Wiślica - napis na drzwiach kościoła

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Wiślica - napis na drzwiach kościoła

Postautor: Karolina Kot » wtorek 31 lip 2018, 00:34

Po wewnętrznej stronie okutych w skośną kratę drzwi, zabezpieczających najstarsze i zarazem pierwotnie główne wejście do wiślickiej kolegiaty, zlokalizowane od strony południowej, zauważyłam słabo widoczny napis. Początkowo wzięłam go za niemiecki (najpewniej z przyzwyczajenia do przedwojennych reklam, które z uwielbiam tropić na murach starych domów znajdujących się na "ziemiach odzyskanych").
Dopiero potem dotarło do mnie, że wspomniane drzwi pochodzą z okresu średniowiecza, a interesująca mnie gotycka inskrypcja może mieć tak samo antyczny rodowód.

Czy ktoś potrafiłby ją odczytać? Mnie się nie udało, nawet z użyciem lusterka.
A tak przy okazji - fajna ta Wiślica. :) Podczas zwiedzania odczuwa się klimat rodem z "Pana Samochodzika".
Załączniki
Wiślica (1).JPG
Wiślica (1).JPG (46.26 KiB) Przejrzano 6976 razy
Wiślica (2).JPG
Wiślica (2).JPG (51.04 KiB) Przejrzano 6976 razy
Wiślica (3).JPG
Wiślica (3).JPG (59.71 KiB) Przejrzano 6976 razy
Wiślica (4).JPG
Wiślica (4).JPG (76.08 KiB) Przejrzano 6976 razy
Wiślica (5).JPG
Wiślica (5).JPG (85.59 KiB) Przejrzano 6976 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Wiślica - napis na drzwiach kościoła

Postautor: Velder » wtorek 31 lip 2018, 21:35

Wygląda mi na jakieś skróty łacińskie, bo nie potrafię się tam dopatrzeć żadnych samogłosek. No, z wyjątkiem jednej, na początku - pierwsze trzy litery mogłyby tworzyć IHS. Skoro to drzwi kościoła, to sens by to chyba miało. Na resztę nie mam pomysłu ;)

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wiślica - napis na drzwiach kościoła

Postautor: Karolina Kot » wtorek 31 lip 2018, 23:17

Kredą tego zabytku nie wypada potraktować bezpośrednio, ale następnym razem, będąc w Wiślicy, nie omieszkam zabrać kartki papieru i miękkiego węgla drzewnego.
Może dzięki temu prostemu zabiegowi literki staną się czytelniejsze.

Swoją drogą jestem niemal absolutnie pewna, że naukowcy doskonale wiedzą o tym napisie i że dawno go odszyfrowali, ale wcale mi to nie przeszkadza w stworzeniu swojej własnej zagadki do rozwiązania. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Wiślica - napis na drzwiach kościoła

Postautor: Velder » środa 01 sie 2018, 11:39

Nie byłoby całej frajdy z odgadywaniem, gdyby rozwiązanie podane było na tacy :)
Napis sam w sobie jest całkiem wyraźny, ale problemem jest tu pismo gotyckie, które wg mnie nie należy do najbardziej czytelnych czcionek. Ma tyle różnych stylów i sposobów zapisu pojedynczych liter, że trudno się w tym połapać ;).
Ale mam co do naszego napisu jeszcze jeden pomysł, mógłby brzmieć: IHS XPS MARIA. IHS XPS to łaciński skrót od "Jezus Chrystus", wywodzący się z greckiej pisowni tego imienia.

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wiślica - napis na drzwiach kościoła

Postautor: Karolina Kot » środa 01 sie 2018, 17:27

Ach! Nomina sacra!
To rzeczywiście może być dobry trop. Jesteś genialny!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości