Kraków - skamieniałości wmurowane w ściany Collegium Maius

Dział ten poświęcony jest Nauce o Ziemi:
znajdują się tu opisy kamieniołomów, odkrywek, stanowisk geologicznych, a także jaskiń
Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kraków - skamieniałości wmurowane w ściany Collegium Maius

Postautor: Karolina Kot » piątek 04 lis 2016, 21:00

Kiedy ostatnio zajrzałam na dziedziniec Collegium Maius i przyjrzałam się ścianom oraz krużgankom, ze zdziwieniem odkryłam po raz kolejny coś, co dotychczas jakimś cudem umknęło moim oczom.

Okazało się oto, że w ceglane mury najstarszego zachowanego do dziś budynku Uniwersytetu Krakowskiego wkomponowane zostały bardzo ciekawe okazy skamieniałości.
Rozpoznałam wśród nich kilka amonitów, na oko wyglądających na rodzaj Perisphinctes, przepiękny okaz jeżowca (tu się kompletnie nie znam, być może jest to rodzaj Toxaster) oraz muszlę jurajskiej ostrygi, zapewne należącą do rodzaju Ctenostreon.
Dodatkowo pod arkadami umieszczono duże pnie skrzemieniałych araukarii, podobnych do okazu opisanego przez nas swego czasu w wątku poświęconym arkozie kwaczalskiej.

I tak oto mamy kolejną krakowską ciekawostkę.
Załączniki
Amonity (3).JPG
Amonity (3).JPG (54.85 KiB) Przejrzano 13040 razy
Amonity (2).JPG
Amonity (2).JPG (59.52 KiB) Przejrzano 13040 razy
Amonity (1).JPG
Amonity (1).JPG (91.43 KiB) Przejrzano 13040 razy
Jeżowiec (2).JPG
Jeżowiec (2).JPG (74.88 KiB) Przejrzano 13040 razy
Jeżowiec (1).JPG
Jeżowiec (1).JPG (59.85 KiB) Przejrzano 13040 razy
Ostryga (2).JPG
Ostryga (2).JPG (79.34 KiB) Przejrzano 13040 razy
Ostryga (1).JPG
Ostryga (1).JPG (89.29 KiB) Przejrzano 13040 razy
Araukaria (3).JPG
Araukaria (3).JPG (46.43 KiB) Przejrzano 13040 razy
Araukaria (2).JPG
Araukaria (2).JPG (76.92 KiB) Przejrzano 13040 razy
Araukaria (1).JPG
Araukaria (1).JPG (70.34 KiB) Przejrzano 13040 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kraków - skamieniałości wmurowane w ściany Collegium Maius

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 20 lut 2017, 21:19

Wypadałoby nieco uzupełnić ten wątek, gdyż podczas ostatniej wizyty w Collegium Maius wytropiliśmy kolejne skamieniałości.

Na dziedzińcu, nieopodal wejścia do sklepiku z pamiątkami i kasy, znajduje się śliczny okaz gąbki, służący jako zakończenie kroksztynu.
Ponadto, na murze zewnętrznym ogrodu, od strony ulicy Jagiellońskiej, znajdują się dwie części dużego amonita, użytego jako ozdobnik.
Najciekawszą skamieniałość przy odrobinie szczęścia wypatrzymy jednak w narożniku ulicy Świętej Anny i Jagiellońskiej. Tym razem okaz znalazł się w tym miejscu raczej przypadkowo, ale jest ciekawy i godny uwagi: otóż na jednym z wapiennych ciosów, użytych do budowy Collegium, zachował się okaz kolejnej morskiej gąbki, przypominającej swym wyglądem delikatną siateczkę.

Jednym słowem trzeba się dokładnie rozglądać wkoło siebie. Kto wie, co jeszcze kryją stare mury sławnej uczelni? ;)
Załączniki
Gąbka jako kroksztyn (3).JPG
Gąbka jako kroksztyn (3).JPG (40.49 KiB) Przejrzano 12851 razy
Gąbka jako kroksztyn (2).JPG
Gąbka jako kroksztyn (2).JPG (39.39 KiB) Przejrzano 12851 razy
Gąbka jako kroksztyn (1).JPG
Gąbka jako kroksztyn (1).JPG (40.1 KiB) Przejrzano 12851 razy
Amonit na zewnętrznym murze (2).JPG
Amonit na zewnętrznym murze (2).JPG (44.48 KiB) Przejrzano 12851 razy
Amonit na zewnętrznym murze (1).JPG
Amonit na zewnętrznym murze (1).JPG (42.98 KiB) Przejrzano 12851 razy
Gąbka na głazie użytym do budowy Collegium (2).JPG
Gąbka na głazie użytym do budowy Collegium (2).JPG (120.44 KiB) Przejrzano 12851 razy
Gąbka na głazie użytym do budowy Collegium (1).JPG
Gąbka na głazie użytym do budowy Collegium (1).JPG (121.66 KiB) Przejrzano 12851 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Kraków - skamieniałości wmurowane w ściany Collegium Maius

Postautor: Velder » wtorek 21 lut 2017, 21:51

No ładnie, to ja się uganiam po kamieniołomach i różnych innych zarośniętych miejscach, poszukując takich skamieniałości, a tymczasem oni sobie nimi ściany obklejają :D.
Moja kolekcja zaledwie kilkucentymetrowych amonitów, właśnie nieco straciła w moich oczach. Ale nie powiem – nawet ładnie to wygląda :)
A jeżowiec z poprzedniego postu bardziej mi Echinocorysa przypomina ;)

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kraków - skamieniałości wmurowane w ściany Collegium Maius

Postautor: Karolina Kot » wtorek 21 lut 2017, 22:20

Velder pisze:A jeżowiec z poprzedniego postu bardziej mi Echinocorysa przypomina ;)

Ja się tam absolutnie upierać nie będę, aż tak dobrze się na tych całych szkarłupniach nie znam. Jedynie liliowce z rodzaju Encrinus rozpoznaję bezbłędnie o każdej porze dnia i nocy, bo to moje ulubione gadziny. :)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1613
Rejestracja: czwartek 12 mar 2015, 15:19

Re: Kraków - skamieniałości wmurowane w ściany Collegium Maius

Postautor: Mario » sobota 25 lut 2017, 22:31

Oto ciąg dalszy do szkieletkowych zdjęć.
Po wejściu przez bramę do Ogrodu Profesorskiego, na wewnętrznej części tego muru zobaczyć można następną kolekcję amonitów i innych hieroglifów.
Załączniki
Collegium Maius - 1.JPG
Collegium Maius - 1.JPG (71.99 KiB) Przejrzano 12767 razy
Collegium Maius - 8.JPG
Collegium Maius - 8.JPG (49.44 KiB) Przejrzano 12767 razy
Collegium Maius - 2.JPG
Collegium Maius - 2.JPG (82.11 KiB) Przejrzano 12767 razy
Collegium Maius - 3.JPG
Collegium Maius - 3.JPG (68.38 KiB) Przejrzano 12767 razy
Collegium Maius - 4.JPG
Collegium Maius - 4.JPG (56.72 KiB) Przejrzano 12767 razy
Collegium Maius - 5.JPG
Collegium Maius - 5.JPG (23.14 KiB) Przejrzano 12767 razy
Collegium Maius - 6.JPG
Collegium Maius - 6.JPG (21.2 KiB) Przejrzano 12767 razy
Collegium Maius - 7.JPG
Collegium Maius - 7.JPG (30.94 KiB) Przejrzano 12767 razy

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kraków - skamieniałości wmurowane w ściany Collegium Maius

Postautor: Karolina Kot » sobota 25 lut 2017, 22:49

O, Rhizocorallium chyba widzę! ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Geologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości