Dąbrowa Górnicza - Łęka. Tragiczna historia żydowskiej rodziny

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Dąbrowa Górnicza - Łęka. Tragiczna historia żydowskiej rodziny

Postautor: kusmanek » piątek 01 sty 2016, 21:08

Na tą historię natknąłem się parę lat temu na Forum Niegowonic. Eworu ostatnio mi o niej przypomniał. Niestety portal już nie istnieje, a był na nim bardzo interesujący artykuł.
Mówił o żydowskiej rodzinie właścicieli wapiennika w Ząbkowicach.
Otóż rodzina ta, chcąc przedostać się do Generalnej Guberni, została zaprowadzona przez przewodnika do Łęki. Tam kolejny przewodnik doprowadził ich do lasu między Łęką a Niegowonicami. Rodzina, dając mu pieniądze, poprosiła go aby wrócił do wsi i zakupił jedzenie. Nieuczciwy przewodnik zamiast dostarczyć jedzenie zaalarmował komendanta żandarmerii z Łośnia. Ten, wraz z podległym żandarmem, przybył w miejsce odpoczynku żydowskiej rodziny, po czym całą osobiście zastrzelił. Rodzinę zakopano w lesie, jakieś 20 metrów od miejsca egzekucji, w lesie zwanym Rębami. O miejscu pochówku świadczyć ma wyryty na drzewie krzyż wraz z literą "Ż".
Powyższą historię potwierdza wpis na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego
08.08.1943

Żandarmi z Łosienia zamordowali w lesie 7 Żydów, w tym 4 kobiety /jedna ciężarna/, 2 mężczyzn i jedno dziecko, lat 12


Kilka razy próbowałem odnaleźć to miejsce, niestety bez rezultatu.
Eworu uważa, że może chodzić o właścicieli wapiennika przy ul. Traktowej. To by tłumaczylo, dlaczego popadł w ruinę. Może ktoś zna nazwisko, albo wie coś więcej na ten temat?
Gdyby ktoś chciał, to przezornie zrobiłem kopię artykułu z Forum Niegowonickiego. Mogę przesłać na pw, nie chcę publikować na naszym Forum bez zgody autora.
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - Łęka. Tragiczna historia żydowskiej rodziny.

Postautor: kusmanek » wtorek 12 sty 2016, 09:04

Już myślałem, że nic więcej w tej sprawie nie zdziałam. Jednak rankiem, pierwszego stycznia, zupełnie przypadkiem trafiłem na książkę "Der Judenmord in Polen und die deutsche Ordnungspolizei 1939-1945".
Na stronie 156 znaleźć można następującą wzmiankę:
Angehörige des Gendarmerie-Postens Losien/Kreis Bendsburg/Ostoberschlesien exekutierten am 16.11.1942 in Losien im Ortsteil Krakowka eine Jüdin und 2 Juden sowie am 8.8.1943 im Lenkaer Wald 7 Juden.
(podkreślenie moje).
"Należący do posterunku żandarmerii w Łośniu/powiat Będzin/wschodni Górny Śląsk (żandarmi) 16.11.1942 w Łośniu, w przysiółku Krakówka dokonali egzekucji jednej Żydówki i 2 Żydów oraz 8.8.1943 7 Żydów w lesie wsi Łęka."
Sam cytat niewiele wnosi do sprawy, jednak potwierdza całą historię. W przypisie podane jest źródło tej informacji:
Morgenmeldung Nr. 125/43 des KdGend beim Reg.Präs. Kattowitz vom 9.8.1943, in ebd., Bl. 236, StA Siegen 3 Js 1194/68 Verfügung vom 24.2.1974, S.50-62.

Oryginał meldunku znajduje się w Archiwum Państwowym w Katowicach, sygnatura APKat 12/119/6266. Teraz wiem, gdzie szukać wskazówek ;)
Born to make history

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - Łęka. Tragiczna historia żydowskiej rodziny.

Postautor: Karolina Kot » wtorek 12 sty 2016, 09:07

kusmanek pisze: zupełnie przypadkiem

To stwierdzenie możnaby powtarzać jak mantrę - nie ma przypadków. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - Łęka. Tragiczna historia żydowskiej rodziny.

Postautor: kusmanek » środa 13 sty 2016, 14:07

Dlatego zawsze używam go z przekąsem ;) I ciągle liczę, że uda się jakoś sprawę pchnąć do przodu ;)
Ciągle zastanawiam się nad tożsamością tej rodziny. Wiemy, że przed wojną byli właścicielami wapiennika w Ząbkowicach. Z moich informacji wynika, że były tam trzy wapienniki: Łady, Gibałki i ten przy Traktowej. Myślę, że dwa pierwsze możemy odrzucić. Zostaje ostatni, najbardziej zrujnowany...
Istotna jest również informacja, że rodzina na miała krewnego, właściciela firmy budowlanej w Ząbkowicach, który przyczynił się do skazania winnych tej tragedii. Do układanki idealnie pasuje Fiszel Siegreich, właściciel spółki Eltes...
Born to make history

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza - Łęka. Tragiczna historia żydowskiej rodziny.

Postautor: Eworu » środa 13 sty 2016, 14:49

Był jeszcze jeden co najmniej, ostatnio go znalazłem. Niestety nie zrobiłem wizji lokalnej czy jeszcze istnieje. Znajduje się mniej więcej tutaj 50.384642, 19.246057. Widać go na ORSIP-ie z 1958 roku
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - Łęka. Tragiczna historia żydowskiej rodziny.

Postautor: kusmanek » środa 13 sty 2016, 16:02

To rejony Pańskiej Góry?
Born to make history

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza - Łęka. Tragiczna historia żydowskiej rodziny.

Postautor: Eworu » środa 13 sty 2016, 16:33

Tak dokładnie na niej. Zobacz sobie na ORSIP-ie.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - Łęka. Tragiczna historia żydowskiej rodziny.

Postautor: kusmanek » środa 13 sty 2016, 16:50

Już widziałem :)
Born to make history

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - Łęka. Tragiczna historia żydowskiej rodziny.

Postautor: Karolina Kot » środa 13 sty 2016, 19:45

A ja już tam nawet byłam, tylko że w sezonie wegetacyjnym. Niczego wówczas nie znalazłam, niestety.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - Łęka. Tragiczna historia żydowskiej rodziny.

Postautor: kusmanek » niedziela 07 sie 2016, 00:08

Dzięki dociekliwości Eworu udało się odkryć kolejny element układanki :)
Komendantem żandarmerii w Łośniu był Ślązak o nazwisku Grötz:
Był wyjątkowym mordercą i kanalią. Strzelał do ludzi jak do zwierząt. Na oczach ludzi kazał uciekać młodemu chłopakowi żydowskiemu. Gdy ten zakrętami oddalił się na pewną odległość z nadzieją ucieczki, Grötz przyłożył oko do karabinu i z uśmiechem zastrzelił Żyda, jak psa. Zastrzelił w podobny sposób Usarka z Okradzionowa i Olecha z Niegowonic. Olecha zastrzelił w Łęce, gdy przyszedł w odwiedziny do córki Marcowej. Poza tym pobierał od ludzi haracze.
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Dąbrowa Górnicza”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości