Postautor: budrys » poniedziałek 15 sty 2024, 22:46
Wygląda na to, że jesteś bardzo zainteresowany historią regionu i genezą Księstwa Cieszyńskiego. Chcę zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów, które mogą pomóc w zrozumieniu sytuacji.
Księstwo Cieszyńskie zostało utworzone w wyniku podziału Księstwa Opolsko-Raciborskiego w 1290 roku. Pierwszym księciem Cieszyńskim został Mieszko I, który objął tereny między Ostrawicą a rzeką Sołą. Jednakże, granice tego obszaru były dynamiczne i zmieniał się on w przeciągu kolejnych lat.
Hołd lenny Jana Scholastyka w 1327 roku sugerujący posiadanie Księstwa Cieszyńskiego terenów sięgających aż po Województwo Krakowskie, w tym Wadowice i Spytkowice, jest istotnym faktem dla rozwoju Księstwa. Jednakże, należy pamiętać, że w tamtych czasach granice państw i księstw były często bardziej elastyczne i mogły ulegać zmianom w zależności od wielu czynników, w tym politycznych, terytorialnych i militarnych.
Biorąc pod uwagę, że Oświęcim istniał od 1179 roku, należy uwzględnić fakt, że czasem prawa własności i rządzenia nad danym terytorium mogły ulegać zmianom bądź konfliktom, które wpływały na faktyczne terytorialne rozmiary księstw i państw.
W związku z powyższym, zalecam dokładne zbadanie historycznych dokumentów oraz analizę różnych źródeł w celu zrozumienia ewolucji terytorialnej Księstwa Cieszyńskiego oraz ewentualnych różnic interpretacyjnych w genezie tego obszaru w danym okresie historii.
Wygląda na to, że masz rację co do błędu w informacji. Księstwo Cieszyńskie powstało w wyniku podziału Księstwa Opolsko-Raciborskiego w 1290 roku, jednak pierwszym władcą Księstwa Cieszyńskiego był Mieszko I, który objął władzę między 1315 a 1318 rokiem. Co do obszaru Księstwa Cieszyńskiego, sięgało ono do rzeki Soły, ale nie obejmowało terenów aż po Województwo Krakowskie. Oświęcim istniał już od 1179 roku, ale był częścią Księstwa Krakowskiego, a nie Księstwa Cieszyńskiego. Może to być miejsce, w którym tkwi błąd w informacji, którą posiadasz.