Dąbrowa Górnicza - obozy jeńców angielskich

Posty: 8
Rejestracja: wtorek 18 kwie 2017, 16:51

Dąbrowa Górnicza - obozy jeńców angielskich

Postautor: szarak » poniedziałek 15 paź 2018, 17:12

Gdzie to było ? Angol mi podrzucił pytanie. Może coś jeszcze ktoś wie.

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Obóz jeńców angielskich na Zielonej ?

Postautor: Eworu » poniedziałek 15 paź 2018, 18:54

Ciężko mi go jednoznacznie zlokalizować, gdyż opisy w źródłach nie są zbyt precyzyjne. Obóz znajdował się tuż przy dawnej kopalni Jan II, obecnie Stern na ulicy Robotniczej. Prawdopodobnie po północnej stronie, tam gdzie są teraz działki ale 100% pewności brak. Anglicy teoretycznie mieli pracować ww. kopalni, ale ponoć byli dość ulgowo traktowani jako że mieli sporo jeńców niemieckich.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - obóz jeńców angielskich na Zielonej ?

Postautor: kusmanek » poniedziałek 15 paź 2018, 19:34

Garstkę informacji znajdziesz na tej stronie:
Od 1942/43 roku w zakładach dąbrowskich zatrudniano jeńców wojennych (Anglicy, Rosjanie, Francuzi, Ukraińcy, Włosi), i cywilni robotnicy z Francji.

Zakwaterowani byli w specjalnych obozach. Najlepsze warunki panowały w obozie Anglików, gdzie mieszkało ich około 200-u. Obóz położony był przy ulicy Zielona w specjalnych 4 obszernych barakach mieszkalnych, szpitalnego, kuchni i magazynów. Anglicy dostawali paczki z Czerwonego Krzyża. Pozwalało im to na dawanie łapówek strażnikom niemieckim, dzięki temu rozgrywali nawet mecze piłki nożnej i rugby na boisku przy ulicy Konopnickiej. Ich wygląd zewnętrzny w niczym nie przypominał jeńców. Mieli przepustki na miasto. Dochodziło niekiedy do konfliktów, ponieważ papierosy, czekolada i inne dobra z paczek, pozwalały im na w miarę normalne życie. Anglicy zresztą nie kryli się z tym, że praca przez nich wykonywana była niedokładna, tłumacząc ten fakt tym, że nie będą pracować dla tych, którzy zabijają ich rodaków. Za łapówki Niemcy przymykali oko.

W nieco gorszych warunkach mieszkali Francuzi. Rozlokowano ich w pomieszczeniach dawnej kopalni "Reden" przy ulicy Legionów. Mieszkało tam około 400-u Francuzów oraz kilkunastu Ukraińców. Zatrudnieni byli głównie w górnictwie.

Najgorzej byli traktowani Włosi, uważani przez Niemców za zdrajców, oraz Rosjanie. Włosi byli zakwaterowani w starej szkole przy ulicy Limanowskiego, w bardzo prymitywnych warunkach socjalnych. Dlatego też, niedożywieni i zatrudniani przy najcięższych pracach, podatni byli na choroby. Głównie na tyfus i czerwonkę.
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - obóz jeńców angielskich na Zielonej ?

Postautor: kusmanek » wtorek 16 paź 2018, 15:45

Pokopałem trochę na anglojęzycznych stronach.
W Dąbrowie (za czasów okupacji niemieckiej Dombrowa) znajdował się oddział roboczy jeńców brytyjskich obozu w Łambinowicach -
Kommando E 543* Stalag VIII B Lamsdorf.

Edit:
* Komando w Dąbrowie miało jednak numer 543, nie 513. Błąd wynika chyba z niewyraźnej czwórki w jakichś dokumentach.
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - obóz jeńców angielskich na Zielonej ?

Postautor: kusmanek » środa 17 paź 2018, 15:01

I jeszcze taka ciekawostka.
Fragment dziennika Alana Forstera, więźnia Kommando E 702 Stalagu VIII B 344 Lamsdorf w Sosnowcu - Klimontowie.
Podczas marszu ewakuacujnego w styczniu 1945 roku, trafił on na jedną noc do filii w Dąbrowie.
Wspomina, że musiał to być uroczy obóz.

Thursday Jan 18

As Norman and I were peacefully lying about 12.00 listening to the wireless we were rudely disturbed by the door being blown open and the boys told to be ready for a 2.30 am move off. What a night! Air raids off and on, a bomb ten yards from the Lager, all the ......... in hand lobbed out (unequally of course) clothing etc. What a night. We eventually paraded about 7.00 o'clock Friday morning and after being .... warned by Ti...ale that any man breaking ranks would be shot we staggered off on a perfectly horrible march to Dombrowo (which must have been a lovely camp) owing to the snow and too much kit. During the Friday night we made a sledge of sorts for five men. Air raids were constant. If only I'd known what I know now - 9 weeks later - I would have escaped. We were all fools, absolute idiots!
____________________________________________________________________

Friday Jan 19

Started on march to Domt..wo. Stayed night, had beds. Rations:- 2K loaf per man, 1K .. per man, 1 parcel per man mixed Xmas and Canadian. Made sledge for five of us.


Źródło: https://www.bbc.co.uk/history/ww2people ... 4387.shtml
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Obóz jeńców angielskich na Zielonej ?

Postautor: kusmanek » czwartek 18 paź 2018, 18:17

Eworu pisze:Ciężko mi go jednoznacznie zlokalizować, gdyż opisy w źródłach nie są zbyt precyzyjne. Obóz znajdował się tuż przy dawnej kopalni Jan II, obecnie Stern na ulicy Robotniczej. Prawdopodobnie po północnej stronie, tam gdzie są teraz działki ale 100% pewności brak.

A może tutaj? Na mapie zaznaczono nieregularny, ogrodzony teren:
http://mapy.orsip.pl/imap/?locale=pl&gu ... nID=127316
Born to make history

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza - obóz jeńców angielskich na Zielonej ?

Postautor: Eworu » czwartek 18 paź 2018, 20:05

Zapewne masz rację ;D Może uda się kiedyś dorwać jakiegoś starszego mieszkańca dzielnicy.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - obóz jeńców angielskich na Zielonej ?

Postautor: kusmanek » piątek 19 paź 2018, 13:44

To oczywiście tylko moje przypuszczenia.
Można by też zapytać właścicieli tamtejszych działek, czy podczas prac ziemnych nie trafiają czasem na jakieś pamiątki po obozie:
potłuczoną porcelanę, sztućce, monety albo osobiste przedmioty więźniów.
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - obóz jeńców angielskich na Zielonej ?

Postautor: kusmanek » sobota 27 paź 2018, 05:55

Dotarłem do kolejnych informacji odnośnie obozu w Dąbrowie.
Dotyczą szeregowego Hugh'a Moran'a, Australijczyka schwytanego przez Włochów Derną w 1941 roku.
Od 02. listopada 1943 do 5. czerwca 1944 przebywał on w dąbrowskim Kommando E 543, pracując na Kopalnii Paryż.
After Hugh’s transfer to Germany in 1943, he was shuttled through Stalag VIIIA near Gorlitz (now Zgorzelec, Poland) before being sent on to Stalag VIIIB.

Gorlitz to Poland Lambinowice
Since my last post I’ve done further reading and found out a little more about his conditions and where he worked as an Arbeits Kommando. He was allocated initially to Paris Grube, at Sosnowitz (now Sosnowiec) near Dombrowa (Dabrowa) with Kommando group E543 of which nothing seems to be known. The fact that it was called Paris Grube suggests to me it was a mine called, ironically, Paris. Hugh was there for seven months from 2 November 1943 until 5 June 1944.


https://cassmob.wordpress.com/tag/stalag-8b/
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - obóz jeńców angielskich na Zielonej ?

Postautor: kusmanek » czwartek 01 lis 2018, 11:56

Dzięki informacjom, jakie udało mi się uzyskać na facebookowej grupie Historyczna Dąbrowa, o obozach w tym mieście wiem już nieco więcej.
Arbeitskommando w Dąbrowie są opisane w książce "Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939-1945" wyd. PWN 1979.
Oddział roboczy jeńców wł. obozu w Cieszynie (czes.) - Kommando It 52 Stalag VIII B Teschen. Jeńcy pracowali w Hucie Bankowej.
(...)
Oddział roboczy jeńców bryt. obozu w Cieszynie (czes.) - Kommando E 543 Stalag VIII B Teschen. Jeńcy pracowali w przedsiębiorstwie "Preussag"; 7 I 1945 oddział liczył 423 jeńców.
(...)
Oddział roboczy jeńców bryt. obozu w Cieszynie (czes.) - Kommando E 739 Stalag VIII B Teschen. Jeńcy pracowali w Hucie Bankowej. Oddział był zakwaterowany w tzw. Zielonej Kolonii. 7 I 1945 oddział liczył 152 jeńców.
(...)
Obóz pracy - Gemeinschaftslager Bergschule. Założony w I 1943, zlikwidowany w I 1945. Mieścił się w budynku przy obecnej ul. Legionów 12. W obozie przebywało przeciętnie 400 osób, np. 31 VII 1944 przywieziono: 350 Francuzów, 30 Polaków, 28 Rosjan, 4 Włochów. Więźniowie pracowali w hucie. Podczas likwidacji obozu hitlerowcy wywieźli więźniów do Krakowa (z wyjątkiem Rosjan, których pozostawiono na miejscu).


Na jednym z włoskich forów natrafiłem również na ciekawy wątek: https://miles.forumcommunity.net/?t=561 ... y394525829
Przedstawiony w linku dokument to kwit upoważniający do odbioru podeszew do butów, wystawiony dla włoskiego jeńca Silvio Gargnatino 6.10.1944 roku przez komendanta obozu Gemeinschaftslager II, mieszczącym się przy ulicy Kreuzstrasse w Dąbrowie (obecna Chopina i część Dąbrowskiego).

I jeszcze kolejna ciekawostka. W zbiorach http://www.dawnadabrowa.pl znajduje się interesująca fotografia, podpisana: "Jeńcy włoscy w Dąbrowie"
http://dawnadabrowa.pl/archiwalia/fotog ... 8tdjxzszZ8
Początkowo myślałem, że mogła zostać zrobiona we wspomnianym wyżej Kommando It 52, jednak mam wątpliwości. Żołnierze trzymają plakat z angielskim napisem "CAMP CONCERT PARTY CINDERELLA", reklamujący obozowe przedstawienie "Kopciuszek". W dodatku umundurowanie większości z nich wygląda na typowy brytyjski Battledress. Całkiem więc możliwe, że zdjęcie przedstawia jednak Anglików z Kommando E 543.
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Obozy koncentracyjne, obozy pracy przymusowej, obozy przesiedleńcze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości