Sprowa - kurhany w Czarnym Lesie

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Sprowa - kurhany w Czarnym Lesie

Postautor: kusmanek » środa 04 mar 2015, 18:44

Wszystko zaczęło się od jednej wiadomości:
Conan pisze:Co sądzisz o tym miejscu?
Kurhany?

Obrazek
Po zobaczeniu powyższego obrazka moja odpowiedź była tylko twierdząca, coś takiego nie mogło powstać naturalnie.
Conan pisze:Prawda, trza się kiedyś tam udać :)


Niestety późniejsze zdarzenia mocno skomplikowały sprawę, jednak pewnej wiosennej niedzieli udało się te plany poniekąd ziścić. Conan był z nami duchem.

Trafienie w to miejsce byłoby mocno utrudnione, gdyby nie zdobycze współczesnej techniki. Ze współrzędnymi kopców w GPS, wystarczyło tylko przedrzeć się przez wstający ze snu zimowego las. Po dość męczącym marszu, z twarzami smaganymi co chwila gałęziami dzikiego bzu, stanęliśmy tuż przed pierwszym z kopców:
Obrazek
Obrazek
Niestety na zdjęciach średnio widać zarys kurhanów, w terenie jednak wyróżniają się znakomicie.
Udało Nam się odszukać wszystkie cztery kopce.
Obrazek
Wszystkie są niemal jednakowej wielkości, odstępy między nimi również są miarowe. Wysokość około 1,5 metra, średnica ok. 15m. Na każdym z kurhanów znaleźć można regularne ślady po wykopach (zapewne sondażowych).
Obrazek
W jednym nawet zadomowił się lis-archeolog:
Obrazek
Najbardziej południowy kopiec nieco różnił się od pozostałych. Na jego szczycie zauważyliśmy wyraźny "krater" (widać go na obrazku z LIDARa):
Obrazek
Obrazek
Do tej pory nie udało mi się dotrzeć do żadnego opracowania źródłowego, które opisywałoby to miejsce. Zapewne jest to więc świeży obiekt, stąd bezpośredniej lokalizacji nie podaję.
Born to make history

Posty: 77
Rejestracja: piątek 20 lut 2015, 08:14

Re: Kurhany w Czarnym Lesie, Sprowa, gm. Słupia Jędrzejowska (woj. Świętokrzyskie).

Postautor: Klimek » środa 04 mar 2015, 20:57

Kiedyś czytałem, ze charakterystyczne dla kurhanów jest zagłębienie terenu wokół, i to chyba widać na tym szarym obrazku :)


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo świętokrzyskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości