Bytom - opuszczony McDonald's

Posty: 16057
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Bytom - opuszczony McDonald's

Postautor: Karolina Kot » niedziela 17 lip 2016, 22:26

Wpis powstał trochę z przymrużeniem oka, chociaż zapewne mieszkańcom Karbia, dzielnicy Bytomia od lat narażonej na bardzo intensywne szkody górnicze, spowodowane eksploatacją w pobliskiej kopalni Bobrek, nie jest zapewne do śmiechu.
Mieliśmy już swego czasu na Forum wpis dotyczący opuszczonego sklepu "Biedronka", przyszła więc pora na bar należący do znanej sieci McDonald's.

Bytom Karb: McDonald's przy ul. Konstytucji zamknięty. Rozbiórka

Zamknięty został McDonald's przy ul. Konstytucji w Bytomiu. Powód? Fatalny stan techniczny budynku i wysokie koszty utrzymania. Wczoraj ekipy budowlane rozpoczęły rozbiórkę obiektu, usunięty i pocięty został maszt z logo restauracji.

Restauracja McDonald's, która znajdowała się przy ul. Konstytucji w bytomskiej dzielnicy Karb,10 czerwca zakończyła swoją działalność. Powodem decyzji był zły stan techniczny budynku i wysokie koszty jego utrzymania.
– Konstrukcja budynku ulega stopniowemu odkształceniu w wyniku działań górniczych pod ziemią. W 2012 roku zamówiliśmy ekspertyzę techniczną, z której wynikało, że lokal może funkcjonować pod warunkiem stałego monitorowania odchyleń szkieletu budynku – wyjaśnia Dominik Szulowski z McDonald’s Polska.
– Wykonywane co miesiąc pomiary wykazywały zwiększanie się tych odchyleń, co powodowało różnego rodzaju odkształcenia, np. stolarki, wypiętrzenia chodników itp. Ich usuwanie było coraz bardziej kosztowne i kłopotliwe. Podjęliśmy decyzję o zamknięciu lokalu – dodaje.

Przypomnijmy, że ostatni wstrząs w kopalni Bobrek-Piekary odnotowano 4 czerwca. Epicentrum wstrząsu było na poziomie 726 m w pokładzie 504. Roboty w kopalni zostały wstrzymane, poszkodowanych nie było.
Teren Karbia niezmiennie od wielu lat jest zagrożony przez wpływ eksploatacji górniczej. Potwierdza to Elżbieta Kwiecińska, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Bytomiu.
– Przegląd budynków w tym rejonie Bytomia wykazał, że konstrukcja restauracji nie jest uszkodzona, a jedynie zagospodarowanie terenu wokół. Zostało to naprawione – mówi inspektor. – Podejrzewam, że decyzja o zamknięciu restauracji zapadła głównie z powodu obniżenia budynku. Było to na pewno uciążliwe. Karb cały czas jest narażony na szkody górnicze – kontynuuje.

W McDonald’s pracowało kilkadziesiąt osób. Pracownikom została przedstawiona oferta pracy w lokalach sieci w ościennych miastach, m.in. w Katowicach. – Zdecydowana większość pracowników bytomskiego lokalu przyjęła naszą ofertę pracy w innych obiektach naszej sieci – zapewnia Szulowski.

Do restauracji w Karbiu przychodziło sporo klientów. Funkcjonował w niej także jedyny McDrive w okolicy, gdzie kierowcy mogli zamówić sobie jedzenie na wynos. Teraz muszą jechać np. do sąsiednich Tarnowskich Gór czy do Chorzowa. McDonald’s jest także na ul. Dworcowej w Bytomiu. Klientom, którzy lubili zjeść czy napić się czegoś w „Macu”, który 10 czerwca został zamknięty, pozostaje gościć właśnie w tej restauracji i...czekać na wybudowanie nowej.

bytom.naszemiasto.pl

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2016 roku.
Załączniki
Opuszczony McDonald`s (1).JPG
Opuszczony McDonald`s (1).JPG (70.09 KiB) Przejrzano 3061 razy
Opuszczony McDonald`s (2).JPG
Opuszczony McDonald`s (2).JPG (35.21 KiB) Przejrzano 3061 razy
Opuszczony McDonald`s (3).JPG
Opuszczony McDonald`s (3).JPG (34.65 KiB) Przejrzano 3061 razy
Opuszczony McDonald`s (5).JPG
Opuszczony McDonald`s (5).JPG (72.93 KiB) Przejrzano 3061 razy
Opuszczony McDonald`s (4).JPG
Opuszczony McDonald`s (4).JPG (88.33 KiB) Przejrzano 3061 razy
Opuszczony McDonald`s (7).JPG
Opuszczony McDonald`s (7).JPG (77.88 KiB) Przejrzano 3061 razy
Opuszczony McDonald`s (6).JPG
Opuszczony McDonald`s (6).JPG (50.62 KiB) Przejrzano 3061 razy
Opuszczony McDonald`s (10).JPG
Opuszczony McDonald`s (10).JPG (85.71 KiB) Przejrzano 3061 razy
Opuszczony McDonald`s (9).JPG
Opuszczony McDonald`s (9).JPG (143.86 KiB) Przejrzano 3061 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Posty: 517
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Bytom - opuszczony McDonald's

Postautor: Velder » środa 18 kwie 2018, 00:24

McDonald's został niedawno wyburzony.
Widać nawet zachodnie fastfood-bary, które cieszą się opinią obiektów "nie do zdarcia", nie są w stanie wygrać z bytomskimi szkodami górniczymi ;)

Posty: 16057
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bytom - opuszczony McDonald's

Postautor: Karolina Kot » środa 18 kwie 2018, 07:13

Zagłębie Dąbrowskie też nieźle daje radę. ;)

Po 23 latach pierwszy McDonald's w mieście został zamknięty

"Przepraszamy, restauracja nieczynna" - można od trzech dni przeczytać na drzwiach lokalu przy al. Piłsudskiego w Dąbrowie Górniczej, w którym przez 23 lata działała "restauracja" McDonald's.

Niewielki lokal usytuowany obok stacji paliw został otwarty w 1995 roku, rok po tym, jak w Sosnowcu otwarto pierwszą restaurację tej sieci w Zagłębiu [pierwsza na Śląsku została otwarta przy ul. Stawowej w Katowicach w grudniu 1992 roku].

Przez pierwsze lata działalności symbol kapitalizmu, jak mówiło się o lokalach sieci McDonald's, dla wielu dąbrowian był tak wielką atrakcją, że nawet w dniu pierwszej komunii świętej przychodzili tu z dziećmi zaraz po uroczystości w pobliskim kościele pw. NMP Królowej Polski.

Po raz ostatni lokal zatrudniający w sumie około 20 osób został otwarty 18 marca. „Przepraszamy, restauracja nieczynna” – można było od następnego dnia przeczytać na plakacie, który zawisł w witrynie wraz z zaproszeniem do CH Pogoria, gdzie drugi lokal sieci działa od 2008 roku.

Kolejny McDonald's w Dąbrowie Górniczej powstanie przy Vendo Parku
W kolejnych dniach zdemontowano słynne logo sieci, a w środę przed południem z lokalu wywożono ostatnie maszyny. Jak nas poinformowali przedstawiciele McDonald's, restauracja przy al. Piłsudskiego została definitywnie zamknięta.

– Zamknięcie nastąpiło w wyniku zakończenia okresu dzierżawy terenu należącego do operatora sąsiedniej stacji paliw – napisał nam Dominik Szulowski z McDonald's Polska.
Mimo zamknięcia lokalu przy al. Piłsudskiego McDonald's wkrótce ponownie będzie miał w Dąbrowie Górniczej dwie restauracje. Jak pisaliśmy w lutym, kolejna powstanie przy budowanym od zeszłego roku przy DK94 Vendo Parku.

Piotr Purzyński
21 marca 2018
Źródło: sosnowiec.wyborcza.pl
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Posty: 16057
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bytom - opuszczony McDonald's

Postautor: Karolina Kot » czwartek 23 sie 2018, 07:28

A tak wygląda puste miejsce po jadłodajni z Bytomia:
Załączniki
Wyburzony (2).JPG
Wyburzony (2).JPG (66.27 KiB) Przejrzano 1161 razy
Wyburzony (1).JPG
Wyburzony (1).JPG (68.45 KiB) Przejrzano 1161 razy
Miejsce po McDonaldsie (3).JPG
Miejsce po McDonaldsie (3).JPG (91.78 KiB) Przejrzano 314 razy
Miejsce po McDonaldsie (2).JPG
Miejsce po McDonaldsie (2).JPG (76.21 KiB) Przejrzano 314 razy
Miejsce po McDonaldsie (1).JPG
Miejsce po McDonaldsie (1).JPG (69.53 KiB) Przejrzano 314 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość