Dąbrowa Górnicza - Las Bienia

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 sie 2017, 21:02

Dąbrowa Górnicza - Las Bienia

Postautor: szogun_221 » poniedziałek 07 sie 2017, 21:09

Witam,

Nie bardzo umiem zidentyfikować przedmiot. Jak w temacie. średnica 28 mm, grubość 0,5 mm. Posiada herb, dwa lwy, koronę u góry oraz 3 gwiazdy na dole. Herb też pozostaje dla mnie tajemnicą.

Proszę o ewentualne sugestie i pomoc ;)
Załączniki
znalezisko_1.jpg
znalezisko_1.jpg (119.57 KiB) Przejrzano 14798 razy

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - Las Bienia

Postautor: kusmanek » wtorek 08 sie 2017, 09:47

Witaj. Czy jest coś może na rewersie tego przedmiotu?
Jak rozumiem, został znaleziony w Lesie Bienia?
Herb trochę przypomina brytyjskie godło.
Born to make history

Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 sie 2017, 21:02

Re: Dąbrowa Górnicza - Las Bienia

Postautor: szogun_221 » wtorek 08 sie 2017, 16:41

Tak, przedmiot został znaleziony w lesie Bienia w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowice. Na rewersie nic nie ma. Udało mi się wstępnie zidentyfikować przedmiot, jest to na bank pokrętło od starej lampy naftowej. Zagadką pozostaje herb, właściciel, wytwórca.

Jest też inna zagadka, która mnie nurtuje i pochodzi z lasu Bienia.


Stare, ołowiane plomby. Wiadomo jest, że w XIX wieku funkcjonowały tam 3 kamieniołomy, wydobywające z lasu Bienia kamień wapienny. Był on transportowany trzema kolejkami na koleby w dół, gdzie znajdowały się wapienniki, tzn. wiem o jednym.

Cóż więc plombowano ? wagoniki ze skałą wapienną ? Zwykle plombuje się rzeczy wartościowe, poufne, cóż więc w lesie tym robią liczne plomby ?


Czy ktoś posiada materiały na temat dziejów tej góry / lasu ? Stare zdjęcia kolejek ?
Załączniki
plomby_1.jpg
plomby_1.jpg (247.06 KiB) Przejrzano 14764 razy
plomba.jpg
plomba.jpg (134.52 KiB) Przejrzano 14764 razy

Posty: 27833
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - Las Bienia

Postautor: Karolina Kot » wtorek 08 sie 2017, 18:16

Witaj! Bardzo ciekawe znaleziska!
Mam jednak ogromną prośbę, fotografuj je np. na dłoni albo kładź obok zapałkę, będzie nam wszystkim łatwiej złapać skalę wielkości tych obiektów. ;)

Mnie się te przedmioty automatycznie skojarzyły z plombami młynarskimi, niegdyś zakładano coś takiego na sznurki worków z mąką. Być może podobny patent stosowano w przypadku transportu rudy cynku, ołowiu?
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza - Las Bienia

Postautor: Eworu » wtorek 08 sie 2017, 21:40

Wszystko zależy o której części Lasu Bienia mówimy. Ja bym osobiście nie szedł w wątek kamieniołomów tylko gościńców.
Przez ten las szły dwie drogi. Zachód-wschód nieco mniej ważny Gościniec Pasieka, oraz północ-południe Siewierski Gościniec czy jak mówią mieszkańcy Zagrabia bodajże "Królewski Trakt"(podobno wędrowały nim wojska polskich królów, choć to pewnie lekko zabarwione opowieści ;) )
To była dość ważna droga łącząca Siewierz (Księstwo Siewierskie) z Łośniem a dalej Sławkowem i Strzemieszycami. O ile w lesie nic nie wytwarzano, to w zależności od okresu chronologicznie wytapiano metale/rudy w Łośniu, Strzemieszycach-Zakawiu i Sławkowie-Walcowni. Mogły tymże traktem podróżować zaplombowane skrzynie ze sztabami kruszców.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 sie 2017, 21:02

Re: Dąbrowa Górnicza - Las Bienia

Postautor: szogun_221 » środa 09 sie 2017, 17:09

Ok, cenna uwaga odnośnie zdjęć ;)

Apropos tych plomb, to nie sądzę, aby były odpadem z transportu po szlaku przez ten las / górę. Czemu tak sądzę ? Ponieważ jak widać na zdjęciach, jedna z tych starych plomb jest nie zaciśnięta, surowa, ktoś ją wyrzucił bo nie dało by się przez nią przełożyć sznurka, ma widoczną wadę wykonania. I została znaleziona na Górze Bienia w okolicy starego wyrobiska.

A plomby zaciśnięte, znajdowane są jak dotąd wyłącznie na dole, w okolicach starej kolejki. Jeśli ktoś wyrzucił źle wykonaną plombę przed zaciśnięciem na górze, to znaczy, że tam właśnie były zakładane. Przynajmniej ja tak wnioskuję.

Nurtuje mnie cóż plombowano ? Urobek wapienny w kolebach raczej nie .. ?

Zaciekawiłeś mnie Eworu opisem przebiegu tych szlaków , jeden udało mi się odnaleźć na mapie poniżej (Gościniec Pasieka) . Drugiego nie. Możesz powiedzieć coś więcej o przebiegu tych szlaków ?

Zawsze myślałem, że szlak wiódł obecną trasą ul. Związku Orła Białego przy znanej na kartach historii osadzie Starosiedle w Ząbkowicach.
Załączniki
gosciniec_pasieka_zabkowice.jpg
gosciniec_pasieka_zabkowice.jpg (111.36 KiB) Przejrzano 14729 razy

Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 sie 2017, 21:02

Re: Dąbrowa Górnicza - Las Bienia

Postautor: szogun_221 » środa 09 sie 2017, 17:44

Odnośnie przebiegu szlaku: "Zachód-wschód nieco mniej ważny Gościniec Pasieka"

"oraz północ-południe Siewierski Gościniec czy jak mówią mieszkańcy Zagrabia bodajże "Królewski Trakt" " ... "To była dość ważna droga łącząca Siewierz (Księstwo Siewierskie) z Łośniem a dalej Sławkowem i Strzemieszycami. "

Zaznaczyłem na mapie strzałkę względem linii ulicy Gościniec Pasieka, wychodzi mi wschód / zachód, nie nanoszę już lokalizacji Siewierza i Sławkowa, ale gdzie tu północ / południe ? Ja jestem laikiem w starych źródłach i mapach, mogę prosić o jakieś objaśnienie, linki ? po co Amerykę znów odkrywać, będę wdzięczny ;)
Załączniki
gosciniec_pasieka_losien.jpg
gosciniec_pasieka_losien.jpg (188.31 KiB) Przejrzano 14728 razy

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Dąbrowa Górnicza - Las Bienia

Postautor: Velder » środa 09 sie 2017, 18:23

szogun_221 pisze:Nurtuje mnie cóż plombowano ? Urobek wapienny w kolebach raczej nie .. ?

A może worki z wapnem z wapiennika, czy coś w tym kierunku? Widocznie takie rzeczy też plombowano, bo znalazłem takie coś w internecie:

Obrazek

Posty: 27833
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - Las Bienia

Postautor: Karolina Kot » środa 09 sie 2017, 20:51

Niegłupi trop!
Plomba na worki z cennym, sypkim materiałem, chroniąca przed nieuczciwym "odsypywaniem miarek". To jak najbardziej miałoby sens.
Skoro zabezpieczano tak mąkę, to czemu nie wapno? ;)

Może starą metodą, stosowaną przez badaczy nieczytelnych inskrypcji nagrobnych, czyli przy użyciu kartki papieru i kresy/węgla/ołówka, udałoby się autorowi wątku odszyfrować napis znajdujący się na plombach z Lasu Bienia?
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 sie 2017, 21:02

Re: Dąbrowa Górnicza - Las Bienia

Postautor: szogun_221 » środa 09 sie 2017, 22:38

No ma to sens, patrząc na "znalezisko" z Allegro :)

Wziąłem sobie też do serca metodę kartki i ołówka, bo to moje początki i człowiek zapomniał jak z monet odrysowywał orzełki. Niestety nic więcej czytelnego po za zdjęciem nie wyszło.

Eh, długa dla mnie co trafnie interpretować rzeczy znalezione za warte uwagi, przychylam się tu do zdjęć z Allegro, że oznaczano tak np. gatunek urobku i oznaczano worki lub inne środki transportu.


Mam nadzieję temat pomoże innym w rozpoznaniu ;)


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości