Wykład "Pamięć o olkuskich Żydach"

Strażnicy Czasu i ich roześmiane buzie na żywo
Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Wykład "Pamięć o olkuskich Żydach"

Postautor: Karolina Kot » sobota 22 gru 2018, 22:45

W dniu 9 stycznia 2019 roku, o godzinie 18:00, w Sali Kominkowej PTTK w Olkuszu (Rynek 20) odbędzie się wykład "Pamięć o olkuskich Żydach".
Proszę zwrócić uwagę na prelegentów! Dużo znajomych nazwisk. Pana Olgerda to nawet autokorekta podkreśliła, jak zwykle. ;)
Załączniki
Pamięć o olkuskich Żydach.jpg
Pamięć o olkuskich Żydach.jpg (95.84 KiB) Przejrzano 3142 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wykład "Pamięć o olkuskich Żydach"

Postautor: Karolina Kot » środa 09 sty 2019, 23:41

Wstyd przyznać, ale nawet nie miałam pojęcia, że w Olkuszu od wielu już lat organizowane są Marsze Pamięci!

Pomimo licznych trudności i napiętego grafiku - udało się - odwiedziliśmy dziś Olkusz.
I dzięki temu już wiem, że przez stary kirkut olkuski przekopano w czasie II Wojny Światowej rów przeciwpancerny, że ustawione na nim macewy odzyskano między innymi ze zbiornika przeciwpożarowego, wzniesionego w Pomorzanach przez Niemców w okresie okupacji; dowiedziałam się także, gdzie znajdowała się dawna mykwa oraz którędy przebiegały tzw. Tyły Żydowskie.
A przede wszystkim poznałam wielu świetnych ludzi z ogromna pasją i zapałem, obserwując wszystko z wygodnego, mało rzucającego się w oczy kącika przy kominku.
Szkoda tylko, że podczas spotkania zabrakło pana Dariusza Rozmusa.

Trzymam kciuki za inicjatywę mającą na celu upamiętnienie dawnej społeczności żydowskiej Olkusza oraz za wszystkie inne dzieła, z założenia przywracające pamięć o historii tego niezwykłego i bardzo sędziwego miasta.

Poniżej skromna fotorelacja ze spotkania:
Załączniki
Wykład (1).jpg
Wykład (1).jpg (83.04 KiB) Przejrzano 3087 razy
Wykład (5).jpg
Wykład (5).jpg (54.92 KiB) Przejrzano 3087 razy
Wykład (2).jpg
Wykład (2).jpg (68.56 KiB) Przejrzano 3087 razy
Wykład (6).jpg
Wykład (6).jpg (67.11 KiB) Przejrzano 3087 razy
Wykład (4).jpg
Wykład (4).jpg (95.21 KiB) Przejrzano 3087 razy
Wykład (3).jpg
Wykład (3).jpg (86.07 KiB) Przejrzano 3087 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Forumowe Spotkania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

 

 

cron