Dąbrowa Górnicza - schron

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 771
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Schron

Postautor: pasqudek » niedziela 17 kwie 2016, 10:41

Eworu
Raczej moja wersja to nie jest :)
Przeczytałem ją i pisałem też na eksploratorach z autorem postu, który jest przekonany, że schron tam istnieje. Wcale nie zdziwię się, jeśli nic tam nie będzie.
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Schron

Postautor: kusmanek » niedziela 17 kwie 2016, 14:38

Wydaje mi się, że schron powstał podczas budowy osiedla i szkoły. Wcześniej były tam tylko pola. Poniżej fragment sdjęcia satelitarnego z 1968 roku. Zielonym kółkiem zaznaczyłem przybliżoną lokalizację. Ta kropka pośrodku to duża dziura, widać ją też na tej mapie.
schron.jpg
schron.jpg (47.68 KiB) Przejrzano 13132 razy
Born to make history

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Schron

Postautor: Eworu » niedziela 17 kwie 2016, 15:43

A tak wogóle to wszyscy moi koledzy z okolicy nazywali to miejsce bunkrem-może to znaczy coś więcej?
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 771
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Schron

Postautor: pasqudek » poniedziałek 18 kwie 2016, 14:09

Byłem dzisiaj w Urzędzie Miejskim:
a) Centrum Zarządzania Kryzysowego: nie ma w spisie schronu/bunkra
b) Wydział Urbanistyki i Architektury: brak map,
c) Wydział Geodezji i Kartografii:
- mapa podstawowa: brak danych
- mapa zasadnicza: wskazuje węzeł ciepłowniczy bliżej bloku, całość zaznaczona jako skarpa (łącznie z interesującym nas fragmentem)
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Posty: 771
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Dąbrowa Górnicza - schron

Postautor: pasqudek » środa 04 maja 2016, 18:50

Drodzy Strażnicy
Dzięki uprzejmości Pana Naczelnika Centrum Zarządzania Kryzysowego dowiedziałem się, że Zespół Sztuk Plastycznych posiada ukrycie typu II.
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - schron

Postautor: kusmanek » środa 04 maja 2016, 22:10

To bardzo ciekawa wiadomość :-)
Znasz jakieś szczegóły? Schron znajduje się w podziemiach "Plastyka"?
Born to make history

Posty: 771
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Dąbrowa Górnicza - schron

Postautor: pasqudek » środa 04 maja 2016, 22:14

Czy ktoś może mnie oświecić co oznacza: ukrycie typu II?
Kusmanku Postaram się w najbliższym czasie dowiedzieć.
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - schron

Postautor: kusmanek » środa 04 maja 2016, 22:46

Born to make history

Posty: 1
Rejestracja: niedziela 02 paź 2016, 12:01

Re: Dąbrowa Górnicza - schron

Postautor: Thesan » niedziela 02 paź 2016, 12:32

Witam Panowie. Nawiązując do tematu, potwierdzam na terenie szkoły podstawowej nr.12 jest schron. Nazywany przez byłych uczniów tej że szkoły "bunkrem". Lokalizacja dokładnie pokrywa się z waszymi zdjęciami, zaraz za bramką znajdowały się dwa wejścia, od strony południowej jeszcze jedno wejście wzdłuż ściany bunkru, od strony północnej we wnętrzu obiektu przysypane/zawalone betonową płytą przejście, przylega bezpośrednio do linii ciepłowniczej. Bunkier składał się z dwóch pomieszczeń i korytarza. Pierwsze z podwójnym wejściem od strony bramki, następnie korytarz ( po prawej stronie wspomniane wcześniej przysypane przejście, po lewej korytarz i dodatkowe wyjście ) łączący z drugim największym pomieszczeniem. O ile dobrze pamiętam w największym pomieszczeniu było okienko strzelnicze ( kierunek południowy/przedszkole ). Odkopywaliśmy bunkier w latach 80 w każde wakacje, szkoła po 2-3 miesiącach zasypywała wejścia i tak co rok aż do momentu, w którym za zabezpieczenie zabrał się Urząd Miejski, niestety zrobili to tak skutecznie że nasze prymitywne narzędzia nie były już w stanie odsłonić wejścia. Bunkier jest w środku pusty, konstrukcja żelbetowa. Pozdrawiam, miłego kopania.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości