Jaskinia - schronisko Murek koło Mnikowa

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 22 sty 2017, 16:59

Jaskinia - schronisko Murek koło Mnikowa

Postautor: SkySailor » wtorek 24 sty 2017, 14:45

Witam, czy ktoś może posiada dane dokładnej lokalizacji jaskini-schroniska "Murek" koło Mnikowa ?
Nie mogę go odszukać, a bardzo mi zależy, zanim nie będzie czego oglądać. Z góry dzięki !
Pilot Bogdan

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Jaskinia - schronisko Murek koło Mnikowa

Postautor: Karolina Kot » wtorek 24 sty 2017, 17:32

Osobiście nigdy nie byłam w okolicy tego schroniska.
W sieci znalazłam tylko coś takiego: http://zakrakow.pl/jaskinia-murek-na-lopiankach
50.061531117303
19.720035838280

A co tam się takiego dzieje, że trzeba się pospieszyć z oglądaniem?
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Jaskinia - schronisko Murek koło Mnikowa

Postautor: pasqudek » wtorek 24 sty 2017, 19:33

Cytując Szanowną Panią Moderator:

Początki osadnictwa w Dolinie Sanki sięgają paleolitu.
Liczne jaskinie i schroniska skalne aż prosiły się o wykorzystanie. W Jaskini Murek uchowały się nawet ślady prymitywnego muru sprzed 3000 lat, zabezpieczającego wejście.
A na pobliskiej Zamkowej Górze jeszcze dziś można zobaczyć relikty całkiem sympatycznego grodziska.

Pierwsze fortyfikacje wzniesiono w tym miejscu już w epoce brązu, kiedy w okolicy "rozgościła się" ludność zaliczana do tzw. "kultury łużyckiej.
Obronność Zamkowej Góry została doceniona także we wczesnym średniowieczu.
Starożytne wały naprawiono i wzmocniono, zakładając na szczycie rozległy gród, funkcjonujący w VIII-IX wieku.

Dziś po dawnej twierdzy pozostały wyraźnie widoczne obwałowania.
Ogromne wrażenie zrobił na nas zwłaszcza główny wał, oddzielający grodzisko od pozostałej części wzniesienia, potężny, wysoki i w dodatku zaopatrzony w całkiem niemałą fosę.
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Posty: 3
Rejestracja: niedziela 22 sty 2017, 16:59

Re: Jaskinia - schronisko Murek koło Mnikowa

Postautor: SkySailor » wtorek 24 sty 2017, 20:37

Dzięki za starania - lokalizacja podana na portalu "zakrakow.pl" jest błędna. Jaskinia znajduje się podobno na terenie rezerwatu, w samej Dolinie Mnikowskiej. Był tam kiedyś kolega, ale tak dawno, że już nie pamięta dojścia, natomiast pamięta murek, który rzeczywiście wyglądał na swój wiek... Z publikacji, do których dotarłem (prof. Janusz Bogdanowski) wynika, że, choć niepozorna, to najprawdopodobniej najstarsza forma architektoniczna na naszych ziemiach, możliwe, że o całe tysiąclecia starsza od egispkich piramid ! O ile coś z tego zostało, bo podobno zupełnie niczym nie zabezpieczone murzysko sobie stało, prośnięte zielskiem.

@pasqudek - to nie o ten obiekt chodzi. Kiedy popkultura łużycka budowała grodzisko w Mnikowie, to murek w jaskini Murek już był tak stary, że nawet najstarsi łużyczanie nie pamiętali skąd się tam wziął ... :-)

@szkieletku - szkoda, że nie ma tu działu, aby się przywitać, a jestem tu nowy, choć tak po prawdzie to już się widzieliśmy. Byliście kiedyś u mnie na lądowisku, aby spotkać się ze św. pamięci Lonkiem, eksplorującym teraz niebieskie szlaki, tam wysoko. Ja, odpukać, ciagle latam tutaj, na niższym pułapie.

Przyjdzie zaplanować ekspedycję dokumentującą stan zabytku jak trochę "śniegi zejdo", żeby mnie w rezerwacie po śladach nie wytropili, że ze szlaku zlazuje... :D
Pozdrawiam.
Pilot Bogdan

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Jaskinia - schronisko Murek koło Mnikowa

Postautor: Karolina Kot » wtorek 24 sty 2017, 20:52

Podejrzewałam, że lokalizacja jest błędna, bo LIDAR wykazuje w tym miejscu płaską łąkę, nijak się to ma do form krasowych. Swoją drogą też bym raczej nie zaznaczała takiego obiektu zbyt dokładnie.
Niestety, nic bliższego o tej jaskini nie udało mi się znaleźć także i w książkach, prócz informacji, że schronisko liczy sobie długości mniej więcej 12 metrów. Czyli nie jest to obiekt zbyt imponujący.
Jeśli chodzi o latanie, to na razie zupełnie mi ono nie w głowie. Staram się raczej nauczyć twardo stąpać po ziemi.

Pozdrawiamy również i witamy na Forum!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 108
Rejestracja: piątek 17 kwie 2015, 20:46

Re: Jaskinia - schronisko Murek koło Mnikowa

Postautor: Bellicus » wtorek 24 sty 2017, 21:52

Witaj na forum. Niestety nie odwiedziłem tego Schroniska, choć często bywałem w tych okolicach. Jedyna lokalizacja jaka odnalazłem to ta na poniższej mapce z książki „Jaskinie wyżyny...” trochę wiekowa pozycja. Schronisko o którym mowa zaznaczone nr.18.
:D Zapowiada się dłuższa terenowa eksploracja.
Załączniki
s murek.JPG
s murek.JPG (84.28 KiB) Przejrzano 13668 razy

Posty: 3
Rejestracja: niedziela 22 sty 2017, 16:59

Re: Jaskinia - schronisko Murek koło Mnikowa

Postautor: SkySailor » środa 25 sty 2017, 13:34

Bellicus - dzięki za cenną wskazówkę !
Trzeba jednak sprawdzić w terenie, gdyż książka P. Szelerewicza i Górnego już w jednym miescu prawdopodobnie celowo wprowadzała czytelnika w błąd co do lokalizacji obiektu - temat jaskini w Kroczycach. Możliwe, że, jak mówiła Karolina, tu także zastosowano podobny "chłyt marketingowy" :-)
Tak, czy inaczej, dzięki - zapomniałem o mapkach w tej publikacji.
Pilot Bogdan

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Jaskinia - schronisko Murek koło Mnikowa

Postautor: Velder » czwartek 06 lip 2017, 01:12

Archeologia to nie moja dziedzina, ale przyznam, że zaciekawił mnie ten murek, dlatego przy okazji też postanowiłem poszukać coś o tym miejscu. To co znalazłem wzbudziło jednak więcej wątpliwości niż przyniosło odpowiedzi – ale po kolei.

Znalazłem w internecie jeszcze inną lokalizację jaskini Murek, o tu. Trochę mnie ona zaskoczyła, bo… okazuje się że już tam byłem :P.
Tyle, że żadnego murka tam nie pamiętam, choć jest on wspomniany na tej stronie. Niemniej plan jaskini wg mojej pamięci się zgadza. Poniżej 2 zdjęcia otworu wejściowego jaskini, odkopane z dysku:

jaskinia (1).jpg
jaskinia (1).jpg (175.92 KiB) Przejrzano 12820 razy
jaskinia (2).jpg
jaskinia (2).jpg (143.41 KiB) Przejrzano 12820 razy

Sięgnąłem też po dwie publikacje wymienione w wykazie na tej stronie. Niestety żadna z nich o murku nie wspomina, tylko ceramika i kości…
Czyżby ten murek był aż takim fenomenem archeologicznym, że w celu ochrony przemilczano jego istnienie? Albo to jednak o inną jaskinię chodziło?

1.jpg
źródło: Kowalski, 1951: Jaskinie Polski. 1, Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej
1.jpg (127.38 KiB) Przejrzano 12820 razy
2.jpg
źródło: Rook E., 1980: Osadnictwo neolityczne w jaskiniach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Materiały Archeologiczne, t. XX.
2.jpg (97.99 KiB) Przejrzano 12820 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości