Dąbrowa Górnicza - schron

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek

Dąbrowa Górnicza - schron

Postautor: pasqudek » środa 13 kwie 2016, 23:31

Dowiedziałem się, że w Dąbrowie Górniczej przy Szkole Podstawowej nr 12 jest zasypany schron.
Według informacji od jednego z użytkowników:
- ma wymiary ok. 10x10 metrów,
- posiada 2 wejścia.
Czy ktoś coś wie?

Re: Schron

Postautor: Karolina Kot » czwartek 14 kwie 2016, 21:00

Szkołę wzniesiono w okresie, gdy w większości budynków publicznych przewidywano mniejsze lub większe schrony w podziemiach. Istnienie takiego obiektu jest zatem bardzo prawdopodobne. Potwierdziłoby je odnalezienie na elewacji budynku kratki wentylacyjnej.
Wygląda ona mniej więcej tak:
Załączniki
Wylot otworu wentylacyjnego.jpg
Wylot otworu wentylacyjnego.jpg (98.8 KiB) Przejrzano 3258 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Postautor: pasqudek » piątek 15 kwie 2016, 00:08

Szkieletku.
Wedlug informacji, którą posiadam to schron jest zasypany ziemią i oddalony od budynku. Więc ten element z zdjęcia w tym przypadku raczej nie pomoże.

Postautor: Karolina Kot » piątek 15 kwie 2016, 07:09

W takim razie może być ciężko z jego zlokalizowaniem, o ile się nie ma dokładniejszych informacji.
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Postautor: pasqudek » piątek 15 kwie 2016, 11:17

Może to nie będzie dobre rozwiązanie. Ale planuje popytać się w UM w wydziale Urbanistyki i Architektury (zasypany obiekt naziemny) i/lub w Centrum Kryzysowym.
W tej wysuniętej skarpie mają być 2 wejścia i cały lub część schronu:
Załączniki
Foto016.jpg
Foto016.jpg (149.37 KiB) Przejrzano 3214 razy
Foto017.jpg
Foto017.jpg (137.29 KiB) Przejrzano 3214 razy
Foto018.jpg
Foto018.jpg (140.5 KiB) Przejrzano 3214 razy

Postautor: Karolina Kot » piątek 15 kwie 2016, 14:25

Wygląda to obiecująco, ale z odkopywaniem takich obiektów, położonych zwłaszcza wśród miejskiej zabudowy, trzeba zachować zdrowy rozsądek.
Swego czasu podobny pomysł zrodził się w Sosnowcu.
Odkopali schron przy przystanku tramwajowym
Iwona Sobczyk
2008-01-13

Nową atrakcją turystyczną Sosnowca może być schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej. W sobotę wejście do niego odkopali miłośnicy Zagłębia i fortyfikacji

Członkowie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego i specjaliści od fortyfikacji z Pro Fortalicium przez kilka dni trzymali kciuki za słoneczną pogodę w sobotę. W tym właśnie dniu planowali odkopać wejście do schronu przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej przy ul. Staszica w Sosnowcu.

Wcześniej mało kto wiedział, że pod skwerkiem przy torach tramwajowych schron w ogóle się znajduje. Fortyfikację od pewnego czasu miał jednak na oku Dariusz Jurek, wiceprezes FdZD. - Moi dziadkowie mieszkali tu niedaleko i kiedyś często bywałem w tej okolicy. W listopadzie na naszym forum internetowym pojawił się Przemysław Trzeciak z PF. Napisał o sosnowieckich schronach i sprawa nabrała rozpędu - mówi forumowy Darco.

- Pro Fortalicium odremontowało już osiem schronów Obszaru Warownego "Śląsk". Teraz oprowadzamy po nich wycieczki. A że sam mieszkam w Sosnowcu, to pomyślałem, że można by się zająć również zagłębiowskimi fortyfikacjami - tłumaczy Trzeciak.

W sobotę rano kilkanaście osób z obu stowarzyszeń przez kilka godzin odkopywało trzy wejścia do schronu. Do Sosnowca przyjechali z tej okazji także miłośnicy fortyfikacji z Krakowa i Warszawy, którzy o planowanej eksploracji przeczytali w internecie.

Jak wspominali mieszkańcy okolicznych domów, ponad 20 lat temu do schronu można było wejść swobodnie. Potem wejścia zasypano. Pierwszym, który po tak długiej przerwie przez odkopane w całości wejście zapuścił się w głąb, był Dariusz Jurek. Za nim ruszyła reszta odkrywców. Na dole czekały na nich góry śmieci z lat 80., błoto i ponad 50 metrów krętego korytarza. Nie ocalało nic z wyposażenia schronu, nawet miedziane zaczepy elektrycznej instalacji zdążyły już paść ofiarą złomiarzy.

Takich schronów w Sosnowcu jest kilkanaście. Jeden, większy, całkiem blisko tego przy ul. Staszica. Oba zostały zbudowane w latach 40. dla niemieckiej kadry inżynieryjnej pobliskiej huty.

Odkrywcy zapewniali, że nie są rozczarowani stanem schronu. - Dzisiaj chcieliśmy zrobić tylko zwiad, żeby zobaczyć, czy schron w ogóle się do czegoś nadaje, i okazuje się, że tak - cieszył się Jurek. I wyjaśniał, co odkrywcy chcą dalej ze swoim podziemnym skarbem zrobić: - Gdyby schron uporządkować, byłby świetnym miejscem na robienie wystaw. To ponad 100 metrów ściany pod ekspozycje! Część zajęłaby stała wystawa historyczna, a część zostałaby oddana do dyspozycji artystom.

Trzeciak cieszy się z położenia schronu między pałacem Schoena i Zamkiem Sieleckim: - Mógłby się stać elementem ścieżki edukacyjnej.

Oba stowarzyszenia będą teraz pracować nad projektem zagospodarowania schronu i rozmawiać o tym z urzędnikami. Pracować przy remoncie, jak zapewniają, mogą sami.

Źródło: gazeta.katowice.pl

Niestety, wiosną 2012 roku szczelinę przeciwlotniczą ponownie zasypano ze względów bezpieczeństwa. Jak widać skończyło się na dobrych chęciach i pomysłach, a projekt brutalnie zweryfikowała szara, miejska rzeczywistość.

(...) Okazało się, iż obiektu tego nie chce ani spółdzielnia mieszkaniowa na terenie której się znajduje ani gmina.

O schronie tym miałem okazję pisać podczas zeszłorocznej akcji ekologicznej „Życie po Śmieciach” , stał się on bowiem wysypiskiem śmieci. Kwestię śmieci miano rozwiązać i rozwiązanie to można nazwać - ostatecznym rozwiązaniem. Schron został ponownie zasypany.
Dziś nie ma nawet śladów po znajdujących się tam wejściach. Może to i dobrze? Obiekt ten nie będzie wykorzystywany jako wysypisko śmieci oraz wylęgarnie szczurów i innego robactwa.

Z drugiej jednak strony trochę szkoda. Szkoda trudu włożonego w odkopanie i uprzątnięcie schronu , szkoda ciekawych planów na zagospodarowanie obiektu i inicjatywy którą wykazało się wieli ludzi. No cóż schron „Katarzyna” stał się przykładem iż inicjatywy społeczne czasami lądują … pod ziemię!

Źródło

Generał Admin

Postautor: kusmanek » sobota 16 kwie 2016, 13:53

Nie chcę negować istnienia schronu w tej lokalizacji, ale czy w miejscu skarpy nie biegną przypadkiem kanały ciepłownicze? Trzeba będzie zobaczyć zimą, czy nie topi się tam śnieg ;)
Swoją drogą, dalsza część tego zdjęcia trochę rozwiałaby nam wątpliwości:
http://dawnadabrowa.pl/fotografia/skrzy ... _3339.html

Postautor: pasqudek » sobota 16 kwie 2016, 23:45

Kusmanku
Na zdjęciu 3 drzewa + boisko są na węźle ciepłowniczym. A na 1 zdjęciu widać murek z 2 studzienkami do tegoż węzła.

Postautor: Eworu » niedziela 17 kwie 2016, 09:14

Ja wierzę w wersję pasqudka. Co prawda raczej obstawiałbym schron w postaci korytarza, a nie z komorami ale coś pod ziemią może być.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Postautor: reporter » niedziela 17 kwie 2016, 09:55

Wg mnie, gdyby ów tajemniczy kopiec miał stanowić schron/ bunkier, w jego najbliższym otoczeniu należałoby szukać czerpni powietrza.
A może to zbiornik na wodę?

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”