Tajemnicze okręgi na murach zabytkowych kościołów

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Tajemnicze okręgi na murach zabytkowych kościołów

Postautor: Karolina Kot » sobota 22 wrz 2018, 09:47

Czyli coś jak pionowe kreski na drzwiach starych młynów? Bardzo ciekawy pomysł, skoro dawni budowniczy zostawili nam po sobie gmerki, celem rozliczenia zakresu wykonanych prac, to czemu by i nie "dniówki" ? ;)
Zresztą te kręgi kojarzą się z zegarem słonecznym tak jakoś najbardziej naturalnie.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Tajemnicze okręgi na murach zabytkowych kościołów

Postautor: Karolina Kot » niedziela 14 paź 2018, 11:07

Okręgi z kościoła duchackiego w Szydłowie zapewne już zniknęły, bo prace remontowe ruszyły do przodu, za to znalazłam kolejne przykłady, tym razem pochodzące z Kraśnika.
Znaki znajdują się na południowej ścianie kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obok nich widać kilka "wydrapek", repery i masę innych ciekawych rzeczy. Tylko dołków pokutnych nie ma. :(
Załączniki
Kraśnik (1).jpg
Kraśnik (1).jpg (66.13 KiB) Przejrzano 12435 razy
Kraśnik (3).jpg
Kraśnik (3).jpg (73.5 KiB) Przejrzano 12435 razy
Kraśnik (2).jpg
Kraśnik (2).jpg (56.02 KiB) Przejrzano 12435 razy
Kraśnik (6).jpg
Kraśnik (6).jpg (59.24 KiB) Przejrzano 12435 razy
Kraśnik (5).jpg
Kraśnik (5).jpg (39.18 KiB) Przejrzano 12435 razy
Kraśnik (4).jpg
Kraśnik (4).jpg (77.36 KiB) Przejrzano 12435 razy
Kraśnik (7).jpg
Kraśnik (7).jpg (31.17 KiB) Przejrzano 12435 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Tajemnicze okręgi na murach zabytkowych kościołów

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 25 mar 2019, 22:41

Taki interesujący wpis znalazłam ostatnio:

Badający znaleziska z kościoła w Linconshire dr Brian Porter dostrzega w rysunkach ślady wciąż w tamtych czasach obecnych tradycji pogańskich. Różne kompozycje geometryczne złożone z kręgów mogły być dla ich autorów formą odpędzania demonów od miejsca świętego. Jak twierdzi badający te graffiti Matt Champion, dla ludzi średniowiecza zagrożenie demoniczne było czymś realnym i powszechnie występującym, wobec czego czuli potrzebę zabezpieczenia się poprzez tworzenie takich właśnie geometrycznych „pułapek na demony”.

Źródło

Dla porównania: wydrapany zegar z kolegiaty w Tumie
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Tajemnicze okręgi na murach zabytkowych kościołów

Postautor: Gniewko » poniedziałek 28 mar 2022, 22:15

Krzysztof Maciej Kowalski (UG)
"Artefakty jako źródła poznania"
Studium z teorii nauki historycznej
Gdańsk 1993:

"Penetracje ścian przynoszą (...) odkrycia widocznych ale nierozpoznanych kamiennych (przeważnie piaskowcowych) zegarów słonecznych, popularnych zwłaszcza w XVII wieku, oraz w przypadku uboższych świątyń, zegarów słonecznych, które były po prostu wyryte na cegłach kruchty południowej".
Maciej Rodziewicz

Posty: 6359
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Re: Tajemnicze okręgi na murach zabytkowych kościołów

Postautor: piotrwilczek » niedziela 05 mar 2023, 09:43

Na ścianach angielskich budynków również występują takie tajemnicze znaki. Ten ze ściany opactwa w Kenilworth to jednak zegar na co wskazuje umieszczenie go dość wysoko i na południowej ścianie. Istnieją jednak podobne znaki lecz o innym przeznaczeniu. Znalazłem dwa artykuły dotyczące tematu więc wstawiam linki. Może rzucą nieco więcej światła na tajemnicze znaki. http://svbrg.org.uk/witch.php , https://www.smithsonianmag.com/smart-ne ... 180976112/
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Tajemnicze okręgi na murach zabytkowych kościołów

Postautor: smar » czwartek 09 mar 2023, 13:09

Raczej trudno traktować za zegar słoneczny koło które ma "szprychy" wyryte w swej górnej połówce. Cień słoneczny może padać co najwyżej poziomo - nawet gdyby gnomon był odgięty "do góry" ;)
Jeżeli "szprychy" są w dolnej połówce to może to być zegar. Jeżeli rozmieszczone po całym obwodzie to raczej nie...
I jeszcze jedna myśl - zegary słoneczne konstruuje się uzależniając nachylenie gnomona od szerokości geograficznej miejsca. Ale to przy podziale dnia na 24 równe godziny. Z tego co mi się kiedyś o słuch obiło to stosowano również podział doby na 12 "dziennych" i 12 "nocnych" godzin. (Nie chce mi się sprawdzać ale jestem prawie pewien że praski Orloj pokazuje m. in. i taki czas). Wtedy taki zegar słoneczny umieszczony na południowej ścianie miałby gnomon poziomy i dolną część tarczy podzieloną na dwanaście części (ewentualnie nawet sześć lub cztery - taki mniej dokładny ;) )

Posty: 6359
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Re: Tajemnicze okręgi na murach zabytkowych kościołów

Postautor: piotrwilczek » poniedziałek 13 mar 2023, 07:00

https://the-past.com/shorts/groups/the- ... l-society/ ten link w w temacie koła ze szprychami.
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Tajemnicze okręgi na murach zabytkowych kościołów

Postautor: smar » wtorek 14 mar 2023, 15:59

smar pisze:...Z tego co mi się kiedyś o słuch obiło to stosowano również podział doby na 12 "dziennych" i 12 "nocnych" godzin. (Nie chce mi się sprawdzać ale jestem prawie pewien że praski Orloj pokazuje m. in. i taki czas)...

Sprawdziłem - pokazuje ;) : viewtopic.php?f=772&p=61647#p61647

Posty: 6359
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Re: Tajemnicze okręgi na murach zabytkowych kościołów

Postautor: piotrwilczek » wtorek 14 mar 2023, 20:33

Fakt, link do bani ale mam nowy w temacie tych szprych. https://www.buildingconservation.com/ar ... -dials.htm
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Tajemnicze okręgi na murach zabytkowych kościołów

Postautor: smar » środa 15 mar 2023, 08:02

piotrwilczek pisze:Fakt, link do bani ale mam nowy w temacie tych szprych.

Ten "nowy" bardzo fajny ale poprzednie też są w temacie!
The radiating lines in the top half of the circle would not have recorded the time as it would have been night. Why the upper lines of the circle were marked remains a mystery.

Mniej więcej to chciałem wyrazić w moim wcześniejszym poscie ;)
W publikacjach które wcześniej podlinkowałeś są sugestie że nie wszystkie takie "ryty" można podciągnąć pod zegary słoneczne. Część z nich znajduje się w miejscu gdzie nigdy Słońce nie sięga i nie ma podstaw by wszystkie takie przypadki tłumaczyć wtórnym użyciem kamieni. Stąd też próby innych wyjaśnień np. że były to znaki mające chronić przed "diabelskimi mocami" ;)


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości