Ośmioramienna gwiazda

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 2944
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Ośmioramienna gwiazda

Postautor: buba » piątek 02 gru 2016, 21:17

Wiem ze tu na forum jest wielu znawcow i sympatykow tematyki żydowskiej. Zawsze myslalam ze symbolem zydowskim jest gwiazda Dawida ktora jest szescioramienna. Takie tez widywalam na cmentarzach czy synagogach. Do tego roku. Bylismy w Oni, w Gruzji i byl tam budynek ktory jest synagoga. A na szczycie kopuly ma gwiazde o osmiu ramionach. :shock: Gdzies czytalam ze takowa ponoc jest symbolem chaosu i uzywaja jej zwolennicy okultyzmu i magii ;) Jak jest z tymi gwiazdami?

Obrazek

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ośmioramienna gwiazda

Postautor: Karolina Kot » piątek 02 gru 2016, 21:31

Nie jestem absolutnie żadnym znawcą, ale tak się złożyło, że miałam ostatnio okazję posłuchać kilku ciekawych wykładów, które mi co nieco rozjaśniły pod czaszką. ;)
Gwiazda Dawida, czyli według wierzeń znak, który biblijny król Dawid miał mieć namalowany na swojej tarczy, jako symbol syjonistyczny używana jest dopiero od roku 1897.
Sam heksagram złożony z dwóch przeplatających się trójkątów jest znakiem jest znacznie starszym i dawniej wcale nie był jednoznacznie kojarzony z judaizmem.
Zaobserwowałam też, że w wielu kamienicach, przed wojną należących do Żydów, motyw ośmioramiennej gwiazdy przewija się dość często np. jako dekor na posadzce.

Może kopuła tej świątyni jest starsza niż koniec XIX wieku?
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2944
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Ośmioramienna gwiazda

Postautor: buba » piątek 02 gru 2016, 22:07

Ponoc zbudowano ją w 1895 r

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ośmioramienna gwiazda

Postautor: Karolina Kot » piątek 02 gru 2016, 22:18

To mogłoby się trzymać kupy. ;)
Okienka chyba są jednak młodsze metryką, bo wygląda mi na to, że wstawiono w nie "regulaminowe" gwiazdy.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: Ośmioramienna gwiazda

Postautor: Franek D. » czwartek 08 gru 2016, 18:19

W Eger na Węgrzech jest synagoga, której fasada ma witraż z cztero, (lub jak się dobrze przyjrzeć) ośmioramienną gwiazdą.
Załączniki
Eger 1.JPG
Eger 1.JPG (86.17 KiB) Przejrzano 10539 razy
Eger 2.JPG
Eger 2.JPG (100.64 KiB) Przejrzano 10539 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości