Stary Kiełbów - grodzisko

Posty: 27833
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Stary Kiełbów - grodzisko

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 23 paź 2017, 23:10

Stary Kiełbów to wieś znajdująca się w powiecie białobrzeskim, w gminie Stara Błotnica. Na południowy wschód od jej zabudowań, śród podmokłych łąk, rozciągających się nad rzeczką Tymianką, znajdują się bardzo ładnie zachowane pozostałości średniowiecznego grodziska stożkowatego, datowanego na podstawie badań archeologicznych na XIII - XIV wiek. Obiekt odkryty przez radomskiego archeologa - amatora, Henryka Sznuro, przedstawia sobą nadal czytelny w terenie, wysoki na około 4 metry kopiec, na którym wznosiła się niegdyś wieża mieszkalno - obronna.
Wokół majdanu obejrzeć można nadal wypełnione wodą relikty fosy.

Ten wdzięczny dla oka zabytek był wielokrotnie przedmiotem badań archeologicznych. Wykopaliskami w roku 1965 kierował Zygmunt Pyzik, a późniejsze badania weryfikacyjne z lat 1978-1979 nadzorował G. Kotkowski.
W wyniku badań ustalono, że kiełbowskie założenie było trójfazowe. Pozostałości pierwszego poziomu osadniczego wyróżniono pod wałami, jedynie dzięki odwiertom. Nie znamy zatem datowania tej fazy ani formy i rozplanowania gródka. Po pożarze około połowy XIII wieku wzniesiono gród na sztucznym otoczonym fosą nasypie. Na początku XIV wieku. miał miejsce kolejny pożar, po którym gród ponownie odbudowano. Jego powierzchnia była wówczas mniejsza. Na szczycie znajdował się drewniany, prostokątny budynek wieżowy o wym. 6 x 11,5 metra. Wg Zygmunta Pyzika miał on zapewne przyziemie i dwie kondygnacje naziemne, jest to jednak jedynie hipoteza. W przyziemiu znaleziono pozostałości pieca/paleniska i dużą ilość fragmentów naczyń ceramicznych. O istnieniu drugiej kondygnacji świadczyć miała pozostałość drewnianego słupa w glinie na granicy zagłębienia oraz duża ilość polepy pokrywającej niegdyś ściany budynku. Gród w tej formie funkcjonował do połowy XIV wieku W trakcie badań archeologicznych na grodzisku znaleziono elementy uzbrojenia - ostrogi, bełty od kuszy. Może to świadczyć o strażniczej roli gródka usytuowanego na szlaku handlowym łączącym w XIV wieku Radom z Mazowszem.

Źródło: zabytek.pl

Bardzo ciekawe opracowanie w formie dokumentu PDF można znaleźć pod tym linkiem: Zygmunt Włodzimierz Pyzik, "Grodzisko stożkowate w Kiełbowie Starym, pow. Białobrzegi"
Zdjęcia wykonałam w październiku 2017 roku. Straszna szkoda, że nie miałam ze sobą latającego bzyczka, ten by dopiero piękne fotografie zrobił.
Lokalizacja
Załączniki
Grodzisko (1).JPG
Grodzisko (1).JPG (37.43 KiB) Przejrzano 4224 razy
Grodzisko (7).JPG
Grodzisko (7).JPG (15.31 KiB) Przejrzano 4224 razy
Grodzisko (5).JPG
Grodzisko (5).JPG (25.21 KiB) Przejrzano 4224 razy
Grodzisko (4).JPG
Grodzisko (4).JPG (77.63 KiB) Przejrzano 4224 razy
Grodzisko (3).JPG
Grodzisko (3).JPG (59.11 KiB) Przejrzano 4224 razy
Grodzisko (2).JPG
Grodzisko (2).JPG (59.61 KiB) Przejrzano 4224 razy
Grodzisko (6).JPG
Grodzisko (6).JPG (57.56 KiB) Przejrzano 4224 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo mazowieckie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości