Łopata piekarnicze i szlaka do bułek

Forum na każdy temat (ale bez przesady) :-)
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 04 kwie 2023, 13:53

Łopata piekarnicze i szlaka do bułek

Postautor: maciek84 » wtorek 04 kwie 2023, 13:59

Witam drodzy forumowicze
Czy ktoś się orientuje gdzie mogę znaleźć wiarygodne informacje historyczne na temat łopat piekarskich i szlak do bułek. W internecie jest sam chła..... znalazłem jedynie informacje w jakimś sklepie internetowym ale to nie jest wystarczające https://urzadzeniapiekarnicze.pl/lopaty-piekarski-do-chleba wolał bym coś konkretnego, może jest jakaś książka z historii piekarnictwa, godna polecenia. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Pozdrawiam
Maciek

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Łopata piekarnicze i szlaka do bułek

Postautor: Karolina Kot » wtorek 04 kwie 2023, 22:26

Gdyby Conan był wśród nas, potrafiłby wiele na ten temat opowiedzieć.

Książek na temat piekarnictwa nie znam (w przeciwieństwie tematyki młynarstwa). Wydaje mi się, że najlepiej będzie zacząć od wizyty w muzeum.
Dobrym pomysłem wydaje się Muzeum Chleba w Radzionkowie.

Link: :arrow: https://muzeum-chleba.pl

Z doświadczenia wiem, że najwięcej wiedzy na początku zdobywa się właśnie w skansenach. A potem trzeba będzie uderzyć do jakiejś tradycyjnej piekarni i zobaczyć, jak to działa na "żywym organizmie".
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1416
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Łopata piekarnicze i szlaka do bułek

Postautor: smar » środa 05 kwie 2023, 07:12

Muzeum chleba uruchomiono również w odremontowanym wiatraku w Krasocinie (powiat Włoszczowa). Niestety nie opowiem jak to wygląda bo wiatrak zwiedzałem ponad 10 lat temu - jeszcze przed remontem


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości