Złoty Potok - studnia krasowa przy grodzisku "Osiedle Wały"

Złoty Potok - studnia krasowa przy grodzisku "Osiedle Wały"

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 07 lis 2016, 18:31

Ponad doliną Wiercicy, na terenie rezerwatu "Parkowe" , znajduje się skalny cypel, zbudowany z jurajskich wapieni skalistych, na którym we wczesnym średniowieczu powstała obronna osada, zwana dziś "Osiedlem Wały". Jej pozostałości opisane zostały na naszym Forum w osobnym wątku.
Podczas mojej ostatniej wizyty w tym miejscu dostrzegłam formację krasową, która wcześniej uszła mojej uwadze. W pionowym urwisku, latem stanowiącym atrakcyjny teren dla osób pasjonujących się wspinaczka, zachował się bowiem świetnie czytelny fragment pionowej studni krasowej. Sposób powstawania tego typu form opisałam pokrótce w temacie dotyczącym Studni w Amfiteatrze w Górach Sokolich koło Olsztyna.

Warto rzucić okiem na to powstałe siłami przyrody cudo, podczas wizyty należy jednak pamiętać o tym, iż jest to rezerwat przyrody oraz zachować ostrożność w zbliżaniu się do urwiska.
Załączniki
Studnia krasowa (1).JPG
Studnia krasowa (1).JPG (144.35 KiB) Przejrzano 1403 razy
Studnia krasowa (4).JPG
Studnia krasowa (4).JPG (77.47 KiB) Przejrzano 1403 razy
Studnia krasowa (3).JPG
Studnia krasowa (3).JPG (70.24 KiB) Przejrzano 1403 razy
Studnia krasowa (2).JPG
Studnia krasowa (2).JPG (140.33 KiB) Przejrzano 1403 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Jaskinie”