Włodzienin - domniemane grodzisko dwuczłonowe

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Włodzienin - domniemane grodzisko dwuczłonowe

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 29 sty 2018, 22:10

Wyobraźcie sobie piękne zdjęcie z lotu ptaka opatrzone takim oto opisem:
"Domniemany gródek dwuczłonowy, położony w miejscu ruin kościoła i starego cmentarza. Zamieszkany w późnym średniowieczu."
Działa na wyobraźnię, prawda?
Kiedy pierwszy raz zobaczyłam fotografię ruin kościoła we Włodzieninie, wykonaną przez Wojciecha Gorgolewskiego i zamieszczoną w albumie autorstwa Eugeniusza Tomczaka "Grodziska Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z lotu ptaka" byłam bardzo młodym człowiekiem. Zdjęcie wywarło na mnie piorunujące wrażenie, ale wydawało mi się wówczas, że miejsce to leży straszliwie daleko od domu i że nigdy nie uda mi się go osobiście odwiedzić, a tym bardziej zobaczyć z ptasiej perspektywy.

Z marzeń nie wolno jednak rezygnować.
Kilkanaście lat później, w pewien łagodny pod względem warunków atmosferycznych dzień stycznia 2018 roku, z parkingu położonego w sąsiedztwie ruin dobiegło charakterystyczne bzyczenie. Emocje były tak ogromne, że dłonie mi się trzęsły i chociaż mam już za sobą trochę "wylatanych" godzin, z ogromnego przejęcia zupełnie zapomniałam, jak się staruje dronem. Widok, na który patrzyłam, był mi tak doskonale znany, że całe to wydarzenie wydawało mi się wręcz nierealnie. W efekcie cyknęłam może ze trzy zdjęcia.

Na szczęście Fala podszedł do tego ciekawego obiektu archeologicznego z profesjonalnym chłodnym dystansem i nieco dokładniej polatał sobie po okolicy swoim Muninnem, dzięki czemu możemy zaprezentować w tym temacie więcej fotografii lotniczych. ;)
Załączniki
Domniemane podgrodzie z ruinami kościoła (1).JPG
Domniemane podgrodzie z ruinami kościoła (1).JPG (97.68 KiB) Przejrzano 4857 razy
Na zakładce LIDAR Geoportalu.jpg
Na zakładce LIDAR Geoportalu.jpg (55.5 KiB) Przejrzano 4857 razy
Na zakładce LIDAR Geoportalu - próba rekonstrukcji.jpg
Na zakładce LIDAR Geoportalu - próba rekonstrukcji.jpg (59.25 KiB) Przejrzano 4857 razy
Domniemane podgrodzie z ruinami kościoła (4).jpg
Domniemane podgrodzie z ruinami kościoła (4).jpg (71.93 KiB) Przejrzano 4857 razy
Domniemane podgrodzie z ruinami kościoła (2).jpg
Domniemane podgrodzie z ruinami kościoła (2).jpg (71.05 KiB) Przejrzano 4857 razy
Domniemane podgrodzie z ruinami kościoła (3).jpg
Domniemane podgrodzie z ruinami kościoła (3).jpg (76.15 KiB) Przejrzano 4857 razy
Na zakładce LIDAR Geoportalu..jpg
Na zakładce LIDAR Geoportalu..jpg (63.52 KiB) Przejrzano 4857 razy
Domniemany majdan (2).JPG
Domniemany majdan (2).JPG (96.25 KiB) Przejrzano 4857 razy
Domniemany majdan (1).JPG
Domniemany majdan (1).JPG (106.27 KiB) Przejrzano 4857 razy
Domniemane podgrodzie z ruinami kościoła (5).jpg
Domniemane podgrodzie z ruinami kościoła (5).jpg (74.94 KiB) Przejrzano 4857 razy
Domniemane podgrodzie z ruinami kościoła (6).JPG
Domniemane podgrodzie z ruinami kościoła (6).JPG (74.09 KiB) Przejrzano 4857 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Włodzienin - domniemane grodzisko dwuczłonowe

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 29 sty 2018, 22:50

Omawiany obiekt znajduje się na południe od zabudowań Włodzienina, wsi położonej w powiecie głubczyckim, w gminie Branice, w sąsiedztwie innego zabytku archeologicznego - grodziska zwanego "Szwedzkimi Szańcami".

Lokalizacja

Umieszczono go na naturalnie obronnej terasie rzeki Troi.
Składa się z podłużnego majdanu, na terenie którego można dopatrzeć się pozostałości tajemniczych murów oraz dużego podgrodzia, mieszczącego piękne ruiny zniszczonego w roku 1945 gotyckiego kościoła pod wezwaniem Świętego Mikołaja oraz pozostałości przykościelnego cmentarza.
Oba człony domniemanego grodziska od podstawy cypla odcinają dobrze zachowane i nadal świetnie czytelne w terenie fosy.

Zabytek archeologiczny został wpisany do rejestru w roku 1971.
Załączniki
Główny majdan (1).JPG
Główny majdan (1).JPG (113.81 KiB) Przejrzano 4852 razy
Główny majdan (5).JPG
Główny majdan (5).JPG (67.59 KiB) Przejrzano 4852 razy
Główny majdan (2).JPG
Główny majdan (2).JPG (120.92 KiB) Przejrzano 4852 razy
Główny majdan (3).JPG
Główny majdan (3).JPG (119.86 KiB) Przejrzano 4852 razy
Główny majdan (4).JPG
Główny majdan (4).JPG (119.54 KiB) Przejrzano 4852 razy
Fosa (2).JPG
Fosa (2).JPG (160.98 KiB) Przejrzano 4852 razy
Fosa (1).JPG
Fosa (1).JPG (151.43 KiB) Przejrzano 4852 razy
Podgrodzie z kościołem (1).JPG
Podgrodzie z kościołem (1).JPG (82.15 KiB) Przejrzano 4852 razy
Podgrodzie z kościołem (2).JPG
Podgrodzie z kościołem (2).JPG (103.12 KiB) Przejrzano 4852 razy
Podgrodzie z kościołem (3).JPG
Podgrodzie z kościołem (3).JPG (107.71 KiB) Przejrzano 4852 razy
Podgrodzie z kościołem (5).JPG
Podgrodzie z kościołem (5).JPG (111.35 KiB) Przejrzano 4852 razy
Podgrodzie z kościołem (4).JPG
Podgrodzie z kościołem (4).JPG (108.07 KiB) Przejrzano 4852 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości