Ostrężnik - Jaskinia Wierna

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ostrężnik - Jaskinia Wierna

Postautor: Karolina Kot » czwartek 14 maja 2015, 15:56

W pobliżu miejscowości Ostrężnik, położonej w powiecie częstochowskim, w gminie Janów, na wzgórzu zwanym Jelnicą, znajduje się otwór jednej z najciekawszych, ale i najtrudniejszych jaskiń Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, odkrytej w latach siedemdziesiątych XX wieku.
Jaskinia Wierna to połączony ze sobą system korytarzy i salek o częściowo pionowym rozwinięciu.
Jest głęboka na 30 metrów, a jej odgałęzienia łącznie liczą sobie ponad kilometr długości.
Do wnętrza prowadzi wąski, stromo opadający korytarzyk, zabezpieczony drabinkami.

Otwór jaskini jest sztucznie poszerzoną rozpadliną skalną, o szerokości około 0,5 m i długości 1,2m. Po kilku metrach szczelina przechodzi w ciasną studzienkę, która po 2 m wypada 4-metrowym progiem do Sali Wytrwałych. Sala, o wymiarach 15x4 m i wysokości do 4m, powstała w wyniku obrywu pomiędzy dwoma blisko siebie przebiegającymi szczelinami. Dno sali stanowi zawalisko. W części, gdzie zbudowane jest ono z dużych głazów, można między nimi przecisnąć się kilka metrów w głąb. Na stropie i ścianach sali pojawiają się niewielkie formy naciekowe (makarony, stalaktyty, draperie, polewy z mleczka wapiennego). W północnej części sali urywają się dwie szczelinowe studzienki.

Lewa studnia, węższa, sprowadza do Partii Dąbrowskich. Spod studni szczelinowy korytarz, o dnie zasłanym blokami skalnymi i rumoszem, wiedzie do Sali Trójkątnej. Ma ona wymiary 12x3 m i do 2,5 m wysokości, jest pozbawiona nacieków, ma charakter zawaliskowy. Tu ciąg rozdwaja się. W kierunku północno-zachodnim odchodzi 60-metrowy, szczelinowy korytarz, o ścianach wypreparowanych przez stagnującą wodę. Dno tego ciągu zalega namulisko gliniaste. W ścianach widoczne są, licznie występujące, buły krzemienia oraz skamieniałości. Korytarz prowadzi do najdalej na zachód wysuniętej części jaskini – ciasnego ciągu, nazwanego Incydentem Zachodnim. Z Sali Trójkątnej w kierunku północnym prowadzi wysoki korytarz, którego dno miejscami pokryte jest pięknymi, śnieżnobiałymi polami ryżowymi i niewielkimi nieckami z wodą. Korytarz ten po około 25 m, przez wąski i niski przełaz, wpada do poprzecznej, wysokiej szczeliny o ścianach pokrytych wspaniale wykształconymi naciekami grzybkowymi oraz efektownymi polewami. W kierunku zachodnim szczelina ta spiętrza się 4-metrowym progiem, wprowadzającym w przypowierzchniowe zawalisko. Widoczne tu są korzenie drzew. W kierunku wschodnim szczelina doprowadza do Sali z Wantą. Sala ta jest wydłużona, z dużym blokiem skalnym pośrodku, o pięknym, wypłaszczonym przez przepływ wody stropie, zdobnym największym w jaskini nagromadzeniem niezbyt długich makaronów. Leży ona na osiowym pęknięciu Jaskini Wiernej. W kierunku północnym odchodzi od sali kilkunastometrowej długości ciasnawa szczelina - Zaułek Północny. Z Sali z Wantą w dół i w kierunku południowym odchodzi dolne piętro, które przez zawalisko przedostaje się do Niskiej Sali. Sala o powierzchni 12x8m, utworzona w wyniku obrywu na warstwie ławicowej, w zasadniczej części jest niska (średnia wysokość 1m), o stropie z najładniejszymi w jaskini gniazdami stalaktytów. W zachodniej części przebiega przez nią szczelinowy komin o wysokości do 12 m. Niska Sala leży w centralnej części jaskini i jest jakby zwornikiem labiryntowego układu korytarzy. Można do niej także dotrzeć szczelinowym korytarzem, zaczynającym się pod Studnią Triumfu, a następnie jednym z trzech niskich przełazów w kierunku wschodnim. Z Niskiej Sali rozciągają się w stronę wschodnią najładniejsze naciekowo rejony jaskini - Korytarz Naciekowy oraz Partie Jurajskiego Klubu Jaskiniowego. Partie J.K.J. rozwijają się głównie w kierunku północnym. W nich leży najniższy dotychczas osiągnięty punkt jaskini – 30 m.

Z Niskiej Sali w kierunku południowym przechodzimy do Sali Rysia. Ma ona wymiary 20 x 4 m. Znaleziony w niej został kompletny szkielet rysia, zalany naciekiem. Największą ozdobą są okazałe stalagmity, sięgające 30 cm wysokości i tworzące efektowny rząd. Za Salą Rysia rozciągają się szczelinowe korytarze , które niejednokrotnie krzyżując się między sobą rozciągają się jeszcze na ok. 70 m ku S i docierają aż pod powierzchnię, o czym świadczą występujące tu brody i korzenie drzew. Partie te są stosunkowo ciasne (Labiryncik, Przepierzenie), jedynie Korytarz Południowy jest obszerniejszy, o ścianach pokrytych polewą naciekową.

Opis jaskini za stroną jaskiniejury.pl

Jaskinia zabezpieczona jest metalowym włazem i otwierana jedynie kilka razy w roku.
We wnętrzu czasami odprawiane są msze święte.

Moje zdjęcia powstały w kwietniu 2012 roku, podczas VI Biwaku Pod Wiercicą.
Załączniki
Otwór wejściowy.jpg
Otwór wejściowy.jpg (83.89 KiB) Przejrzano 5930 razy
Korytarz tuż za otworem.jpg
Korytarz tuż za otworem.jpg (59.71 KiB) Przejrzano 5930 razy
Klapa zamykająca wejście i drabinka wiodąca w dół.jpg
Klapa zamykająca wejście i drabinka wiodąca w dół.jpg (58.19 KiB) Przejrzano 5930 razy
W ciemności.jpg
W ciemności.jpg (18.03 KiB) Przejrzano 5930 razy
Szata naciekowa.jpg
Szata naciekowa.jpg (61.19 KiB) Przejrzano 5930 razy
Szata naciekowa (1).jpg
Szata naciekowa (1).jpg (83.31 KiB) Przejrzano 5930 razy
Szata naciekowa (3).jpg
Szata naciekowa (3).jpg (59.06 KiB) Przejrzano 5930 razy
Szata naciekowa (2).jpg
Szata naciekowa (2).jpg (53.38 KiB) Przejrzano 5930 razy
Szata naciekowa (4).jpg
Szata naciekowa (4).jpg (61.67 KiB) Przejrzano 5930 razy
Studnia Tryumfu i prawy glan szkieletka.jpg
Studnia Tryumfu i prawy glan szkieletka.jpg (71.4 KiB) Przejrzano 5930 razy
Poród kleszczowy.jpg
Poród kleszczowy.jpg (43.14 KiB) Przejrzano 5930 razy
Nie ma to jak miłe towarzystwo w ciasnym korytarzu.jpg
Nie ma to jak miłe towarzystwo w ciasnym korytarzu.jpg (42.09 KiB) Przejrzano 5930 razy
Nerwowe oczekiwanie na swoją kolej - Sala Wytrwałych.jpg
Nerwowe oczekiwanie na swoją kolej - Sala Wytrwałych.jpg (36.56 KiB) Przejrzano 5930 razy
Conan w trakcie nierównej walki.jpg
Conan w trakcie nierównej walki.jpg (72.18 KiB) Przejrzano 5930 razy
UDAŁO SIĘ!!!.jpg
UDAŁO SIĘ!!!.jpg (72.21 KiB) Przejrzano 5930 razy
Plan jaskini 1D przed akcją.JPG
Plan jaskini 1D przed akcją.JPG (54.37 KiB) Przejrzano 5930 razy
Plan jaskini w trakcie akcji.jpg
Plan jaskini w trakcie akcji.jpg (46.8 KiB) Przejrzano 5930 razy
Plan jaskini po akcji.jpg
Plan jaskini po akcji.jpg (61.86 KiB) Przejrzano 5930 razy
Przekrój pionowy.JPG
Przekrój pionowy.JPG (38 KiB) Przejrzano 5930 razy
Wierna to bardzo czysta jaskinia.JPG
Wierna to bardzo czysta jaskinia.JPG (119.34 KiB) Przejrzano 5930 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości