Złota - cmentarzysko i osada neolityczna

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Złota - cmentarzysko i osada neolityczna

Postautor: Karolina Kot » niedziela 09 wrz 2018, 23:05

W miejscowości Złota, położonej w powiecie sandomierskim, w gminie Samborzec, przy starym trakcie łączącym Kraków z Sandomierzem (czyli dzisiejsza droga krajowa nr 79), na naturalnie obronnym wzniesieniu, położonym w widłach Koprzywianki i zakolu rzeczki Polanówki, znajdują się dwa stanowiska archeologiczne, znane w literaturze fachowej jako "Grodzisko I" i "Grodzisko II". Na terenie obiektu mieściła się w pradziejach się osada obronna i bardzo ciekawe cmentarzysko ludności należącej do lokalnie występującej grupy, zwanej "kulturą złocką", datowanej na neolit (przełom IV/III tysiąclecia p.n.e).
Badania w Złotej prowadzono jeszcze w okresie międzywojennym (kierował nimi Włodzimierz Antoniewicz, a potem Józef Żurawski), kontynuowano je w latach 50. XX wieku i tak naprawdę z przerwami są prowadzone do dziś. Odkryte w tym miejscu pochówki szkieletowe miały formę tzw. grobów niszowych.

O omawianym tu stanowisku archeologicznym, znanym pod nazwą "Grodzisko I" wiedziałam już znacznie wcześniej, świadomie zaparkowaliśmy więc auto przy drodze i pozwoliliśmy sobie zlustrować całość z lotu ptaka, przy użyciu drona imieniem Huginn.
Na bliższy rekonesans obiektu, jak również na zwiedzenie miejsca zwanego "Nad Wawrem" oraz owianego legendami kopca Kwacała nie starczyło nam tym razem czasu.
Zresztą - wstyd przyznać - przejeżdżając przez gminę Samborzec musiałam mieć całkowite zaćmienie umysłowe, bo dopiero po dłuższym czasie prawidłowo zderzyły mi się ze sobą kuleczki, łączące nazwę miejscowości Złota z doskonale mi znaną z muzealnych gablot ceramiką kultury złockiej, ozdobionej charakterystycznym wzorkiem odciśniętego w mokrej glinie sznurka. Ceramiki, którą sama swego czasu starałam się odtworzyć, lepiąc repliki naczyń z gliny we własnym domu, z pewnymi sukcesami zresztą.

Zdjęcia pochodzą z lipca 2018 roku.
Lokalizacja
Widok w zakładce LIDAR Geoportalu
Załączniki
Grodzisko I (1).JPG
Grodzisko I (1).JPG (130.24 KiB) Przejrzano 4184 razy
Grodzisko I (2).JPG
Grodzisko I (2).JPG (129.3 KiB) Przejrzano 4184 razy
Grodzisko I (3).JPG
Grodzisko I (3).JPG (250.01 KiB) Przejrzano 4183 razy
Moje próby z gliną.jpg
Z odciskiem sznurka, ale bez stempelków. Ucho urwało się jeszcze podczas suszenia.
Moje próby z gliną.jpg (81.21 KiB) Przejrzano 4183 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo świętokrzyskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość