Soboszów - rozorany kurhan

Posty: 27963
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Soboszów - rozorany kurhan

Postautor: Karolina Kot » niedziela 07 maja 2017, 08:56

Od chwili, kiedy jadąc drogą wojewódzką numer 776, pomiędzy miejscowościami Będziaki, a Soboszowem (powiat Kazimierza Wielka, gmina Czarnocin) dostrzegłam starą wieżę triangulacyjną, ustawioną na mocno okrojonym kopcu, miejsce to nie dawało mi spokoju.
Intuicyjnie wyczuwałam, że na tym wzniesieniu mieściło się niegdyś coś niezwykłego, podejrzewałam, że skromny kopczyk w przeszłości był znacznie większy i tak naprawdę stanowi relikt zniszczonego w wyniku działalności rolniczej kurhanu z epoki brązu.
Nie omieszkałam zatrzymać samochodu i przyjrzeć się temu wszystkiemu z bliska.

Ostatecznie okazało się, że rzeczywiście miałam nosa: kopczyk z wieżą triangulacyjną jest udokumentowanym stanowiskiem archeologicznym.
Znalazłam go na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Przejeżdżając w pobliżu warto rzucić okiem na to miejsce, chociażby z okna samochodu.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w maju 2017 roku.
Załączniki
Zniszczony kurhan (4).JPG
Zniszczony kurhan (4).JPG (48.82 KiB) Przejrzano 4357 razy
Zniszczony kurhan (3).JPG
Zniszczony kurhan (3).JPG (36.37 KiB) Przejrzano 4357 razy
Zniszczony kurhan (2).JPG
Zniszczony kurhan (2).JPG (53.03 KiB) Przejrzano 4357 razy
Zniszczony kurhan (1).JPG
Zniszczony kurhan (1).JPG (70.22 KiB) Przejrzano 4357 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo świętokrzyskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości