Piekary Śląskie - Kozłowa Góra, relikty wieży obserwacyjnej z XIX wieku

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Piekary Śląskie - Kozłowa Góra, relikty wieży obserwacyjnej z XIX wieku

Postautor: Karolina Kot » czwartek 24 wrz 2015, 00:40

Temat ten zainteresuje jedynie ścisłych koneserów reliktów czasów minionych. No bo któż normalny zachwycałby się zarośniętą kupą kamieni?

W Kozłowej Górze, dzisiejszej północnej dzielnicy Piekar Śląskich, będącej pierwotnie odrębną osadą o bardzo ciekawej historii, na szczycie Winnej Góry, istniała w XIX wieku murowana wieża obserwacyjna. Na mapach z przełomu XIX i XX wieku zaznaczono jedynie jej ruiny.
Postanowiłam odszukać pozostałości tej dawno nieistniejącej już konstrukcji.
Pomyślałam sobie - a nóż się uda, wszak w czas ekwinokcjum różne cuda się zdarzają.

Winna Góra okazała się być miejscem niezwykle urokliwym. Porastający ją drzewostan do dziś nosi ślady wybitnie ludzkiej interwencji.
Stałam wśród zielonego kobierca, sięgającej kolan zielonej otchłani, z zachodem słońca przed oczami. Aż mi żal było deptać po tym puszystym dywanie.
Wyobrażacie sobie? Ani jednej ostrężyny, głogu, zaplątanej podstępnie gałęzi, podcinającej nogi - a w dodatku zieloność w momencie zasklepiała za sobą szlak, który sobie utorowałam.

Oczywiście odnalazłam relikty wieży. Dziś to taki niepozorny, zarośnięty stożek z wgłębieniem pośrodku, przypominający wyglądem krater wulkanu albo mąkę przygotowywaną na ciasto, tuż przed wbiciem do niej jajka.
Cegły i kamienie na osypisku potwierdziły lokalizację.
W dodatku znalazłam reper, zaznaczany na mapach. Miejsce się zgadza. :)
Załączniki
Winna Góra.JPG
Winna Góra.JPG (82.23 KiB) Przejrzano 6322 razy
Na starej mapie.jpg
Na starej mapie.jpg (142 KiB) Przejrzano 6322 razy
Mapa 1901.jpg
Mapa 1901.jpg (94.7 KiB) Przejrzano 6322 razy
Relikty murów (1).JPG
Relikty murów (1).JPG (110.3 KiB) Przejrzano 6322 razy
Relikty murów (3).JPG
Relikty murów (3).JPG (106.02 KiB) Przejrzano 6322 razy
Relikty murów (2).JPG
Relikty murów (2).JPG (125.62 KiB) Przejrzano 6322 razy
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (1).JPG
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (1).JPG (117.74 KiB) Przejrzano 6322 razy
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (3).JPG
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (3).JPG (126.93 KiB) Przejrzano 6322 razy
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (2).JPG
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (2).JPG (100.68 KiB) Przejrzano 6322 razy
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (4).JPG
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (4).JPG (106.89 KiB) Przejrzano 6322 razy
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (7).JPG
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (7).JPG (94.29 KiB) Przejrzano 6322 razy
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (6).JPG
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (6).JPG (98.03 KiB) Przejrzano 6322 razy
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (5).JPG
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (5).JPG (111.49 KiB) Przejrzano 6322 razy
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (10).JPG
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (10).JPG (93.54 KiB) Przejrzano 6322 razy
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (9).JPG
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (9).JPG (89.73 KiB) Przejrzano 6322 razy
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (8).JPG
Zniszczone czasem zarysy fundamentów wieży (8).JPG (97.46 KiB) Przejrzano 6322 razy
Reper.JPG
Reper.JPG (101.55 KiB) Przejrzano 6321 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Piekary Śląskie - Kozłowa Góra, relikty wieży obserwacyjnej z XIX wieku

Postautor: Karolina Kot » niedziela 19 lut 2017, 00:39

W zakupionej niedawno książce "Śląskie zamki i pałace Donnersmarcków", autorstwa panów Jarosława Krawczyka i Arkadiusza Kuzio - Podruckiego, znalazłam informację, iż omawiana w wątku wieża nie była przeznaczona wyłącznie do celów obserwacyjnych. Pełniła także rolę wodociągowej wieży ciśnień dla pałacu i folwarku w Kozłowej Górze. Zanim wybudowano wodociąg, wodę do kompleksu zabudowań dostarczano ze znajdującej się w pałacowym parku studni.
Jest ona obecnie zasypana i niewidoczna, ale jej pozostałości z całą pewnością udałoby się odszukać podczas ewentualnych prac archeologicznych.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości