Dąbrowa Górnicza - schron

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek

Re: Schron

Postautor: pasqudek » niedziela 17 kwie 2016, 10:41

Eworu
Raczej moja wersja to nie jest :)
Przeczytałem ją i pisałem też na eksploratorach z autorem postu, który jest przekonany, że schron tam istnieje. Wcale nie zdziwię się, jeśli nic tam nie będzie.

Generał Admin

Postautor: kusmanek » niedziela 17 kwie 2016, 14:38

Wydaje mi się, że schron powstał podczas budowy osiedla i szkoły. Wcześniej były tam tylko pola. Poniżej fragment sdjęcia satelitarnego z 1968 roku. Zielonym kółkiem zaznaczyłem przybliżoną lokalizację. Ta kropka pośrodku to duża dziura, widać ją też na tej mapie.
schron.jpg
schron.jpg (47.68 KiB) Przejrzano 3889 razy

Postautor: Eworu » niedziela 17 kwie 2016, 15:43

A tak wogóle to wszyscy moi koledzy z okolicy nazywali to miejsce bunkrem-może to znaczy coś więcej?
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Postautor: pasqudek » poniedziałek 18 kwie 2016, 14:09

Byłem dzisiaj w Urzędzie Miejskim:
a) Centrum Zarządzania Kryzysowego: nie ma w spisie schronu/bunkra
b) Wydział Urbanistyki i Architektury: brak map,
c) Wydział Geodezji i Kartografii:
- mapa podstawowa: brak danych
- mapa zasadnicza: wskazuje węzeł ciepłowniczy bliżej bloku, całość zaznaczona jako skarpa (łącznie z interesującym nas fragmentem)

Re: Dąbrowa Górnicza - schron

Postautor: pasqudek » środa 04 maja 2016, 18:50

Drodzy Strażnicy
Dzięki uprzejmości Pana Naczelnika Centrum Zarządzania Kryzysowego dowiedziałem się, że Zespół Sztuk Plastycznych posiada ukrycie typu II.

Generał Admin

Postautor: kusmanek » środa 04 maja 2016, 22:10

To bardzo ciekawa wiadomość :-)
Znasz jakieś szczegóły? Schron znajduje się w podziemiach "Plastyka"?

Postautor: pasqudek » środa 04 maja 2016, 22:14

Czy ktoś może mnie oświecić co oznacza: ukrycie typu II?
Kusmanku Postaram się w najbliższym czasie dowiedzieć.

Generał Admin

Postautor: kusmanek » środa 04 maja 2016, 22:46

Postautor: Thesan » niedziela 02 paź 2016, 12:32

Witam Panowie. Nawiązując do tematu, potwierdzam na terenie szkoły podstawowej nr.12 jest schron. Nazywany przez byłych uczniów tej że szkoły "bunkrem". Lokalizacja dokładnie pokrywa się z waszymi zdjęciami, zaraz za bramką znajdowały się dwa wejścia, od strony południowej jeszcze jedno wejście wzdłuż ściany bunkru, od strony północnej we wnętrzu obiektu przysypane/zawalone betonową płytą przejście, przylega bezpośrednio do linii ciepłowniczej. Bunkier składał się z dwóch pomieszczeń i korytarza. Pierwsze z podwójnym wejściem od strony bramki, następnie korytarz ( po prawej stronie wspomniane wcześniej przysypane przejście, po lewej korytarz i dodatkowe wyjście ) łączący z drugim największym pomieszczeniem. O ile dobrze pamiętam w największym pomieszczeniu było okienko strzelnicze ( kierunek południowy/przedszkole ). Odkopywaliśmy bunkier w latach 80 w każde wakacje, szkoła po 2-3 miesiącach zasypywała wejścia i tak co rok aż do momentu, w którym za zabezpieczenie zabrał się Urząd Miejski, niestety zrobili to tak skutecznie że nasze prymitywne narzędzia nie były już w stanie odsłonić wejścia. Bunkier jest w środku pusty, konstrukcja żelbetowa. Pozdrawiam, miłego kopania.

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”