Rosiejów - kurhany

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Rosiejów - kurhany

Postautor: Karolina Kot » piątek 15 wrz 2017, 18:37

Zabytki, które chciałabym omówić w tym wątku są bardzo ciekawe, tylko zdjęcia ilustracyjne mam takie trochę ni to pies, ni wydra. Rzadko mi się zdarza nie podchodzić bezpośrednio do omawianego obiektu, tym razem tak się jednak stało, bo na otaczających zabytki polach trwały prace rolnicze, a nie chciałam nikomu w nich przeszkadzać.
Może los da kiedyś ponownie zawitać w te strony i powtórzyć ujęcia?

Na północ od zabudowań wsi Rosiejów, położonej w powiecie kazimierskim, w gminie Skalbmierz, na wysoczyźnie, wśród łąk i pól uprawnych, znajdują się dwa mocno zniwelowane i rozorane kurhany prehistoryczne.
Przeprowadzone w latach 20. XX wieku badania archeologiczne potwierdziły, iż obiekty te zostały usypane w epoce brązu, około 3500 lat temu, przez ludność tzw. kultury trzcinieckiej. O tym, że okolica ta była w tamtym okresie licznie zamieszkiwana świadczą także luźne znaleziska ceramiki, kamiennych siekierek i toporków, na które natrafiano na pobliskich polach.

Zdjęcia wykonałam w sierpniu 2017 roku i zdecydowanie wymagają one powtórzenia, zwłaszcza, że sterując latającym Chronosem odniosłam nieodparte wrażenie, że kurhanów w tym miejscu mogło być pierwotnie więcej. :shock: (?)
Lokalizacja
Załączniki
Kurhany (1).JPG
Kurhany (1).JPG (69.14 KiB) Przejrzano 4554 razy
Kurhany (1)..jpg
Kurhany (1)..jpg (136.1 KiB) Przejrzano 4554 razy
Kurhany (2).JPG
Kurhany (2).JPG (44.26 KiB) Przejrzano 4554 razy
Kurhany (3).JPG
Kurhany (3).JPG (72.44 KiB) Przejrzano 4554 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo świętokrzyskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości