Kraków - Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

Strażnicy Czasu i ich roześmiane buzie na żywo
Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kraków - Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

Postautor: Karolina Kot » wtorek 13 lis 2018, 22:16

W niedzielę, 18 listopada, z okazji Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, wstęp do każdego z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa będzie bezpłatny.

PROGRAM:

Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35

Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń (wystawa stała)

13.00, 16.00 – zwiedzanie wystawy stałej Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń z przewodnikiem
Rezerwacja: http://www.bilety.mhk.pl

16.30 – Młodopolski podwieczorek w Krzysztoforach
Spotkanie literacko-artystyczne z aktorami Teatru Otwartego oraz z udziałem grupy teatralnej seniorów Klika. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną utwory młodopolskich artystów, wiersze Konstantego I. Gałczyńskiego, Leopolda Staffa i Tadeusza Peipera, fragmenty utworów Brunona Schulza oraz Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Całe spotkanie zostanie wzbogacone repertuarem popularnych pieśni legionowych i żołnierskich, które będzie można śpiewać wspólnie z artystami.
Prowadzenie: Teatr Otwarty, grupa teatralna Klika
Miejsce: sala audytoryjna Kupferhaus

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wieża Ratuszowa
Rynek Główny 1

Krakowski Hejnał Wolności: Wieża Pamięci (wystawa planszowa I piętro)
Czas miejski – czas Krakowa (wystawa planszowa – IV piętro)

11.30, 13.30, 15.00, 16.00 – zwiedzanie Wieży Ratuszowej z przewodnikiem
Rezerwacja: http://www.bilety.mhk.pl

12.00 – Wielcy Polacy na 100 lat Niepodległości, czyli dziecięca pracownia lalkarska
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat, podczas których wykonają one lalki przedstawiające największych polskich bohaterów narodowych ( m.in. Kazimierza III Wielkiego, Józefa Piłsudskiego, papieża Jana Pawła II). W trakcie spotkania porozmawiamy o osobach, które odegrały kluczowe role w historii naszego kraju, zasługując tym samym na naszą pamięć.
Prowadzenie: Dariusz Cywka i teatr Otwarty
Rezerwacja: COZ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rynek Podziemny
Rynek Główny 1

Śladem europejskiej tożsamości Krakowa (trasa turystyczna)

Wstęp na trasę turystyczną wyłącznie dla zwiedzających indywidualnie. Liczba miejsc jest ograniczona. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie http://www.bilety.mhk.pl
Podziemia Rynku będą czynne do godziny 20.00. Ostatnie wejście 75 minut przed zamknięciem.

10.00, 11.30, 13.30, 14.00, 16.00 17.30 – zwiedzanie trasy turystycznej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa z przewodnikiem
Rezerwacja: http://www.bilety.mhk.pl

Przez cały dzień w strefie konferencyjnej projekcja wybranych odcinków „Muzealnych opowieści” na temat zabytków prezentowanych na wystawie.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kamienica Hipolitów
Plac Mariacki 3

Mieszczański dom (wystawa stała)

13.00 – I Ty możesz zostać kolekcjonerem
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat, podczas których poznają one genezę kolekcjonerstwa, dowiedzą się, jakie eksponaty gromadzi się w muzeach oraz dlaczego zbieranie przedmiotów związanych z życiem codziennym jest tak bardzo istotne. Uwaga! Jeśli jesteście kolekcjonerami, przynieście swój najcenniejszy eksponat. Może się okazać niezwykle pomocny podczas części warsztatowej zajęć!
Prowadzenie: dr Iwona Kawalla-Lulewicz
Rezerwacja: COZ

15.00 – Mieszczański dom
Tematyczne zwiedzanie wystawy stałej ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagadnienia związane z kolekcjonerstwem. Przybliżone zostaną m.in. idee, jakie przyświecały tworzeniu prywatnych zbiorów w XIX w., a następnie kolekcji muzealnych. Podczas zwiedzania zaprezentowane zostaną też eksponaty pozyskane od prywatnych kolekcjonerów.
Prowadzenie: dr Iwona Kawalla-Lulewicz
Rezerwacja: COZ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fabryka Emalia Oskara Schindlera
ul. Lipowa 4

Kraków – czas okupacji 1939–1945 (wystawa stała)
Pomyśl o pseudonimie dla siebie… (wystawa czasowa)

Wstęp na wystawę stałą wyłącznie dla zwiedzających indywidualnie. Liczba miejsc ograniczona. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie: http://www.bilety.mhk.pl
Ostatnie wejście 90 minut przed zamknięciem.

12.00 – Kraków. Czas okupacji 1939–1945
Oprowadzanie po wystawie stałej będącej opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 IX 1939 r. i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowskiego Krakowa.
Prowadzenie: Wojciech Górny
Rezerwacja: COZ

15.00 – Pomyśl o pseudonimie dla siebie…
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej, prezentującej losy młodego pokolenia, które urodziło się w pierwszych latach istnienia II Rzeczypospolitej, a okres swojej młodości przeżywało w tragicznych czasach okupacji niemieckiej. Ich postawy patriotyczne kształtowane były m.in. przez nauczycieli, wychowawców i rodziców, którzy często z bronią w ręku walczyli o to, by Polska na powrót mogła znaleźć się na mapie Europy.
Prowadzenie: Tomasz Stachów
Rezerwacja: COZ

16.30 – Fotografie KL Plaszow
Wykład poświęcony problematyce badań nad kolekcją około 200 fotografii wykonanych w latach 1943–1944 na terenie obozu pracy i koncentracyjnego KL Plaszow w Krakowie. Czy praca w muzeum może przypominać pracę śledczego? Jak kiedyś zbierano informacje na temat pozyskiwanych kolekcji? Czy zawsze jest możliwe dotarcie do prawdy o eksponacie? Czy zagadka związana z fotografiami obozu KL Plaszow doczeka się wyjaśnienia?
Prowadzenie: Marta Śmietana
Miejsce: sala kinowa, I piętro

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Apteka pod Orłem
Plac Bohaterów Getta 18

Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim (wystawa stała)

11.00, 15.00 – Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim
Oprowadzanie po wystawie stałej poruszającej zagadnienia związane z historią apteki prowadzonej przez Tadeusza Pankiewicza oraz getta krakowskiego – m.in. z życiem codziennym mieszkańców oraz instytucjami działającymi na jego terenie.
Prowadzenie: Katarzyna Kocik, Bartosz Heksel
Rezerwacja: COZ

13.00 – Ludzie z apteki „Pod Orłem”
Spacer edukacyjny po terenie dawnego getta, mający na celu przybliżenie historii jego mieszkańców, których wojenne losy powiązane zostały z działającą tutaj apteką „Pod Orłem”. Podczas spaceru zaprezentowane zostaną dzieje wybranych osób oraz miejsca, w których żyli i pracowali.
Prowadzenie: Katarzyna Kocik
Miejsce zbiórki: Apteka pod Orłem
Rezerwacja: COZ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ulica Pomorska
ul. Pomorska 2

Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 (wystawa stała)

11.00, 15.30 – Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956
Zwiedzanie wystawie stałej prezentującej dzieje Domu Śląskiego przy ul. Pomorskiej, a także losy krakowian – ofiar terroru dwóch systemów totalitarnych: nazistowskiego i komunistycznego.
Rezerwacja: http://www.bilety.mhk.pl

12.00 – Ku pamięci. Co powinniśmy wiedzieć o Armii Krajowej w Krakowie?
AK stała się fundamentem tajnego państwa i jego symbolem. Była zakonspirowaną siłą zbrojną działającą na obszarze państwa polskiego w granicach sprzed 1 IX 1939 r. znajdującego się pod okupacją niemiecką i sowiecką oraz poza tymi granicami. Była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną z działających w tamtym czasie w Europie.
Prowadzenie: Piotr Szmigielski (autor pracy Pododcinek IIB/Żelbet” – rodowód, działalność i struktury jednostki Armii Krajowej w obrębie Obwodu Kraków-Miasto Inspektoratu Krakowskiego)

14.00– Willa Palace w Zakopanem i jej związki z Pomorską w czasie okupacji niemieckiej
W okresie okupacji niemieckiej w Hotelu Palace przy ulicy Chałubińskiego 7 w Zakopanem mieściła się siedziba Gestapo. Ze względu na okrutne tortury stosowane w czasie przesłuchań miejsce to zostało nazwane Katownią Podhala. Jej więzi z komendą Gestapo przy ul. Pomorskiej były bardzo silne.
Prowadzenie: Zbigniew Sikora (autor książki Krwawy ślad. Nieznani Bohaterowie Podhala)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stara Synagoga
ul. Szeroka 24

Dzieje i kultura Żydów krakowskich (wystawa stała)
Ostoja tradycji (wystawa czasowa)

11.15 – Błazen purymowy
Projekcja filmu fabularnego (reżyseria: Józef Green, Jan Nowina-Przybylski; rok. prod.: 1937; czas: 90 minut) zaliczającego się do nurtu filmów muzycznych, eksponujących autentyczny folklor, śpiew i taniec. Przedstawia codzienność żydowskiej familii, w której smutki przeplatały się z radościami, małe dramaty kończyły się wielkimi niespodziankami losu, a wszystko poddane było odwiecznemu, tradycyjnemu rytmowi religijnych nakazów i obrzędów.
Przedmowa do filmu: Roman Włodek (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, filmoznawca)

13.15 – Z Persji na Kazimierz. Żydowskie święto Purim
Wykład przybliżający: genezę żydowskiego święta Purim oraz przedstawień teatralnych obrazujących treść Księgi Estery i inne zwyczaje charakterystyczne dla tego „żydowskiego karnawału”. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z fragmentem hebrajskiego tekstu Księgi Estery, piosenkami Purim, a także osobiście zagłuszyć złe imiona Hamana i jego dziesięciu synów.
Prowadzenie: Anna Jodłowiec-Dziedzic

14.00–17.00 – Od świątyni do synagogi
Rodzinne układanie puzzli – fotografii przedstawiających wnętrze Starej Synagogi z lat 30. XX wieku oraz Drugą Świątynię Jerozolimską. Zabawie towarzyszył będzie komentarz pracownika muzeum, który opowie o wydarzeniach zilustrowanych na poszczególnych fotografiach.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dom Zwierzyniecki
ul. Królowej Jadwigi 41

Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty (wystawa stała)
Krakowski Hejnał Wolności: Kopiec pamięci (wystawa czasowa)

11.00 – Kopiec pamięci
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej dotyczącej historii kopca Józefa Piłsudskiego. Ta niezwykła budowla, wpisująca się swą formą w specyficzną tradycję Krakowa, była hołdem złożonym Marszałkowi jako niekwestowanemu wskrzesicielowi Niepodległej. Miała być symbolem budzącym dumę wśród następnych pokoleń z odzyskanej niepodległości, wskazywać na ofiarność, trud i odwagę tak potrzebnych w czasie walki o wolny kraj, ale niezbędnych także w jego budowie.
Prowadzenie: Justyna Kutrzeba

13.00 – Projektujemy Kopiec Stulecia Niepodległości
Ważne wydarzenia wymagają upamiętnienia! Odzyskanie niepodległości nasi dziadkowie uczcili usypaniem kopca na Sowińcu. W stulecie tamtych wydarzeń my również spróbujemy zaprojektować kopiec i jego otoczenie jako pamiątkę obchodów stulecia odzyskania Niepodległości. Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 10–13 lat.
Prowadzenie: Maria Lempart

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzieje Nowej Huty
os. Słoneczne 16

Osiedleni. Teatralne (wystawa czasowa)

15.00 – Osiedleni. Teatralne
Oprowadzanie po wystawie czasowej przedstawiającej dziedzictwo historyczne Nowej Huty. To również sentymentalna opowieść o wzajemnych relacjach sąsiedzkich, poczuciu przynależności do społeczności osiedlowej, jak i samego miejsca – Osiedla Teatralnego. Wystawa Osiedleni. Teatralne ma charakter partycypacyjny. Prezentowane są na niej nie tylko materiały o charakterze historyczno-archiwalnym, lecz także osobiste informacje o osiedlu przekazane przez jego mieszkańców i osoby związane z tym miejscem przez swoją pracę. Eksponowane pamiątki i zdjęcia pokazują życie osiedla, dokumenty obrazują pierwsze lata jego istnienia: jak ono powstawało, zmieniało się i jak… zmienia się nadal.
Prowadzenie: Piotr Kapusta

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Muzeum Podgórza
ul. Limanowskiego 51

Miasto pod Kopcem Kraka (wystawa stała)
Krakowski Hejnał Wolności: Wolność przyszła z Podgórza (wystawa czasowa)

11.00 – Wolność przyszła z Podgórza
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej poświęconej m.in. okolicznościom przeprowadzenia przewrotu, który zakończył się odebraniem władzy przez Polaków Austriakom, przejęciem magazynów i ważnych obiektów wojskowych, w tym lotniska w Rakowicach. To właśnie ze zlokalizowanych w Podgórzu austriackich koszar wyruszyły polskie oddziały wyzwalające Kraków.
Prowadzenie: Janusz Tadeusz Nowak
Rezerwacja: COZ

13.00, 15.00 – zwiedzanie wystawy stałej Miasto pod kopcem Kraka z przewodnikiem
Rezerwacja: http://www.bilety.mhk.pl

* Podczas indywidualnego zwiedzania wystawy stałej, zachęcamy do korzystania z audioprzewodnika ze ścieżkami w języku polskim, angielskim, Polskim Języku Migowym oraz audiodeskrypcją dla osób z dysfunkcją wzroku.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Thesaurus Cracoviensis
ul. Księcia Józefa 337

Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów to nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie. Udostępnienie zbiorów możliwe jest dzięki specjalnie zaprojektowanym, w dużej części przeszklonym meblom magazynowym oraz niestandardowo zaprojektowanym wnętrzom. Poszczególnym magazynom nadano nazwy, które nie tylko informują, ale przede wszystkim nadają magazynom muzealny klimat.
Uwaga! Oddział Thesaurus Cracoviensis można zwiedzać jedynie z przewodnikiem.

10.00, 11.00, 13.15, 14.30 – zwiedzanie magazynu zbiorów z przewodnikiem
Rezerwacja: http://www.bilety.mhk.pl

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dom pod Krzyżem
Ul. Szpitalna 21

Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci (wystawa czasowa)

12.00, 15.30 – Pan wiecznie młody
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej poświęconej życiu i twórczości Lucjana Rydla. Poszczególne elementy ekspozycji dotyczą jego dzieciństwa, czasów szkolnych i młodości; pracy w teatrze i dla teatru; wydarzenia, jakim był ślub z prostą, wiejską dziewczyną Jadwigą Mikołajczykówną oraz pracy i działalności już po przeprowadzce na wieś. Wystawa została zaaranżowana tak, aby przybliżyć atmosferę Krakowa przełomu XIX i XX wieku.
Prowadzenie: dr Agnieszka Kowalska
Rezerwacja: COZ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ostatni zwiedzający będą wpuszczani 30 minut przed zamknięciem.
Wstęp na wystawy i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.
Przez cały dzień we wszystkich oddziałach Muzeum będzie można nabyć wydawnictwa MHK z rabatem 20%.

Szczegółowe informacje i rezerwacje:
Centrum Obsługi Zwiedzających (COZ)
poniedziałek–niedziela 10.00–19.00
tel. 12 426 50 60, info@mhk.pl
http://www.mhk.pl
facebook.com/MuzeumKrakowa

WSTĘP WOLNY

Uruchomienie rezerwacji biletów nastąpi 6 listopada 2018

Źródło: strona internetowa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Dzień Otwartych Drzwi.JPG
Dzień Otwartych Drzwi.JPG (35.23 KiB) Przejrzano 3199 razy



Impreza ma charakter edukacyjny i rodzinny, jej celem jest przybliżenie historii naszego miasta i jego dziedzictwa kulturowego przez ukazanie różnorodnych zasobów muzealnych, szczególnie tych, które zazwyczaj są niedostępne dla zwiedzających. Oprócz stałych i czasowych ekspozycji, muzea przygotowują dodatkowe atrakcje dla dzieci i młodzieży. Są to m.in.: wykłady, warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie wystaw muzealnych z przewodnikami.

Przez cały dzień można samodzielnie zwiedzać wystawy stałe i czasowe w oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Uwaga! Wyjątek stanowi oddział Thesaurus Cracoviensis, gdzie wstęp możliwy jest jedynie z przewodnikiem. Ostatni zwiedzający będą wpuszczani 30 minut przed zamknięciem. Wstęp na wystawy i imprezy towarzyszące jest bezpłatny. Przez cały dzień we wszystkich oddziałach Muzeum będzie można nabyć wydawnictwa MHK z rabatem 20%.

krakow.pl

Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam i zachęcam do wizyty w Krakowie. Pamiętajcie o rezerwacjach!
Niestety, ja mam w tym dniu dyżur w pracy.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Forumowe Spotkania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości