Będzin - spektakl „Pamięć Rutki”

Forum na każdy temat (ale bez przesady) :-)
Posty: 15370
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Będzin - spektakl „Pamięć Rutki”

Postautor: Karolina Kot » sobota 30 wrz 2017, 19:55

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana wzbogacił swój repertuar o bardzo ciekawą propozycję.
Prapremiera już jutro. Zapraszamy!

„Pamięć Rutki” to spektakl inspirowany prawdziwą historią nastoletniej mieszkanki Będzina Rutki Laskier. Zapraszamy w podróż rozpoczynającą się tu i teraz. Teatralny wehikuł przenosi nas do 1943 roku, a potem do świata nastolatków żyjących w stanie zagrożenia.

Jak wyglądała rzeczywistość oczami czternastolatki? Jakie były jej marzenia? Jakie emocje towarzyszyły każdego dnia?

Dynamiczny, oparty na wyraźnym rymie spektakl Justyny Łagowskiej jest grą obrazów, słów, sensów, grą historii z teraźniejszością.

Autor: Michał Kmiecik
Reżyseria i scenografia: Justyna Łagowska
Asystentka reżysera: Sara Lech
Choreografia: Milena Czarnik
Kostiumy: Katarzyna Jeznach
Muzyka: Dawid Sulej Rudnicki
Projekcje wideo: Bartosz Zapart
Pedagog teatru: Agnieszka Szymańska
Występują: Karolina Gorzkowska (aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora),
Sara Lech, Karol Gaj, Michał Woźniak, Wojciech Żak

Prapremiera: 1 października 2017 roku
Kolejne spektakle: 20 października, 22 i 23 listopada

Przedstawienie dla widzów od 14 roku życia

Spektakl został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło
Załączniki
Pamięć Rutki (1).JPG
Pamięć Rutki (1).JPG (71.39 KiB) Przejrzano 1308 razy
Pamięć Rutki (3).JPG
Pamięć Rutki (3).JPG (46.23 KiB) Przejrzano 1308 razy
Pamięć Rutki (2).JPG
Pamięć Rutki (2).JPG (70.16 KiB) Przejrzano 1308 razy
Pamięć Rutki (4).JPG
Pamięć Rutki (4).JPG (67.57 KiB) Przejrzano 1308 razy
Pamięć Rutki (5).JPG
Pamięć Rutki (5).JPG (59.36 KiB) Przejrzano 1308 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Posty: 15370
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Będzin - spektakl „Pamięć Rutki”

Postautor: Karolina Kot » wtorek 03 paź 2017, 07:43

I już jesteśmy po premierze spektaklu.

"Rutka" w Teatrze Dzieci Zagłębia woła: Bądźcie odważni i walczcie


"Pamięć Rutki" w reżyserii Justyny Łagowskiej to spektakl o młodych i dla młodych. Wojenna rzeczywistość przeplata się w nim ze scenami z przyszłości, tworząc postmodernistyczny obraz o życiu, jego celu i naszych wyborach.

Znudzona młodzież siedzi na wiadukcie i pluje na przejeżdżające pod nim samochody. Nastolatka z grymasem znosi zaloty zakochanego w niej chłopaka. Młoda buntowniczka krzyczy, że jest wkurzona na Polskę. Maszerują narodowcy, dziewczyny plotkują o chłopcach, aktorzy nakłaniają koleżankę do zagrania ważnej roli. Takie właśnie, pozornie nieprzystające do siebie obrazy składają się na spektakl „Pamięć Rutki”, którego premiera odbyła się w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Niewiele Rutki w spektaklu

Nie ma tu linearnie opowiedzianej historii. Jest ciąg scen, które łączy postać czarnowłosej dziewczyny. To Rutka Laskier, Żydówka z Będzina, która zginęła w obozie koncentracyjnym w 1943 roku w wieku 14 lat. Jej historię i odnaleziony po 63 latach pamiętnik, który pisała na kilka miesięcy przed śmiercią, znają ci, którzy mieszkają w Zagłębiu i na Śląsku, czytają gazety, interesują się przeszłością i żydowską kulturą. Choć pewnie wielu jej jeszcze nie zna, więc spektakl ma być zachętą, by po pamiętnik Rutki sięgnąć i zapoznać się z jego treścią. Nie poznamy jej bowiem z przedstawienia, bo ze sceny pada zaledwie kilka zdań napisanych przez Rutkę – o własnym wyglądzie, pierwszych zauroczeniach, okrucieństwie wojny i narastającej w niej nienawiści. Reszta spektaklu to kolaż tekstów inspirowanych popkulturą: filmami, książkami, internetem.
Ile zatem jest pamiętnika i samej Rutki w „Pamięci Rutki”? Niewiele. Trudno jednak uczynić z tego zarzut, ponieważ twórcy podkreślali na każdym kroku, że ta historia jest jedynie pretekstem do opowiedzenia o tym, co jest tu i teraz i pokazania młodym widzom, że warto walczyć o lepsze jutro.
Taki był zamysł reżyserki Justyny Łagowskiej i dramaturga Michała Kmiecika. Pewnie niewielu spodziewało się takiego efektu końcowego, ale trzeba przyznać, że jest on spójny z koncepcją realizatorów.

Dostaje się ministrowi kultury i narodowcom

Twórcy postanowili zabrać nas w podróż po różnych epokach. Najpierw lądujemy na współczesnym będzińskim podwórku, potem w jakiejś nierealnej, kosmicznej cyberprzestrzeni, następnie w środku bydlęcego wagonu. Poznajemy Rutkę z przeszłości, w warkoczach i sukience w kwiaty. Naiwną, adorowaną przez chłopaków, plotkującą z koleżanką Stasią. Później dziewczyna staje się coraz bardziej zbuntowaną nastolatką, złą na cały świat, który na jej oczach ulega rozpadowi. Następuje ciekawa wolta i nagle słowa zapisane przed laty przez Rutkę stają się aktualne i można odnieść je do obecnej sytuacji w Polsce.

Dostaje się m.in. ministrowi kultury i narodowcom. Ale też i samej bohaterce. Wartość jej dzieła zostaje zakwestionowana (przecież to tylko pamiętnik nastolatki!), a Rutka stanie się na chwilę kimś w rodzaju celebrytki, o której w przyszłości będą mówić wszyscy. Nie brak tu również nawiązań do idei tworzenia samego spektaklu, z którym „być może pojeździmy” (na różne festiwale) i rozmów między aktorami. Na naszych oczach następuje zatem osobliwy demontaż scenicznej umowności.

Zalałam browarkiem maszynę do pisania

Ten spektakl zatem to taki patchwork lub też worek z nawrzucanymi do niego wieloma tekstami. Niektóre pomysły jednak kompletnie tu nie pasują. Nie do końca trafiony jest język, jakim posługują się aktorzy. Po co używają tylu przekleństw? Pewnie można było je zastąpić innym słownictwem, które lepiej pasowałoby do całości.
Mam też wrażenie, że czasem traktuje się spuściznę Rutki z pewną dezynwolturą – dyskusja o tym, czy i jaką ma ona wartość, jest chyba niepotrzebna. Wiadomo, że dziewczyńskie pamiętniki nie są szczytem literatury. Kontekst wojenny natomiast zmienia punkt widzenia i zdaje się, że odbiorcy spektaklu dobrze o tym wiedzą. Nie jestem też przekonana do zabiegów polegających na uwspółcześnianiu Rutki i wkładaniu w jej usta tekstów typu: „Zalałam browarkiem maszynę do pisania”. Jest współczesna i bez takich, zgoła nic niewnoszących do przesłania, wtrętów.

Mimo tych potknięć „Pamięć Rutki” dobrze się ogląda. Przede wszystkim ze względu na młodych aktorów. Widać, że mocno zaangażowali się w jego powstanie. Są bardzo wyrazistym tłem dla Karoliny Gorzkowskiej, która gra Rutkę Laskier. Raz stanowią zgraną paczkę przyjaciół, innym razem są oprawcami Rutki, narodowcami czy przybyszami z przyszłości. Skandują hasła, śpiewają piosenki, czasem ich ciała zamieniają się w instrumenty wydające różne dźwięki.
Karolina Gorzkowska to petarda, która w trakcie spektaklu stopniowo się rozpala, by na koniec wybuchnąć złością. Na uwagę zasługuje także ciekawa scenografia Justyny Łagowskiej. Prosta, ale funkcjonalna. Symboliczna, ale przecież silnie kojarząca się z Holocaustem. W jej aranżacji pomagają niezłe projekcje i animacje.

„Rutka” dla młodzieży myślącej

Podsumowując – „Pamięć Rutki” to spektakl, który traktuje o sprawach trudnych. Wykorzystuje przeszłość, by mówić o teraźniejszości. Nie przyswaja się go łatwo, czasem zgrzyta, na pewno nie będzie się wszystkim podobał. Przeznaczony jest dla młodzieży myślącej, która troszczy się o swoją przyszłość i swój kraj. Apeluje, by żyć przyzwoicie, być odważnym. Jednocześnie skłania do refleksji nad życiem i jego nietrwałością. Rutka nie miała wyjścia, my możemy (wciąż jeszcze) o swoją godność zawalczyć.


Marta Odziomek
02 października 2017
Źródło: katowice.wyborcza.pl
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 23 paź 2017, 22:44

Re: Będzin - spektakl „Pamięć Rutki”

Postautor: waldoknar » czwartek 26 paź 2017, 17:49

Świetny spektakl :)
wśród powieści najbardziej cenię te, których nie mogę do końca zrozumieć. To, co potrafię zrozumieć, ani trochę mnie nie interesuje.

Posty: 15370
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Będzin - spektakl „Pamięć Rutki”

Postautor: Karolina Kot » sobota 17 mar 2018, 19:06

Sukces będzińskiego teatru. Spektakl „Pamięć Rutki” nominowany do Złotych Masek

Poznaliśmy już nominowanych do nagród teatralnych Złote Maski w woj. śląskim za 2017 rok. Wśród nominowanych znalazł się spektakl „Pamięć Rutki”, który realizował Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Przed nami kolejna edycja Złotych Masek, prestiżowej nagrody dla twórców teatralnych. W konkursie biorą udział przedstawienia premierowe realizowane w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku.

– Przedstawienia oceniane były w bieżącej edycji w dziewięciu kategoriach. Nagroda za przedstawienie roku oraz przedstawienie roku dla dzieci ma charakter honorowy. W pozostałych kategoriach nagrody mają charakter pieniężny i wynoszą 4 tys. zł każda – wyjaśniają organizatorzy.

W kategorii spektakl dla młodych widzów bierze udział spektakl „Pamięć Rutki” Michała Kmiecika, w reżyserii Justyny Łagowskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie.
Spektakl ten inspirowany jest prawdziwą historią nastoletniej mieszkanki Będzina Rutki Laskier. – Chciałam stworzyć okazję do rozmowy o naszej przeszłości, która do dziś warunkuje naszą teraźniejszą rzeczywistość. Ale też do przyjrzenia się młodzieży – relacjom, które nawiązuje ze sobą i elementom, z których budują swój świat . Interesowało mnie co się dzieje w świecie młodych ludzi w obliczu konfliktu, zagrożenia. Jak sytuacja zewnętrzna tworzona przez dorosłych wpływa na ich życie, jaką może mieć niszczycielską siłę – tłumaczy Justyna Łagowska, reżyserka sztuki.

Nazwiska laureatów poznamy podczas specjalnej gali, która odbędzie się 26 marca o godz. 17.00 w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Mateusz Załęski
twojezaglebie.pl
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość