Strona 1 z 1

Kolosy - kurhan

: piątek 05 maja 2017, 16:44
autor: Karolina Kot
W miejscowości Kolosy, położonej w powiecie kazimierskim, w gminie Czarnocin i znanej przede wszystkim z powodu zachowanego do dziś budynku dawnego zboru ariańskiego, na wschód od zabudowań wsi, wśród pól, na szczycie wzniesienia, znajduje się dobrze czytelny, prehistoryczny kurhan.
Widać go z daleka, gdyż góruje ponad okolicą.
Obiekt ten to nic innego, jak kurhan grobowy, datowany na epokę brązu. Na jego szczycie w czasach nowożytnych postawiono kolumnę zwieńczoną figurą Chrystusa Frasobliwego.

W pobliżu znajdował się jeszcze jeden kopiec o podobnej chronologii i przeznaczeniu, dziś już niestety zniwelowany w trakcie orki.
Podczas przeprowadzonych prac archeologicznych w tym drugim obiekcie odkryto tzw. grób szybowy.
Jak podaje Wikipedia:
Pionowy korytarz o długości około 1,5 m prowadził do wydrążonej pod ziemią obszernej niszy, w której złożony był zmarły, wyposażony między innymi w piękny topór z serpentynu.
Grób ten pochodzi z około 1500 roku przed naszą erą. Znaleziony toporek można oglądać w Muzeum Narodowym w Kielcach.


Zdjęcia wykonałam w maju 2017 roku.
Lokalizacja

Re: Kolosy - kurhan

: piątek 05 maja 2017, 22:18
autor: Franek D.
Prawdopodobnie w pokazanym na zdjęciach kurhanie znajduje się również (zasypany) pionowy szybik - głębszy od odnalezionego w sąsiednim kopcu. Kurhan ma 2 m wysokości oraz 12 m średnicy. Ceglana kolumna z Chrystusem (wyższa od kurhanu) musiała zostać posadowiona na odpowiednio zagłębionym fundamencie. Ciekawe od jak dawna stoi ? (na kolumnie umieszczono tablicę z wyrytą datą 1999 i napisem "Jezus").
Poświęcone miejsce z piękną rzeźbą Chrystusa Frasobliwego (wykonaną z wapienia pińczowskiego) zmieniło swoje pierwotne znaczenie (moim zdaniem pogański kurhan powinien tu dominować - jest niezwykle ważnym obiektem z epoki brązu, z tzw. kultury trzcinieckiej).