Mysłowice - dziwne betony

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Mysłowice - dziwne betony

Postautor: Velder » piątek 15 lut 2019, 01:26

A czy ten słupek nie był może gdzieś blisko rzeki? Bo znalazłem w tym rejonie otwór wiertniczy o nazwie BIAŁY BRZEG-6, co pasowałoby do skrótu na tym betonie. Data wiercenia też się zgadza.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (161.46 KiB) Przejrzano 8334 razy

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Mysłowice - dziwne betony

Postautor: Karolina Kot » piątek 15 lut 2019, 07:48

Słupek stoi sobie niedaleko rzeki, ale nie dokładnie w tym miejscu.
Bardziej pasowałaby ta lokalizacja:

Słupek.jpg
Słupek.jpg (116.83 KiB) Przejrzano 8326 razy


No i mamy tam jeszcze inne słupki, zapewne graniczne i - jak mniemam - o starszym rodowodzie.
Załączniki
Słupki (1).JPG
Słupki (1).JPG (127.69 KiB) Przejrzano 8326 razy
Słupki (2).JPG
Słupki (2).JPG (120.3 KiB) Przejrzano 8326 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Mysłowice - dziwne betony

Postautor: kusmanek » piątek 15 lut 2019, 10:22

Ta "stara rura" może być też piezometrem - otworem wierconym w celu określenia poziomu zwierciadła wód gruntowych.
Tutaj wątek o podobnych obiektach:
viewtopic.php?f=270&t=8020
Born to make history

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Mysłowice - dziwne betony

Postautor: Karolina Kot » piątek 15 lut 2019, 11:58

Ta "stara rura" znajduje się mniej więcej w miejscu, które zaznaczył Velder. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Mysłowice - dziwne betony

Postautor: Velder » piątek 15 lut 2019, 21:25

Karolina, ile masz tam jeszcze w zanadrzu zdjęć różnych kamieni czy betonów z tego rejonu ? :)

W tym drugim punkcie miałby się niby znajdować odwiert o nazwie BRZEZINKA P-22 z 1970 roku. Zapodam może link do strony, z której korzystałem: http://otworywiertnicze.pgi.gov.pl/
Niestety nie da się utworzyć linku do widoku mapy i trzeba za każdym razem na nowo robić wyszukiwanie.

Przypomniało mi się też, że kiedyś widziałem podobne betony w Długoszynie. Wydaje mi się, że to jednak jakieś miejsca po odwiertach, ale dziwi mnie trochę że po zakończeniu wiercenia nie postanowiono zlikwidować otworu, a zamiast tego przykryto go masywnym betonem. Gdyby chciano tak oznaczać każde miejsce po odwiercie to... powiedzmy że byłoby tego dużo ;)

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Mysłowice - dziwne betony

Postautor: Karolina Kot » sobota 16 lut 2019, 03:27

Velder pisze:Karolina, ile masz tam jeszcze w zanadrzu zdjęć różnych kamieni czy betonów z tego rejonu ? :)


Niestety, to już wszystkie obiekty trafione moim aparatem fotograficznym.
Mam jednak obawy, że przynajmniej kilka tych utensyliów przeoczyłam.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Mysłowice - dziwne betony

Postautor: Karolina Kot » niedziela 10 lis 2019, 09:01

A czy ta "stara rura" na Podkarpaciu to też może być piezometr?
Załączniki
Stara rura na Podkarpaciu (1).JPG
Stara rura na Podkarpaciu (1).JPG (103.98 KiB) Przejrzano 7231 razy
Stara rura na Podkarpaciu (3).JPG
Stara rura na Podkarpaciu (3).JPG (131.73 KiB) Przejrzano 7231 razy
Stara rura na Podkarpaciu (2).JPG
Stara rura na Podkarpaciu (2).JPG (128.97 KiB) Przejrzano 7231 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Mysłowice - dziwne betony

Postautor: kusmanek » niedziela 10 lis 2019, 13:14

Karolina Kot pisze:A czy ta "stara rura" na Podkarpaciu to też może być piezometr?

Być może. Chociaż równie dobrze może to być jakiś odwiert. Tam w okolicy chyba występują złoża gazu łupkowego. Trzeba by sprawdzić w geoportalu PIG'u.
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości