Olkusz - zakładowa wieża ciśneń

Olkusz - zakładowa wieża ciśneń

Postautor: Karolina Kot » piątek 28 paź 2016, 10:36

W Olkuszu, przy ulicy Partyzantów, nieopodal torów kolejowych, znajduje się zakładowa wieża ciśnień Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych. Posiada ona betonowy, oksagonalny zbiornik na wodę wsparty na ciekawej, ażurowej konstrukcji.

Zdjęcia wykonałam w październiku 2016 roku.
Wieża ciśnień (1).JPG
Wieża ciśnień (1).JPG (48.98 KiB) Przejrzano 1009 razy
Wieża ciśnień (2).JPG
Wieża ciśnień (2).JPG (32.92 KiB) Przejrzano 1009 razy
Wieża ciśnień (3).JPG
Wieża ciśnień (3).JPG (28.33 KiB) Przejrzano 1009 razy
Wieża ciśnień (4).JPG
Wieża ciśnień (4).JPG (58.4 KiB) Przejrzano 1009 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Re: Olkusz - zakładowa wieża ciśneń

Postautor: RUBEX » środa 25 lip 2018, 11:38

Kilka dodatkowych informacji, które udało mi się wyszukać- pierwszy raz wieża ta (nazywana "nową"- czyżby była tam wcześniej inna?) pojawia się na zdjęciach z wywózki Żydów w 1942 roku. W okresie PRL na szczycie wieży stało godło państwowe i wykonano stamtąd wiele pięknych panoram okolicy. Obecnie metalowe elementy są przerdzewiałe, a wieża od dawna posiada zakazy wstępu (grozi zawaleniem).
Ponadto na niektórych zdjęciach widać obiekt przypominający kolejową wieżę ciśnień przy dworcu, po drugiej stronie torów.

EDIT:
Rzeczywiście była tam wcześniej wieża ciśnień, i to nawet niejedna; W miejscu obecnej stała niższa, murowana wieża wodociągowa, natomiast zbiornik przemysłowy znajdował się na wschodnim kominie fabryki (wyburzenie 1977; zbiornik usunięto wcześniej)

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”