Strona 1 z 1

Ryczów - Jaskinia Straszykowa

: wtorek 02 sty 2018, 11:50
autor: LooLoo6
W Ryczowskich lasach niemalże na granicy województwa śląskiego i małopolskiego dumnie na wzgórzu stoi jaskinia z wielkim wejściem które robi wrażenie.
Zaraz na wejściu znajduje się duży ganek a tuż za nim po lewej stronie swego rodzaju balkonik. Dalej jest duże zwężenie gdzie trzeba się przeczołgać żeby przejść dalej.
Ja doszedłem tylko trochę za zwężenie. Ogólnie przyjemne miejsce, warte odwiedzenia. Według legendy jaskinia ma połączenie z Zamkiem w Ogrodzieńcu. Nieopodal znajduje się zabytkowa kapliczka na drzewie. Według opowiadań i legend nawiedzona, sam znam człowieka który twierdzi że go tam postraszyło. Poniżej dodaję zdjęcia z wypadu, wykonane w 2011r.

Re: Ryczów - Jaskinia Straszykowa

: wtorek 02 sty 2018, 11:51
autor: LooLoo6
Tutaj na oostatnim zdjęciu wspomniana kapliczka:)

Re: Ryczów - Jaskinia Straszykowa

: niedziela 07 sty 2018, 12:35
autor: kusmanek
Jaskinia znana mi bardzo dobrze, w czasach licealnych mieliśmy w tym rejonie organizowane "marsze na orientację". Jaskinia była obowiązkowym pukntem trasy :D
Dodam, że wyjątkowo upodobał sobie to miejsce sieciarz jaskiniowy. Jeśli ktoś boi się pająków, szczerze odradzam zwiedzanie, bo może faktycznie wystraszyć.
Co do legend związanych z tą jaskinią, to słyszałem historię o Żydach ukrywających się w tym miejscu podczas drugiej wojny światowej. Mieli tam zakopywać swoje skarby - złoto i oszczędności. Ile w tym prawdy - nie wiem.
Nieopodal wspomnianej wyżej kapliczki znajduje się domniemany kwaśniowski "kamieny krąg" :D

Re: Ryczów - Jaskinia Straszykowa

: czwartek 11 sty 2018, 14:57
autor: LooLoo6
Mógłbyś napisać coś więcej o tym kręgu? Nie słyszałem o tym;)