ogromny zaszczyt, że taka instytucja, jaką jest Górnośląski Park Etnograficzny, chce z nami współpracować i niejako patronować naszym poszukiwaniom.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chorzowski skansen - spotkanie miłośników młynarstwa tradycyjnego

Postautor: Karolina Kot » wtorek 24 sty 2017, 18:52

I już oficjalne zaproszenie ze strony Skansenu:
Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na kolejne spotkanie miłośników młynarstwa tradycyjnego, które odbędzie się 1 lutego o godzinie 17:00 w siedzibie Muzeum. Podczas pierwszego spotkania zastanawialiśmy się nad możliwością utworzenia katalogu młynów w województwie śląskim.
Próby inwentaryzacji będą polegały na szukaniu tych miejsc „w terenie” oraz sprawdzaniu źródeł archiwalnych.
Wszystkich Państwa, którzy chcieliby pobawić się w detektywów, szukających śladów naszego dziedzictwa, serdecznie zapraszamy!

www.facebook.com/SkansenChorzow
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chorzowski skansen - spotkanie miłośników młynarstwa tradycyjnego

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 06 mar 2017, 22:32

Za nami kolejne już skansenowe spotkanie z młynarstwem.
Po cichu mogę już chyba zdradzić, że szykuje się sympatyczna wycieczka śladami tradycyjnego młynarstwa śląskiego z naszym udziałem, a także, że najprawdopodobniej nasze Forum włączy się w tym roku do Preindustriady.

Coś mi się też widzi, że pan Paweł Roszak - Kwiatek chyba będzie miał niebawem terminatora, który już nawet przeszedł dziś pierwszy test na młynarczyka: dał radę w pojedynkę zwolnić stawidło wiatraka z Grzawy. ;)
Załączniki
Młynarstwo wciąga (1).JPG
Młynarstwo wciąga (1).JPG (39.55 KiB) Przejrzano 11137 razy
Młynarstwo wciąga (2).JPG
Młynarstwo wciąga (2).JPG (51.4 KiB) Przejrzano 11137 razy
Młynarstwo wciąga (5).JPG
Młynarstwo wciąga (5).JPG (38.39 KiB) Przejrzano 11137 razy
Młynarstwo wciąga (4).JPG
Młynarstwo wciąga (4).JPG (39.66 KiB) Przejrzano 11137 razy
Młynarstwo wciąga (3).JPG
Młynarstwo wciąga (3).JPG (75.48 KiB) Przejrzano 11137 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chorzowski skansen - spotkanie miłośników młynarstwa tradycyjnego

Postautor: Karolina Kot » sobota 08 kwie 2017, 20:16

Jest mi niezwykle miło poinformować, że dziś odbyła się pierwsza, pilotażowa wycieczka skansenowa "Śladami dawnych młynów", podczas której wybraliśmy się na poszukiwania miejsc związanych z tradycyjnym młynarstwem w dolinie Dramy i Kłodnicy.
Wyprawa okazała się być bardzo udana, towarzystwo - fantastyczne, a i pogoda ostatecznie nam dopisała.
Serdecznie dziękujemy panu Henrykowi Kucias ze Zbrosławic za możliwość zwiedzenia młyna gospodarczego, a kierownictwu Skansenu za udostępnienie autobusu.
Mam nadzieję, że spotkamy się niebawem na kolejnych tego typu poszukiwaniach i w jeszcze większym gronie.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich Uczestników! Bardzo mi było miło poznać Państwa i móc opowiedzieć o kilku ciekawostkach.

Karolina

P.S. Obszerniejszą fotorelację z wydarzenia pozwoliłam sobie umieścić w osobnym wątku naszego Forum.
Załączniki
Młyńska wyprawa (1).JPG
Młyńska wyprawa (1).JPG (82.01 KiB) Przejrzano 11015 razy
Młyńska wyprawa (2).JPG
Młyńska wyprawa (2).JPG (91.94 KiB) Przejrzano 11015 razy
Młyńska wyprawa (3).JPG
Młyńska wyprawa (3).JPG (85.84 KiB) Przejrzano 11015 razy
Młyńska wyprawa (4).JPG
Młyńska wyprawa (4).JPG (121.05 KiB) Przejrzano 11015 razy
Młyńska wyprawa (5).JPG
Młyńska wyprawa (5).JPG (53.99 KiB) Przejrzano 11015 razy
Młyńska wyprawa (6).JPG
Młyńska wyprawa (6).JPG (114.04 KiB) Przejrzano 11015 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chorzowski skansen - spotkanie miłośników młynarstwa tradycyjnego

Postautor: Karolina Kot » niedziela 14 maja 2017, 21:44

Z przyjemnością mogę już poinformować, iż Eworu i ja zostaliśmy pracownikami Górnośląskiego Parku Etnograficznego.
Pod naszą opieką znajduje się wiatrak z Grzawy.
Dziś po raz pierwszy można było w naszym towarzystwie zwiedzić jego wnętrze, obejrzeć urządzenia podczas pracy, posłuchać opowieści "wiatraczników" a także... zarazić się młynarską pasją. ;)
Następna taka możliwość będzie miała miejsce w czasie Preindustriady, w dniu 28 maja 2017 roku.
Zapraszamy!
Załączniki
Wiatrak z Grzawy (1).jpg
Wiatrak z Grzawy (1).jpg (69.85 KiB) Przejrzano 10831 razy
Wnętrze (2).jpg
Wnętrze (2).jpg (77.23 KiB) Przejrzano 10831 razy
Wnętrze (1).jpg
Wnętrze (1).jpg (62.18 KiB) Przejrzano 10831 razy
Zwiedzanie.jpg
Zwiedzanie.jpg (74.32 KiB) Przejrzano 10831 razy
Wiatracznicy.jpg
Wiatracznicy.jpg (49.8 KiB) Przejrzano 10831 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chorzowski skansen - spotkanie miłośników młynarstwa tradycyjnego

Postautor: Karolina Kot » niedziela 09 lip 2017, 22:54

Donoszę uprzejmie, że opieka nad wiatrakiem idzie nam coraz lepiej, powoli poznajemy charakter, humory i sekrety naszego skrzydlastego, napirzonego przyjaciela. Opowiadamy zwiedzającym o jego tajemnicach, biegamy po schodach w górę i w dół, dwoimy się, troimy, a czasem nawet latamy tu i ówdzie. ;)
Udało się wreszcie jako tako naprawić pytel, a dziś Fala i Eworu, poza oprowadzaniem gości skansenu, zmagali się ze zsypem na zboże oraz z korczyną.

Ponadto, po sugestii jednego z turystów, postanowiliśmy sprawdzić sposób, w jaki bez wysiłku można przetransportować na inny palik ciężką "babę", czyli kołowrót do przesuwania dyszla wiatraka.
Okazało się to całkiem proste, chociaż nie obyło się bez pewnych początkowych utrudnień: FILMIK.
Załączniki
Skansen w lipcu 2017 (1).jpg
Skansen w lipcu 2017 (1).jpg (32.24 KiB) Przejrzano 10530 razy
Skansen w lipcu 2017 (4).jpg
Skansen w lipcu 2017 (4).jpg (62.88 KiB) Przejrzano 10530 razy
Skansen w lipcu 2017 (3).jpg
Skansen w lipcu 2017 (3).jpg (85.44 KiB) Przejrzano 10530 razy
Skansen w lipcu 2017 (2).jpg
Skansen w lipcu 2017 (2).jpg (59.88 KiB) Przejrzano 10530 razy
Skansen w lipcu 2017 (8).jpg
Skansen w lipcu 2017 (8).jpg (96.82 KiB) Przejrzano 10530 razy
Skansen w lipcu 2017 (6).jpg
Skansen w lipcu 2017 (6).jpg (99.29 KiB) Przejrzano 10530 razy
Skansen w lipcu 2017 (5).jpg
Skansen w lipcu 2017 (5).jpg (58.82 KiB) Przejrzano 10530 razy
Skansen w lipcu 2017 (9).JPG
Skansen w lipcu 2017 (9).JPG (104.02 KiB) Przejrzano 10530 razy
Skansen w lipcu 2017 (10).JPG
Skansen w lipcu 2017 (10).JPG (121.08 KiB) Przejrzano 10530 razy
Skansen w lipcu 2017 (7).jpg
Skansen w lipcu 2017 (7).jpg (102.18 KiB) Przejrzano 10530 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chorzowski skansen - spotkanie miłośników młynarstwa tradycyjnego

Postautor: Karolina Kot » piątek 25 sie 2017, 13:18

Już w najbliższą niedzielę, 27 sierpnia, zapraszamy do chorzowskiego Skansenu na Dożynki! Od godziny 13 planujemy zameldować się na stanowiskach: Eworu obiecał mielił ziarno na mąkę w młynie z Imielina, a pod moją pieczą pozostanie najśliczniejszy domek na kurzej stopce, czyli drewniany wiatrak z Grzawy. Postaramy się zdradzić wszystkim zainteresowanym tajniki fachu młynarskiego.
Mleć będziemy do godziny 16.
Naprawdę warto zajrzeć!


Serdecznie zapraszamy 27 sierpnia na imprezę plenerową „Dożynkowy plon niesiemy” w godzinach od 13.00 do 18.00.
Pokazy koszenia kosą, układanie snopków siana czy młócenie cepami to tylko niektóre z atrakcji czekających na naszych gości.
Podczas imprezy opowiemy o chlebie, czyli nieodzownym elemencie dożynek, pokażemy jak działają młyny i przybliżymy historię młynarstwa.
Wspólne ubieranie wozu dożynkowego i dożynkowy korowód zakończy Msza św. Dożynkowa w skansenowskim kościółku.
O godzinie 15.40 zapraszamy na wiejską zabawę, którą poprowadzą: Zespół Folklorystyczny „Bojszowianie” oraz kapela „Fedaków” .
Bilety w cenie 9 zł i 7 zł


DOŻYNKOWY PLON NIESIEMY – PROGRAM

Scena
13.00 – dożynki dawniej i dziś – Marek Szołtysek
13.15 – chleb- nieodzowny element dożynek – Paweł Roszak – Kwiatek

Przejście pod młyny
Zwiedzanie: młyna z Imielina, wiatraka z Grzawy, interaktywnej wystawy młynarskiej.

Przejście na pole (przy chałupie ze Strzemieszyc)
Przygotowanie do pokaz koszenia kosą i sierpami.
14.15 – ubieranie wozów dożynkowych / przy chałupie ze Strzemieszyc
14.30 – formowanie korowodu dożynkowego – wyjście
15.00 – msza św. Dożynkowa/ warsztaty tańców ludowych w zagrodzie z Panewnik
15.40 – 18.00 - powrót korowodu, wiejska zabawa w zagrodzie z Panewnik

Zwiedzanie młyna z Imielina oraz wiatraka z Grzawy o godzinie: 13.00 – 16.00

Źródło: Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chorzowski skansen - spotkanie miłośników młynarstwa tradycyjnego

Postautor: Karolina Kot » niedziela 27 sie 2017, 22:28

Pogoda dopisała i przez teren chorzowskiego skansenu przewinęły się dziś tłumy turystów. Dożynki jak najbardziej się udały.
Kiedy inni odpoczywali i regenerowali siły, my dwoiliśmy się i troiliśmy, obsługując młyn i wiatrak.
Eworu mielił zboże na mąkę w towarzystwie zwiedzających, ja - dla odmiany - mieliłam ozorem, opowiadając zebranym o sposobie wytwarzania mąki oraz o wiatrakowych duchach i tajemnicach. Tylu osób na raz nasz grzawski wiatrak chyba jeszcze nie widział i chyba z tego powodu tłukł się i trzeszczał niemiłosiernie.

Ponieważ oboje staraliśmy się z należytą starannością oprowadzić wszystkich po powierzonych nam pod opiekę zabytkach i zapoznać gości skansenu z przedziwnymi urządzeniami do przemiału zboża, brakło nam czasu na wykonanie fotorelacji dla naszego Forum.
Musicie nam wybaczyć tak skromną ilość zdjęć. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć coś więcej, najlepiej będzie, jeśli po prostu nas odwiedzi podczas kolejnej imprezy plenerowej w Górnośląskim Parku Etnograficznym.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyszli dziś do skansenu, zwiedzili młyn z Imielina oraz wiatrak z Grzawy i wysłuchali naszych opowieści. Usłyszeliśmy wiele miłych słów, a przy okazji uzyskaliśmy kilka nowych wiadomości.
Tego typu wydarzenia są świetną i pouczającą zabawą, osobiście już nie mogę się doczekać kolejnego spotkania ze zwiedzającymi. ;)
W skansenie (1).JPG
W skansenie (1).JPG (45.21 KiB) Przejrzano 10203 razy
W skansenie (3).JPG
W skansenie (3).JPG (62.35 KiB) Przejrzano 10203 razy
W skansenie (2).JPG
W skansenie (2).JPG (53.48 KiB) Przejrzano 10203 razy
W skansenie (4).JPG
W skansenie (4).JPG (55.64 KiB) Przejrzano 10203 razy
W skansenie (5).JPG
W skansenie (5).JPG (61.81 KiB) Przejrzano 10203 razy
W skansenie (6).JPG
W skansenie (6).JPG (69.22 KiB) Przejrzano 10203 razy
W skansenie (7).JPG
W skansenie (7).JPG (63.68 KiB) Przejrzano 10203 razy


Więcej zdjęć z dożynkowej imprezy w chorzowskim skansenie można obejrzeć w fotogalerii Dziennika Zachodniego.

W chorzowskim skansenie można było ubrać wóz dożynkowy i uczestniczyć w kolorowym korowodzie dożynkowym podczas imprezy plenerowej "Dożynkowy plon niesiemy". Wiejską zabawę poprowadził zespół folklorystyczny „Bojszowianie” oraz kapela „Fedaków”.

W chorzowskim skansenie odbyła się imprezę plenerową „Dożynkowy plon niesiemy”. Goście mogli zobaczyć pokaz koszenia kosą, układania snopków siana czy młócenia cepami. Pracownicy skansenu opowiedzieli też o chlebie i pokazali jak działają młyn. Nie zabrakło także ciekawostek związanych z historią młynarstwa. Wspólne ubieranie wozu dożynkowego i dożynkowy korowód zakończyła msza św. dożynkowa w skansenowskim kościółku. W zagrodzie z Panewnik były także warsztaty tańców ludowych. Pod koniec imprezy goście skansenu bawili się na wiejskiej zabawie w zagrodzie z Panewnik.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Forumowe Spotkania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości